Brněnský Red Hat bude největší na světě

Na sklonku letních prázdnin je tu další souhrn novinek ze světa Linuxu a open source. Samsung zaměstnal autora CyanogenModu, Ubuntu One má milion uživatelů a Doom 3 bude svobodný.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Společnost Red Hat plánuje rozšířit své brněnské působiště. K současným třem stovkám zaměstnanců přibude dalších sto padesát vývojářů. Na tento projekt je vyčleněno 278 miliónů korun, přičemž sto miliónů Red Hat získal z Operačního programu Podnikání a inovace Evropské unie. Pokud vše půjde podle plánu, brněnská pobočka se tak stane největším vývojovým centrem Red Hatu na světě. Čím je Brno tak atraktivní? Podle ředitele brněnské pobočky Radovana Musila je to především díky existenci dvou kvalitních univerzit a také blízkosti Slovenska, odkud přichází mnoho kvalitních vývojářů.

Klepněte pro větší obrázek
Brněnská pobočka Red Hatu

Připravované Ubuntu 11.10: předělaný Dash a Centrum softwaru

Podzimní Ubuntu 11.10 se pomalu blíží a získává jasnější obrysy. V minulé verzi nejvíce kritiky sklízel Dash, a proto se dočká nejvíce změn. Nově bude na Launcheru zastoupen pouze jednou ikonou, namísto původních tří, které zbytečně zabíraly místo. Dash také nabídne aplikace roztříděné do podobných kategorií známých z GNOME 2.

O výměně e-mailového klienta už se mluvilo dlouho. Rozhodování také bylo zdlouhavé, ale dnes už máme definitivně jasno: Klient Evolution opravdu bude nahrazen Thunderbirdem od Mozilly. Dále se pracuje na novém kabátku pro Centrum softwaru. Zatím ale není jasné, zda se objeví již v nadcházející verzi. Renovované Centrum softwaru už ani tak nepřipomíná desktopovou aplikaci, ale spíš webovou stránku. Ta se podobá třeba webovému Android Marketu nebo Chrome Web Store. Pokud se chcete dozvědět o dalších novinkách, pomůže vám článek Co nás čeká v příštím Ubuntu 11.10?

Klepněte pro větší obrázek
Centrum softwaru v novém kabátku

Samsung zaměstnal Steva Kondika, tvůrce ROM CyanogenMod

Pokud se alespoň trochu zajímáte o alternativní komunitní ROM Androidu, určitě už jste slyšeli o CyanogenMod. Tato alternativní ROM je zřejmě nejoblíbenější a používá ji už přes půl milionu uživatelů. Její zakladatel a šéf vývoje Steve Kondik alias Cyanogen získal práci v Samsungu, kde se také bude věnovat úpravám Androidu. CyanogenMod by to ale podle všeho nemělo ohrozit. Projekt by měl zůstat absolutně nezávislý a Steve chce stále být v jeho čele. Krom toho CyanogenMod už dávno není záležitostí jednoho muže, intenzivně na něm pracují desítky vývojářů a každý se může přidat.

Ubuntu One slaví milión uživatelů a zvyšuje kapacitu

Cloudovou synchronizační službu Ubuntu One, která se poprvé objevila v Ubuntu 9.10, v květnu používal už jeden milión lidí. K tomuto milníku se Canonical rozhodl nadělovat, a tak stávájící i budoucí uživatelé dostanou zdarma 5 GB prostoru, namísto původních 2 GB. Je milión hodně nebo málo? Pro srovnání: Počet uživatelů Ubuntu se odhaduje na patnáct miliónů a konkurenční služba Dropbox v dubnu ohlásila 25 miliónů uživatelů. Ve větším rozletu Ubuntu One zatím brání hlavně nedostupnost klientů pro různé platformy. Mobilní aplikace pro Android a iOS přišly teprve nedávno, klient pro Microsoft Windows je v betaverzi a pro ostatní linuxové distribuce žádné oficiální řešení neexistuje, což mu na popularitě mezi linuxáky vůbec nepřidává.

id Software uvolní zdrojové kódy hry Doom 3

Herní studio id Software je známo svým kladným přístupem k open source. Časem uvolnilo zdrojové kódy většiny svých her. Na základě zdrojových kódů Quake III Arena vzniklo mnoho úspěšných multiplatformních her, možná budete znát třeba Urban Terror nebo OpenArena. Šéf id Software John Carmack na akci QuakeCon, kam se každoročně sjíždějí fanoušci her této společnosti, oznámil, že ještě letos zveřejní zdrojové kódy střílečky Doom 3. Lze očekávat, že i z nich vzniknou zajímavé hry. Hlavně proto, že Doom 3 staví na o generaci novějším enginu. Quake III Arena vyšla už v roce 1999 a technologie a požadavky hráčů jsou dnes jinde.

Doom3 se stane open source

 

Linus Torvalds vyměnil GNOME za Xfce

Novou verzi prostředí GNOME 3 s rozhraním GNOME Shell mnoho hlavně zkušenějších uživatelů neskouslo. Mezi ně patří i Linus Torvalds, otec Linuxu a stále první muž vývoje. V komentáři na Google+ se přiznal, že GNOME vyměnil za Xfce. To se stalo častým útočištěm uživatelů nespokojených s GNOME Shell nebo Unity, protože se od původního GNOME 2 tolik neliší. Linus komentář zakončil slovy: „Používám Xfce. Myslím, že je o krok pozadu za GNOME 2, ale stále daleko před GNOME 3.“ Dříve Linus dlouho používal prostředí KDE. S ním skoncoval v roce 2009, když vyšla čtvrtá verze a KDE procházelo podobnou revolucí jako dnes GNOME.

25 000 pracovníků v dánských nemocnicích přejde na LibreOffice

Třináct nemocnic v okolí Kodaně, hlavního města Dánska, téměř kompletně přejde na kancelářský balík LibreOffice. Celkem tak s LibreOffice nově začne pracovat na dvacet pět tisíc pracovníků. Důvodem změny je, jak už to nejčastěji bývá, úspora financí. Nasazením open-source řešení namísto proprietárního (nejspíš Microsoft Office) nemocnice celkem ušetří zhruba 5,3 miliónu eur.

Tento případ se zařadí mezi největší evropské migrace ke svobodnému kancelářskému balíku. V minulosti už přešlo osmdesát tisíc francouzských policistů na OpenOffice.org. Ten se dále uplatnil také na francouzských úřadech sociálního zabezpečení (třicet šest tisíc stanic) nebo finském ministerstvu spravedlnosti (deset tisíc zaměstnanců).

Android už je na každém druhém prodaném telefonu

Analytická společnost Canalyst zveřejnila odhady prodeje chytrých telefonů za druhý kvartál tohoto roku. Analýza potvrzuje předpokládané – operační systém Google Android celosvětově pokračuje v růstu a už získal téměř polovinu trhu, konkrétně 48 %. Android je následován iOS (iPhone) s 19 % a RIM (BlackBerry) s 12 %. Překvapením může být pouze jednoprocentní podíl Windows Phone 7. Pokud vás zajímají absolutní čísla, tak se celkem prodalo sto osm miliónů smartphonů a na 52 miliónech z nich byl Android.

Když už jsme u těch statistik, podívejme se také na aktualizovanou statistiku podílů jednotlivých verzí Androidu. Vévodí jí verze 2.2 zvaná Froyo, kterou najdete na 56 % telefonů s Androidem. Nejspíš tomu tak ještě dlouho zůstane, protože Android 2.2 se pořád často nachází i na nových telefonech. Výrazně si polepšila nejnovější verze 2.3 Gingerbread s 24 %. Za nimi následuje Android 2.1 Eclair s 15% podílem. Dnes již zastaralá první řada si ukrojila tři procenta. Tabletová třetí řada živoří dole s podílem jen něco přes jedno procento. O tabletech s Androidem se sice napsalo hodně, ale ve skutečnosti zůstávají daleko za očekáváním.

Klepněte pro větší obrázek
Procentuální zastoupení jednotlivých verzí Androidu, zdroj developer.android.com

Novinky ze světa softwaru


KDE 4.7

Vyšla nová verze prostředí KDE 4.7. Od uvedení čtvrté verze uplynula dlouhá doba a prostředí už našlo svou tvář. Proto jsou změny malé a novinek je poskrovnu. Na panelu najdete nové tlačítko pro rychlý přístup k aktivitám. KDE umožňuje pokaždé si vybrat, do kterého systému chcete restartovat. Tato funkce je nově kompatibilní s boot loaderem GRUB2. Mapová aplikace Marble nově umožňuje vyhledávat v mapách stažených pro offline prohlížení. Souborový správce Dolphin potom zaujme trochu upraveným a zjednodušeným rozhraním. „Vývojáři spíše dotahovali existující funkce a vlastnosti, než že hromadně přidávali nové. Celému prostředí to podle mého názoru prospělo,“ hodnotí nové KDE Lukáš Jelínek v recenzi.

DigiKam 2.0

Správce fotografií digiKam se po delší době dočkal nové „velké“ verze. Mezi hlavní novinky patří rozpoznávání tváří, podpora verzování obrázků a zpětné přiřazení GPS souřadnic fotografiím, o které se stará rozšíření GPSSync. Podstatně bylo vylepšeno také tagování fotografií. A samozřejmě nesmíme zapomenout na opravy chyb, kterých se tentokrát nashromáždilo úctyhodných 236. Ještě nějakou dobu potrvá, než se nový digiKam zařadí do repozitářů distribucí. Nedočkavci si ho mohou jako vždy zkompilovat ze zdrojových kódů.

Klepněte pro větší obrázek
Propracovaný správce fotografií digiKam ve verzi 2.0

Java 7

Koncem července vyšla nová verze jazyka Java 7, respektive vývojářského balíčku JDK 7. Jedná se o první vydání v režii Oraclu, který na začátku roku 2010 koupil původního tvůrce – společnost Sun Microsystems. Nové vydání nepřináší žádné revoluční novinky, někteří ho tak spíše chápou jako projev vůle Oraclu ve vývoji tohoto jazyka pokračovat. Project Coin se snaží rozšířit možnosti jazyka. Přibylo nové API pro práci se souborovým systémem. Dále přibyla podpora kódování Unicode 6.0 nebo komunikačních protokolů SCTP a SDP. Co si budeme povídat: Pokud v Javě neprogramujete, nic zajímavého na vás nečeká. Pokud ano, na Java.net najdete podrobný přehled novinek.

Diskuze (44) Další článek: Vyzkoušejte software zdarma

Témata článku: Software, Byznys, Linux, Open source, Unicode, Red Hat, Dánsko, Třetí řada, Sociální zabezpečení, Jednoprocentní podíl, Zajímavý milník, Marble, Původní zakladatel, Vývojářská pobočka, Procentuální zastoupení, Doom, Nová fotografie, První vydání, Gingerbread, Brněnská pobočka, GPS mapy ke stažení zdarma, Konkurenční služba, Evolution, Propracovaný správce, Milión uživatelů, Iphone X na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky