Články z Computeru

Brno ve vesmíru: Brno Space Days předvedly firmy, které se podílí na vesmírných programech

Česká republika se pomalu stává důležitou součástí pro vesmírné programy. V Praze bude od příštího roku sídlit Agentura EU pro kosmický program, v Brně pak působí hned několik firem, jejichž produkty už do vesmíru zamířily.

Co se kutí v brněnských „kosmolabech“

Brno je náležitě hrdé na svůj vesmírný program. Tedy přesněji na firmy a instituce, které se ve městě, potažmo v celém Jihomoravském kraji, orientují na vesmírné technologie. I proto se letos začátkem března konaly v Brně pod záštitou tamní Hvězdárny a planetária Brno už třetí dny jihomoravské kosmonautiky Brno Space Days.

Zahájeny byly neotřelou soutěží picoBalloon Challenge 2020.  1  V ní mezi sebou poměřovaly síly amatérské týmy konstruktérů, které vyslaly do troposféry své sondy. Zvítězí ta, která dokáže nejdéle odesílat telemetrická data. Jako takzvaný „pikobalón“ se označuje malá elektronická sonda, která je vypuštěna třeba pomocí běžného párty balonku napuštěného vodíkem nebo heliem.

Klepněte pro větší obrázek

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Vesmír, Články z Computeru, Elon Musk, Praha, Evropská unie, Brno, Honeywell, Satelit, Slovensko, Družice, Reportáže, Vega, Vladimír Remek, Sonda, Technologický park, Planetárium, Hvězdárna, MEMS, Space X, SPAC, OHB, SABA Aerospace, Dušan Majer, Část rakety, Jihomoravský krajNejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace srpen 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Ghost of Tsushima: Legends vyjdou samostatně a dostanou nový herní mód

Ghost of Tsushima: Legends vyjdou samostatně a dostanou nový herní mód

Po oznámení Director's Cut verze pro nás mají vývojáři ze Sucker Punch další novinky.

Martin Nahodil
OznámeníGhost of Tsushima
12 nejlepších herních sluchátek: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

12 nejlepších herních sluchátek: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Dáme vám tipy na osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

Daniel Pánek
SluchátkaTéma