Británie vymýšlí způsob, jak dostat Zuckerberga k výslechu. Už delší dobu se mu nechce

Po jarním skandálu Facebooku kolem analytické firmy Cambridge Analytica šel Mark Zuckerberg vysvětlovat, k jaké škodě došlo, před americký Kongres a později před Evropský parlament. O výpověď před zákonodárci ho žádala i Velká Británie, její požadavek ale odmítl. Ostrovní stát to přesto nevzdává a pokračuje v přesvědčování, píše The Guardian.

Británie se totiž domluvila s Kanadou, která o slyšení také delší dobu neúspěšně žádá, a Zuckerbergovi zaslala dopis, ve kterém dlouze vysvětluje, proč by měl přijít vypovídat. Podepsaní jsou pod ním britský poslanec Damian Collins a kanadský poslanec Bob Zimmer, kteří Zuckerbergovi společně napsali, ať se dostaví na jednání mezinárodní komise o dezinformacích a fake news 27. listopadu v Londýně.

„Rozumíme, že si nemůžete udělat čas na všechny světové parlamenty, ale domníváme se, že i uživatelé v cizích zemích by měli vidět, že vaše společnost si drží odpovědnost, a to přímo skrze vás. Mysleli jsme si, že vám na tom záleží,“ stojí v dopise, který má donutit Zuckerberga k zamyšlení.

Poslanci v něm dále vysvětlují, že žádná nezávislá mezinárodní komise dosud neanalyzovala roli Facebooku v šíření dezinformací, byť síť má rozsáhlý mezinárodní dopad. Zprávy, které se skrze ní šíří, ovlivnily dnešní podobu světa, ať už zvolením Donalda Trumpa prezidentem USA nebo brexitem.

Británie se poslední měsíce na Facebook zaměřuje. Před několika dny dokonce tamní úřad pro ochranu osobních údajů pokutoval síť právě kvůli její roli při skandálu Cambridge Analytica. V zemi se navíc pracuje na zákonu zavádějící tzv. digitální daň, který je namířený proti velkým technologickým firmám.

Autoři dopisu zaslaném Zuckerbergovi slíbili, že pokud se šéf Facebooku dostaví, jakýkoli zástupce zahraničního parlamentu, kterému se také nepovedlo Zuckerberga úspěšně kontaktovat, se bude moci jednání komise zúčastnit. „Vaše svědectví je velice urgentní a opožděné,“ uzavřeli politici dopis.

Diskuze (12) Další článek: Delfíni museli zjednodušit svou komunikaci kvůli hluku produkovanému lidmi

Témata článku: Facebook, USA, Velká Británie, Fake News, Donald Trump, Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica, Šíření dezinformací, DEL, Dezinformace, Břit, Dopis, Londýn, Evropský parlament, Kongres, The Guardian, Cizí země, Cambridge, Mezinárodní komise, Parlament, Dlouhá doba, Kanada, Ostrovní stát, Dnešní podoba, Výslech


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály