Bezpečnost | Sledování | Soukromí | Soudy

Britské tajné služby hromadně šmírovaly lidi na internetu. Je to nelegální, rozhodl soud

Britské tajné služby hromadně šmírovaly lidi na internetu. Je to nelegální, rozhodl soud

Když Edward Snowden prišel v roce 2013 se skandálním odhalení, že americká vláda ve velkém shromažďuje data o svých občanech a sleduje je v digitálním prostředí, odhalení se netýkalo jen USA. Podobné praktiky jako NSA vykonávala podle Snowdena britská špionážní organizace GCHQ. Problémem se tento týden zabýval Soud pro lidská práva ve Štrasburku, který rozhodl, že počínání organizace bylo nelegální.

Hlasovalo pro to pět soudců, dva hlasovali proti, informuje agentura Reuters. Podle nich části programu organizace porušovaly Evropskou úmluvu o lidských právech, zejména právo lidí na soukromý život. Úřad totiž shromažďoval informace o jednotlivých občanech a data neměl ochráněna před zneužitím, ani s nimi neuměl adekvátně nakládat.

Government Communications Headquarters, známé pod zkratkou GCHQ, je britský vládní špionážní úřad, který stejně jako Secret Intelligence Service odpovídá ministru zahraničí. Zabývá se hlavně monitoringem komunikace, proto úzce spolupracuje s NSA. GCHQ se tak objevilo v dokumentech, které Edward Snowden vynesl.

Soud ve Štrasburku se při vynášení rozsudku pozastavil nad schopností tajných služeb bez jakýchkoli omezení identifikovat příjemce a odesílatele zpráv. Monitoringem lidí na sociálních sítích a dalších komunikačních platformách tak můžou odhalit jejich chování, lokaci, zvyky i sociální okolí, což se soudcům nelíbilo. Naopak o sdílení citlivých dat s cizími zeměmi řekli, že nelegální není.

Kontroverzní byly v rámci GCHQ zejména tři špionážní programy. „Tempora“ ukládala veškerý internetový provoz v Británii. „Karma Police“ vytvářela o každém člověku na internetu profil a „Black Hole“ skladoval o lidech jejich historii vyhledávání, emaily, zprávy a další aktivity na sociálních sítí.

Sám úřad nikdy existenci programů veřejně nepotvrdil ani nevyvrátil. K soudu jej nicméně dohnalo 14 neziskových organizací zabývající se ochranou lidských práv, podle kterých praktika porušovala osobnostní práva lidí. Tyto organizace nyní verdikt oceňují - z Británie se podle nich stala země Velkého bratra, která pod záminkou boje proti terorismu sleduje každého svého občana.

Rozhodnutí soudu nicméně neznamená, že veškeré hromadné zachycování dat ze strany evropských zemí je automaticky nezákonné. Údaje mohou být hromadně shromažďovány legálně, pokud je to dostatečně odůvodněno jako zájem národní bezpečnosti. Musí být zároveň dostatečně jasně uvedeny záruky, že data nebudou zneužita.

Diskuze (28) Další článek: V Česku bychom chtěli trvalý standardní čas. Většina Evropy ale hlasovala, aby zůstal letní

Témata článku: Bezpečnost, USA, Velká Británie, Soukromí, Sledování, Komunikace, NSA, Soudy, Edward Snowden, Lidské právo, Americká vláda, Reuters, Citlivá data, Monitoring, Soud pro lidská práva, Odhalení, Internetový provoz, Tajná služba, Národní bezpečnost, Digitální prostředí, Data, Štrasburk, Sociální síť, Cizí země, Velký bratr


Určitě si přečtěte

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 71

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

** Číně roste sebevědomí ** Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy ** Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Stanislav Mihulka | 59

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57