Brix Gaming: s desktopovou grafikou v miniaturním boxu

Gigabyte s rozhodl, že do malé krabičky nacpe herní komponenty. V boxu, který se dá zavěsit za monitor bude kromě výkonného procesoru i plnohodnotná desktopová grafika GTX 760.

Miniaturní počítače jsou stále populárnější a výrobci se do nich snaží naskládat stále výkonnější komponenty. Intel má svůj NUC, kde končí s procesorem Core i5-4250U a integrovanou grafikou HD 5000. Druhým výrobcem, který se v segmentu malých barebone počítačů (stroj bez RAM a disku) činí, je Gigabyte. Ten má ve svém portfoliu hned několik modelů z řady Brix, které pokrývají kompletní spektrum od low-endu až po výkonné stroje srovnatelné s klasickými desktopy.

Za nejvýkonnější model dosud platila varianta Brix Pro, který je dodáván s procesorem Intel Core i7-4770R. Ten v sobě obsahuje integrované grafické jádro Intel Iris 5200, které si se současnými hrami ve Full HD obstojně poradí.

Plnotučná grafika

V případě Brix Pro se samozřejmě nejedná primárně o herní stroj a tuto úlohu bude plnit podobně jako současné notebooky – tedy spíše nouzově.

Gigabyte se však rozhodl, že do miniaturní krabičky dokáže nacpat i herní komponenty, které se vyrovnají dnešní střední třídě herních desktopů. Vše zabalil do boxu s rozměry 59,6 × 128 × 115 mm, jehož design jednoznačně odkazuje na grafiku, která bude zabalená uvnitř.

Klepněte pro větší obrázek
Gigybte Brix Gaming s deskopovou grafikou od Nvidie

Gigabyte Brix Gaming nese označené DIY (do it yourself), což je jen další označení pro barebone počítače. Ani v něm tedy nenajdete při koupi moduly operační paměti a pevný disk. S jejich dokoupením je tedy nutné počítat jako s další investicí.

Gigabyte ve své tiskové zprávě uvedl, že se bude o dostatečný grafický výkon starat dedikovaná grafika GTX 760. Podle udávaných parametrů by se však nemělo jednat o mobilní verzi jak by se mohlo na první pohled zdát. Samostatné PCB bude podle nákresů umístěno mezi základní deskou a horní stranou skříně. Má se jednat o speciálně upravenou grafiku postavenou na architektuře Kepler s pamětí 3 GB nebo 6 GB. I podle toho je zřejmé, že se o mobilní grafiku nemůže jednat – Nvidia ve svém portfoliu nic takového nemá.

Klepněte pro větší obrázek
I přes značně stísněné prostory se má do boxu vlézt desktopová grafika GTX 760

Podle udané šířky sběrnice 192 bitů se tedy s největší pravděpodobností bude jednat o upravený OEM model GTX 760. Její základní frekvence je na hodnotě 823 MHz a maximum na 888 MHz. V Brix Gaming by měla být osazena trojicí grafických výstupů – 2× mini HDMI a jednou mini DisplayPort. O tom, že se bude jednat o plnohodnotný desktop stlačený do miniaturního boxu svědčí i dodávaný napájecí adaptér. Ten má výstupní napětí 19,5 V a proud 9.23 A, výsledkem je tedy nějakých 180 wattů. Není se však čemu divit – udávané TDP zmíněné OEM verze GTX 760 je celých 130 W.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Grafické výstupy v plné velikosti zde nehledejte, budou dostupné miniHDMI a miniDP

Uvidíme také, jak se Gigabyte popral s chlazením. Vše má totiž uchladit ventilátor nespecifikované velikosti, který se bude tísnit právě mezi grafikou a deskou. Určitě se však můžeme spolehnout na to, že o sobě dá Brix Gaming hlukem vědět mnohem výrazněji než úspornější Brix Pro.

Dva disky bez problému

Gigabyte bude zpočátku dodávat na trh pouze verzi s dvoujádrovým procesorem Intel Core i5-4200H. Ten nabídne základní frekvenci 2,8 GHz s možným maximem 3,4 GHz. Jeho TDP je 47 wattů a zde nevyužité grafické jádro Intel HD 4600. Tento model by se měl do obchodů dostat v nejbližších dnech, zatím jej však žádný z eshopů nemá zalistovaný ve své nabídce.

V srpnu pak má přijít druhý varianta s výkonnějším procesorem. Má se jednat o čtyřjádro Core i7-4710HQ. Jde o letošní model s osmi vlákny a frekvencí 2,5 GHz – 3,5 Ghz.

Moduly operační paměti, které si každý bude muset opatřit sám budou notebookového typu SO-DIMM s frekvencí 1333/1600 MHz a maximální kapacitou 16 GB (2× 8 GB).

Klepněte pro větší obrázek
Do balení přidává Gigabyte i adaptér pro zavěšení na VESA závěs

I když bude v boxu kromě základní desky vměstnána i desktopová grafika, stále je zde dostatek prostoru pro dvojici úložišť. Systémové SSD je možné nainstalovat do mSATA slotu. Cena těchto modulů se pohybuje na podobných cenách jako běžné 2.5“ SSD. Jediným omezením je tak v kapacitě, která v současné době končí na 512 GB. Druhý disk bude mít běžný 2,5“ formát s připojením pomocí SATA.

Gigabyte Brix Gaming (GB-BXi5G-760)

CPU: Intel Core i5-4200H (později Intel Core i7-4710HQ)

GPU: Nvidia GTX 760 (OEM)

HDD sloty: SATA, mSATA

grafické výstupby: 2× mini HDMI, 1× mini DP

konektivita: 4× USB 3.0, LAN, 3,5mm audio

bezdrátová konektivita: Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac

napájení: 180 W

Gigabyte se zatím bohužel nepochlubil s cenami – zahraničními ani tuzemskými. Hrubou představu si tak můžeme udělat pouze srovnáním s modelem Brix Pro. Ten v konfiguraci s Core i7-4770R stojí 15 490 Kč. Model Brix Gaming s dedikovanou grafikou tedy bude začínat minimálně na cenách o pět tisícovek výš.

Diskuze (4) Další článek: AutoCAD je ve Windows Store, ale nic v něm nenakreslíte

Témata článku: Hardware, Počítače, Nvidia, Gaming, Plnohodnotný desktop, Grafika, Druhý disk, Brix, Iris, Plnohodnotný LAN, Výstupní napětí, Dedikovaná grafika, Intel Core I5, Nespecifikovaná cena, Miniaturní modul, Intel Nuc, Paměti ram do notebooku, Herní desktop, Udávaný parametr, Pro Gaming, Desktopová grafika, Graf, Intel Core I7, Bezdrátová konektivita, Core i5, Kvalitní herní notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

Vyzkoušeli jsme první zařízení s Wi-Fi 6. Nová verze Wi-Fi je rychlejší a spolehlivější

** Wi-Fi 6 přinese větší spolehlivost a dosah sítě ** Zkusili jsme Galaxy S10 připojit k routeru Netgear RAX80 ** Router s Wi-Fi 6 má pro někoho smysl už nyní

Tomáš Holčík | 50

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 47Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch