Připojení k internetu | VDSL

Britové ukázali, že přechod na optiku je nevyhnutelný. xDSL je na hranici možností

Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay
Britové ukázali, že přechod na optiku je nevyhnutelný. xDSL je na hranici možností | Zdroj: PublicDomainPictures / Pixabay

Vědci z Univerzity v Cambridgi a společnosti BT Labs publikovali v časopisu Nature výzkum, v němž hledali limity stávající metalické sítě pro přenos internetu.

Kroucené dvoulinky, které v roce 1881 vymyslel Alexander Graham Bell pro telefonní sítě, dnes dokážou prostřednictvím technologií xDSL nabídnou přenosové rychlosti v řádu stovek megabitů za sekundu. V budoucnu bychom se ale mohli dostat do desítek gigabitů.

Současná technologie VDSL pracuje s šířkou pásma až 35 MHz, na níž lze prakticky dosáhnout downstreamu okolo 300 Mb/s. Nástupce G.fast využije až 212 MHz a rychlosti posune ke gigabitu. A jeho nástupce G.mgfast (XG-fast) s až 848MHz pásmem cílí na 10 Gb/s.

Britové simulovali i prakticky testovali šířky až do 12 GHz. Při tom ale zjistili, že použitelné jsou jen frekvence do 5 GHz, protože u vyšších se již kabely chovají jako antény a vyzařují signál do okolí. Což dělá dvojice kabelů kvůli elektromagnetické indukci i tak, ale díky onomu zakroucení se vyzařování dalo účinně omezit.

Výzkum potvrdil to, o čem jsme už věděli. Telefonní linky ještě mají určitou rychlostní rezervu, ale s každým navyšováním šířky pásma se výrazně zkracuje dosah. A aby gigabitové přenosy fungovaly na stovky metrů, nikoliv jednotky, musely by se kroucené dvoulinky ještě lépe odstínit. Což bez výměny těch současných nejde a ani by to nedávalo smysl, když se při stejných výkopových pracích může natáhnout optika poskytující násobné rychlosti i dosah.

Zdroj: University of Cambridge via Slashdot

Diskuze (22) Další článek: „Mí bývalí ruští kolegové mají vymyté mozky,“ tvrdí vysloužilý astronaut NASA Scott Kelly

Témata článku: Technologie, Internet, Připojení k internetu, VDSL, Nature, Optika, University of Cambridge, Hranice možností, Šířka, Brit, Pásmo, Alexander Graham Bell, XDSL, RychlostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Zavolejte si z Oken. Jak propojit telefon s počítačem s Windows

Microsoft aktualizoval svoji službu umožňující propojení s telefonem. Kromě volání a psaní SMS z počítače jsou nyní dostupné i notifikace z dalších služeb nebo ještě více přístupná galerie.

Jan Spěšný
AndroidWindows
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid