Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

  • Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna?
  • Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino?
  • Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

V našem seriálu Pojďme programovat elektroniku jsme si už poskládali ledacos od robotického autíčka po GPS s dlouhou výdrží, podobné elektronické prototypování ale dříve či později narazí na nedostatečnou výbavu domácí dílny, znalosti anebo pokročilé zpracování materiálu.

Jednoduše řečeno, pájku a těch pár šroubováků má doma každý, ale 3D tiskárnu, 3D skener, CNC frézku nebo laserovou řezačku, která na míru vypálí potřebné díly ze dřeva a plastových hmot, už nikoliv.

Největší digitální dílna v Česku

Přesně z tohoto důvodu vznikl před lety na MIT koncept fabrication laboratory – síť komunitních dílen, kam za spíše symbolický měsíční příspěvek přijdete se svým plánem a vše si zde na podobných hračkách pro velké kluky a holky postavíte. A pak, v ideálním případě, budete svůj nápad sdílet s ostatními třeba na GitHubu. Právě vzájemná spolupráce mezi FabLaby je jednou z jejich nosných myšlenek.

Klepněte pro větší obrázek
JIC se pyšní, že otevírá první FabLab v Česku

Dnes je podobných certifikovaných laboratoří pro bastlíře na celém světě více než tisícovka a jednou z nejmladších je i brněnský FabLab na půdě zdejšího podnikatelského akcelerátoru JIC. Jedná se o největší komunitní dílnu svého druhu v Česku a své brány otevřela právě dnes.

182 metrů čtverečních plných hraček pro inovátory i běžné smrtelníky

Brněnský FabLab na ploše 182 m2 a s přispěním Honeywell Technology Solutions postavil hotový elektrotechnický park. Vedle několika 3D tiskáren, laserové řezačky a CNC frézky tedy nabízí i vybavenou mechadílnu pro práci se dřevem a také elektrokóje pro fanoušky IoT, které nabízejí jak pájecí stanice a profesionální elektrické zdroje, tak zásobu všemožných arduin, Raspberry Pi a senzorů pro experimentování.

Klepněte pro větší obrázek
Brněnský FabLab nabízí vedle několika 3D tiskáren také CNC frézku, laserovou řezačku, mechadílnu a elektrodílnu pro IoT

Ačkoliv je dílna FabLab součástí JIC, rozhodně to neznamená, že je otevřena pouze jeho členům – zdejším startupům. Naopak. Zaregistrovat se může naprosto každý, jakýkoliv domácí kutil, který si předplatí jeden ze tří nabízených paušálů, které začínají na 150 korunách (alespoň dva měsíce), anebo dorazí jen nárazově na některý z pravidelně organizovaných otevřených dnů. Nejvyšší paušál s platbou 1 000 korun pak zase umožní časovou rezervaci jednotlivých strojů a ve FabLabu, pokud si objednáte opravdu hodně pizzy, budete moci zůstat třeba týden.

V každém případě, jakmile budete uvnitř a projdete školením na jednotlivých strojích, můžete na nich začít prototypovat a vytvořit nějaký produkt. Ať už jen pro svoji vlastní potřebu, nebo něco většího s podnikatelským přesahem. V takovém případě pak můžete usilovat i o zapojení do některého z podnikatelských programů JIC.

Vymysli a sestav prototyp, založ startup (anebo prostě jen sestav budku pro špačky)

Suma sumárum, FabLab elegantně zapadá do zdejšího startupového ekosystému, přičemž hned za rohem je i rozsáhlá podnikatelská zóna a kampus brněnského Vysokého učení technického.

A právě odtud budou nejspíše pocházet první zájemci. Zatím jich je jen několik desítek – FabLab totiž několik posledních týdnů běžel v pilotním provozu, ambice jsou však mnohem větší a bastlířská laboratoř by se během několika následujících let ráda přiblížila té vídeňské a dopracovala se na tisícovku registrovaných členů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Inspirací je mimo jiné vídeňský HappyLab, který je součástí sítě

V ten okamžik by měl být FabLab také ekonomicky soběstačný, zatím totiž jeho provoz stejně jako JIC přímo i nepřímo financují zapojení partneři: jak ti z byznysu (třeba zmíněný Honeywell), tak především Jihomoravský kraj, partnerské vysoké školy a další subjekty.

FabLab není jediný

Brněnská laboratoř FabLab v každém případě není jediná svého druhu v jihomoravské metropoli a nebrání se tak vzájemné spolupráci třeba s líšeňským HobbyLabem, který díky crowdfundingu loni otevřel první komunitní řemeslnou dílnu.

Klepněte pro větší obrázek
FabLab slavnostně otevřeli hejtman JMK Bohumil Šimek, brněnský primátor Petr Vokřál, šéf českého Honeywell Technology Solutions Jiří Tomíček a šéf JIC Jiří Hudeček

Kousek od centra se pak rodí další hackerské doupě – Industra Lab, která pravidelně organizuje Open Makers Hours (nejbližší už zítra), kam zve všechny fanoušky konceptu DIY. Přestože se zatím svoji výbavou nemůže srovnávat s FabLabem, i zde najdete jak 3D tiskárnu pro komunitní využití, tak rozpracovanou CNC frézku.

Takže dost snění. Konečně nastává éra, kdy svůj prototyp může každý z nás stvořit s naprosto zanedbatelnými výrobními náklady. Ať už to bude třeba něco elektronického, nebo designový nápad ze dřeva. Do FabLabu jako bastlíř určitě vyrazím i já, na stránkách Živě.cz se mu tedy rozhodně nevěnujeme naposledy. Stejně jako dalším hackerspacům.

Diskuze (31) Další článek: Apple chystá na konec roku výkonný iMac určený pro náročné profesionály. Bude mít i nové serverové Xeony

Témata článku: Byznys, Programování, Open source, IoT, Arduino, Česko, Chytrá domácnost, Brno, 3D tisk, Startupy, Raspberry Pi, DIY, Reportáže, Stavebnice, GitHub, Jediný prototyp, Běžný smrtelník, Robotické autíčko, Kladívko, Komunitní dílna, Vrt, CNC, Events, Plotter, Velký kluk


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 59

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji