Články z Computeru

Brno ve vesmíru: Brno Space Days předvedly firmy, které se podílí na vesmírných programech

Česká republika se pomalu stává důležitou součástí pro vesmírné programy. V Praze bude od příštího roku sídlit Agentura EU pro kosmický program, v Brně pak působí hned několik firem, jejichž produkty už do vesmíru zamířily.

Co se kutí v brněnských „kosmolabech“

Brno je náležitě hrdé na svůj vesmírný program. Tedy přesněji na firmy a instituce, které se ve městě, potažmo v celém Jihomoravském kraji, orientují na vesmírné technologie. I proto se letos začátkem března konaly v Brně pod záštitou tamní Hvězdárny a planetária Brno už třetí dny jihomoravské kosmonautiky Brno Space Days.

Zahájeny byly neotřelou soutěží picoBalloon Challenge 2020.  1  V ní mezi sebou poměřovaly síly amatérské týmy konstruktérů, které vyslaly do troposféry své sondy. Zvítězí ta, která dokáže nejdéle odesílat telemetrická data. Jako takzvaný „pikobalón“ se označuje malá elektronická sonda, která je vypuštěna třeba pomocí běžného párty balonku napuštěného vodíkem nebo heliem.

Klepněte pro větší obrázek

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: NASA prý objevila paralelní vesmír. Se záhadou z antarktického ledu je ale potřeba zacházet opatrně

Témata článku: Vesmír, Články z Computeru, Elon Musk, Satelit, Praha, Evropská unie, Družice, Brno, Honeywell, Slovensko, Vega, Reportáže, Technologický park, MEMS, Česká republika, Dušan Majer, Obrábění, Část rakety, SABA Aerospace, Jihomoravský kraj, Vladimír Remek, Space X, OHB, Kter, Vesmírný, Satelitní komplety na Heureka.czJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Domácí síť bez kompromisů. Jak dosáhnout na maximální propustnost a dokonalé pokrytí

Rychlost sítě omezuje ten nejpomalejší prvek po cestě. Poradíme vám, jak vybudovat síť s maximální propustností a dokonalým pokrytím domácnosti.

Antonín Trčálek
SíťRouter