Stavebnice | Raspberry Pi | Modulární PC

Nové Raspberry Pi Compute Module 4: Cena začíná na sedmi stovkách

Rodina armových minipočítačů Raspberry Pi se rozšířila o dalšího zástupce. Po roce jsme se totiž dočkali nové průmyslové verze Compute Module 4 (datasheet v PDF).

Je to novinka poměrně citelná výrobce totiž zcela změnil tvar destičky, která na rozdíl od svého slavnějšího sourozence míří především do profesionální elektroniky v podnicích a obecně do koncových zařízení.

Raspberry Pi Compute Module 4 v oficiální upoutávce:

Cílení na produkční elektroniku znamená, že tato verze britské maliny nemá prototypovací form-faktor plný snadno dostupných pinů a konektorů pro HDMI, ethernet a USB, ale doposud byla k dispozici ve formě karty SO-DIMM – Compute Module měl vzhled vcelku běžné RAM paměti DDR2.

Díky tomu ji mohl integrátor snadno zacvaknout do vlastní desky nějakého centrálního průmyslového počítače apod.

To v případě čtvrté generace už neplatí, aby totiž mohli autoři plně využít všech rozhraní SoC čipsetu Broadcomm BCM2711 (1,5GHz, quad-core, 64bit, ARM Cortex-A72), nahradil SO-DIMM linky dvojici svislých konektorů typu mezzanine. Lepší rozložení logických linek z procesoru ven umožní využití rozhraní PCIe/NVMe a tedy třeba i rychlejší spojení s SSD jednotkami.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi Compute Module 4

Core Module 4 je k dispozici v několika variantách podle RAM (1 GB až 8 GB LPDDR4-3200 SDRAM) a flashového úložiště (0 GB až 32 GB eMMC) a další novinkou oproti klasickému Modelu B, který znáte naprosto všichni, přibyl i konektor pro externí anténu pro Wi-Fi 5 (802.11ac). Mezi externí a interní anténou lze přitom přepínat softwarově, takže není třeba spojovat nebo přerušovat vodič na desce jako u mnoha podobných desek.

Klepněte pro větší obrázek
Prototypovací adaptér Compute Module 4 IO Board

Byť je Raspberry Pi Compute Module 4 určený do hotové produkční elektroniky, serverů apod., samozřejmě je k dispozici i prototypovací deska IO Board, do které lze kartu zacvaknout a získat všechna rozhraní a konektory. Oproti klasické malině třeba více konektorů pro CSI kameru a DSI displeje.

Compute Module 4 už v předprodeji nabízí i český oficiální prodejce RPishop.cz. Cena nejnižší varianty je 699 korun (1 GB RAM, bez Wi-Fi/BT, bez flashové paměti).

Diskuze (16) Další článek: Microsoft některým uživatelům na dálku nainstaloval Office Online. Po vlně nevole s tím přestal

Témata článku: Wi-Fi, Programování, Stavebnice, Raspberry Pi, ARM, HDMI, PDF, Modulární PC, DIY, Malina, Elektronika, Model B, Konektor, CSI, BCM, Rozhraní, Compute Modul, RAM, IO Board


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 51

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači