Šifrování

Britové zvažovali odposlouchávání šifrované komunikace. Apple, Microsoft a Google to zásadně odmítly

Mezinárodní skupina bezpečnostních, právních a technologických organizací včetně Googlu, Applu a Microsoftu podepsalo otevřený dopis, ve kterém odmítají krok, který na podzim zvažovala britská tajná služba GCHQ (Vládní komunikační prostředí, obdoba americké NSA). Ta uvedla, že by se mělo začít mluvit o tom, zda by tajné služby neměly mít přístup k šifrované komunikaci lidí.

Podle dopisu, jehož celé znění si můžete přečíst zde, by krok kompletně zničil představu o bezpečnosti a víru lidí k šifrovaným komunikačním službám. Také by to omezilo právo na soukromí a svobodu slova. 

GCHQ o šifrované komunikaci mluvilo v listopadu v rámci větší série opatření, které by mohly být zavedeny pro zvýšení bezpečnosti lidí v kyberprostoru. Nešlo o návrh zákona, spíše úvahové eseje. Dva důstojníci úřadu v nich spekulovali o možnosti umožnit bezpečnostním složkám přístup k šifrované komunikaci lidí, byly by v konverzacích jako třetí strana, o které její účastníci nevědí.

Důstojníci argumentovali tím, že k podobnému monitoringu dnes již stejně dochází v nešifrované komunikaci například u telefonních hovorů a nebylo by to o nic víc invazivnější. Nemuselo by navíc v případě problémů docházet k hledání zadních vrátek, jak do konverzace vstoupit. Odposloucháváni by nebyli všichni lidé, jen ti, u kterých je důvod.

Signatáři dopisu ovšem nesouhlasí, nápad je podle nich špatný několika úrovních. Šlo by podle nich o lhaní lidem, porušování celé řady práv a firmy by musely kompletně předělat své šifrovací protokoly. GCHQ na to reagovalo slovy, že nejde o legislativní návrh, nikdo nic podobného seriózně zavádět nechce a cílem bylo jen vyvolat diskuzi. 

Diskuze (10) Další článek: Prime Utopia je základní deska budoucnosti podle představ Asusu. Všechno je jinak

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,