Raspberry Pi | Stavebnice | Modulární PC

Nové Raspberry Pi Compute Module 4: Cena začíná na sedmi stovkách

Rodina armových minipočítačů Raspberry Pi se rozšířila o dalšího zástupce. Po roce jsme se totiž dočkali nové průmyslové verze Compute Module 4 (datasheet v PDF).

Je to novinka poměrně citelná výrobce totiž zcela změnil tvar destičky, která na rozdíl od svého slavnějšího sourozence míří především do profesionální elektroniky v podnicích a obecně do koncových zařízení.

Raspberry Pi Compute Module 4 v oficiální upoutávce:

Cílení na produkční elektroniku znamená, že tato verze britské maliny nemá prototypovací form-faktor plný snadno dostupných pinů a konektorů pro HDMI, ethernet a USB, ale doposud byla k dispozici ve formě karty SO-DIMM – Compute Module měl vzhled vcelku běžné RAM paměti DDR2.

Díky tomu ji mohl integrátor snadno zacvaknout do vlastní desky nějakého centrálního průmyslového počítače apod.

To v případě čtvrté generace už neplatí, aby totiž mohli autoři plně využít všech rozhraní SoC čipsetu Broadcomm BCM2711 (1,5GHz, quad-core, 64bit, ARM Cortex-A72), nahradil SO-DIMM linky dvojici svislých konektorů typu mezzanine. Lepší rozložení logických linek z procesoru ven umožní využití rozhraní PCIe/NVMe a tedy třeba i rychlejší spojení s SSD jednotkami.

Klepněte pro větší obrázek
Raspberry Pi Compute Module 4

Core Module 4 je k dispozici v několika variantách podle RAM (1 GB až 8 GB LPDDR4-3200 SDRAM) a flashového úložiště (0 GB až 32 GB eMMC) a další novinkou oproti klasickému Modelu B, který znáte naprosto všichni, přibyl i konektor pro externí anténu pro Wi-Fi 5 (802.11ac). Mezi externí a interní anténou lze přitom přepínat softwarově, takže není třeba spojovat nebo přerušovat vodič na desce jako u mnoha podobných desek.

Klepněte pro větší obrázek
Prototypovací adaptér Compute Module 4 IO Board

Byť je Raspberry Pi Compute Module 4 určený do hotové produkční elektroniky, serverů apod., samozřejmě je k dispozici i prototypovací deska IO Board, do které lze kartu zacvaknout a získat všechna rozhraní a konektory. Oproti klasické malině třeba více konektorů pro CSI kameru a DSI displeje.

Compute Module 4 už v předprodeji nabízí i český oficiální prodejce RPishop.cz. Cena nejnižší varianty je 699 korun (1 GB RAM, bez Wi-Fi/BT, bez flashové paměti).

Diskuze (16) Další článek: Microsoft některým uživatelům na dálku nainstaloval Office Online. Po vlně nevole s tím přestal

Témata článku: Programování, Wi-Fi, Raspberry Pi, PDF, ARM, Stavebnice, HDMI, DIY, Modulární PC, Model B, Malina, Konektor, CSI, BCM, RAS, RAM, IO Board, Compute Modul, Elektronika, Rozhraní9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony