Šifrování

Britové zvažovali odposlouchávání šifrované komunikace. Apple, Microsoft a Google to zásadně odmítly

Mezinárodní skupina bezpečnostních, právních a technologických organizací včetně Googlu, Applu a Microsoftu podepsalo otevřený dopis, ve kterém odmítají krok, který na podzim zvažovala britská tajná služba GCHQ (Vládní komunikační prostředí, obdoba americké NSA). Ta uvedla, že by se mělo začít mluvit o tom, zda by tajné služby neměly mít přístup k šifrované komunikaci lidí.

Podle dopisu, jehož celé znění si můžete přečíst zde, by krok kompletně zničil představu o bezpečnosti a víru lidí k šifrovaným komunikačním službám. Také by to omezilo právo na soukromí a svobodu slova. 

GCHQ o šifrované komunikaci mluvilo v listopadu v rámci větší série opatření, které by mohly být zavedeny pro zvýšení bezpečnosti lidí v kyberprostoru. Nešlo o návrh zákona, spíše úvahové eseje. Dva důstojníci úřadu v nich spekulovali o možnosti umožnit bezpečnostním složkám přístup k šifrované komunikaci lidí, byly by v konverzacích jako třetí strana, o které její účastníci nevědí.

Důstojníci argumentovali tím, že k podobnému monitoringu dnes již stejně dochází v nešifrované komunikaci například u telefonních hovorů a nebylo by to o nic víc invazivnější. Nemuselo by navíc v případě problémů docházet k hledání zadních vrátek, jak do konverzace vstoupit. Odposloucháváni by nebyli všichni lidé, jen ti, u kterých je důvod.

Signatáři dopisu ovšem nesouhlasí, nápad je podle nich špatný několika úrovních. Šlo by podle nich o lhaní lidem, porušování celé řady práv a firmy by musely kompletně předělat své šifrovací protokoly. GCHQ na to reagovalo slovy, že nejde o legislativní návrh, nikdo nic podobného seriózně zavádět nechce a cílem bylo jen vyvolat diskuzi. 

Diskuze (10) Další článek: Prime Utopia je základní deska budoucnosti podle představ Asusu. Všechno je jinak

Témata článku: Google, Microsoft, NSA, Apple, Instant Messaging, Komunikace, Šifrování, Odposlouchávání, Šifrovaná komunikace, Microsoft a Google, Komunikace lidí, GCHQ


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 48

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 32

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF