Raspberry Pi | DIY | Modulární PC

Britové konečně prozradili, kdy dorazí nová generace Raspberry Pi 4 a proč to trvá tak dlouho

Nadace Raspberry Pi, která stojí za stejnojmenným britským mikropočítačem, se už v minulosti nechala několikrát slyšet, že příští velká verze dorazí s větším odstupem, současný hardwarový návrh je totiž na hranici svých možností.

V posledním roce jsme se proto dočkali pouze vylepšení Raspberry Pi 3 Model B+, A+ a teprve před týdnem konečně také Compute Module 3+, které přinesly především Wi-Fi 5, rychlejší ethernet a o něco svižnější procesor, všichni se ale přesto ptali, kdy dorazí opravdu nové Raspberry Pi 4.

Eben Upton z nadace Raspberry Pi před pár dny pro Tom’s Hardware konečně potvrdil několik obecně známých dohadů. Nová velká verze mikropočítače:

  • Dorazí nejdříve v roce 2020
  • Bude mít nejspíše procesor s 28nm technologií (dnes 40 nm)
  • Pravděpodobně přibude RAM a snad se dočkáme USB 3.x
  • Cena by se měla opět pohybovat okolo 35 amerických dolarů
  • A ano, bude se jmenovat Raspberry Pi 4

Právě přechod na procesory s odlišnou výrobní technologií stojí podle Uptona za velkou časovou prodlevou, současné 40nm armové čipsety v Raspberry Pi jsou už totiž u svého stropu.

Nejspíše procesor s 28nm technologií

A přestože o finálním procesoru ještě nebylo rozhodnuto, nejspíše to bude 28nm technologie, u které mohou inženýři ještě snadno docílit 3,3V logiky na pinech GPIO, což je standardní napětí stávajících periferií pro tento prototypovací počítač.

V každém případě, takový procesor pak může nabídnout jak lepší pracovní výkon, tak podporu více RAM (dnes nejvýše 1 GB), rychlejší periferie atp.

Řeč padla také na USB-C, které se pomalu stává standardem u nových telefonů. Upton však podle Tom’s Hardware až takový fanoušek „céčka“ není a pochybuje především o robustnosti tohoto portu zejména v komplikovanějších povětrnostních podmínkách (vyšší prašnost aj.).

Zero se také dočká kosmetických novinek

Možná by ale mohlo USB-C posloužit alespoň jako prostý napájecí konektor, neboť jeho specifikace může dodat více ampérů. Tím pádem ale podle Uptona vyvstane další problém – odvod tepla, se kterým Raspberry zápasí s každou svou novou iterací.

Nakonec přišel na řadu ještě model Zero/ Zero W, který jako poslední čeká alespoň na kosmetické vylepšení plus. A přestože by se něčeho podobného měl skutečně dočkat, fanoušci by neměli čekat, že snad Zero získá procesor současného velkého Raspberry Pi Model 3+, jak tomu bylo u ostatních. Na drobnou destičku se totiž jeho elektronika jednoduše nevejde.

Diskuze (41) Další článek: Tohle bude nejdražší herní deska všech dob. Asus se připravil na 28jádrový procesor od Intelu

Témata článku: Technologie, Raspberry Pi, Stavebnice, Bastlení, DIY, Modulární PC, Raspberry Pi Model, GPIO, RAM, Eben Upton, Dolar, Cenová hladina, Mikropočítač, Upton, Raspberry, Nová generace, Procesor, Periferie


Určitě si přečtěte

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

Boeing 787 překonal při běžném letu s cestujícími rychlost zvuku. Jak je to možné?

** Let Virgin Atlantic z Los Angeles do Londýna vzbudil rozruch ** Dle webu na sledování leteckého provozu překonal rychlost zvuku ** Skutečnost je ale trochu jiná, neboť všechno je relativní

Karel Kilián | 22

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 107