Články z Computeru

Brno ve vesmíru: Brno Space Days předvedly firmy, které se podílí na vesmírných programech

Česká republika se pomalu stává důležitou součástí pro vesmírné programy. V Praze bude od příštího roku sídlit Agentura EU pro kosmický program, v Brně pak působí hned několik firem, jejichž produkty už do vesmíru zamířily.

Co se kutí v brněnských „kosmolabech“

Brno je náležitě hrdé na svůj vesmírný program. Tedy přesněji na firmy a instituce, které se ve městě, potažmo v celém Jihomoravském kraji, orientují na vesmírné technologie. I proto se letos začátkem března konaly v Brně pod záštitou tamní Hvězdárny a planetária Brno už třetí dny jihomoravské kosmonautiky Brno Space Days.

Zahájeny byly neotřelou soutěží picoBalloon Challenge 2020.  1  V ní mezi sebou poměřovaly síly amatérské týmy konstruktérů, které vyslaly do troposféry své sondy. Zvítězí ta, která dokáže nejdéle odesílat telemetrická data. Jako takzvaný „pikobalón“ se označuje malá elektronická sonda, která je vypuštěna třeba pomocí běžného párty balonku napuštěného vodíkem nebo heliem.

35f0c06f-2140-486a-85aa-be93190ec8ef

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: NASA prý objevila paralelní vesmír. Se záhadou z antarktického ledu je ale potřeba zacházet opatrně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,