Mark Zuckerberg

Británie vymýšlí způsob, jak dostat Zuckerberga k výslechu. Už delší dobu se mu nechce

Po jarním skandálu Facebooku kolem analytické firmy Cambridge Analytica šel Mark Zuckerberg vysvětlovat, k jaké škodě došlo, před americký Kongres a později před Evropský parlament. O výpověď před zákonodárci ho žádala i Velká Británie, její požadavek ale odmítl. Ostrovní stát to přesto nevzdává a pokračuje v přesvědčování, píše The Guardian.

Británie se totiž domluvila s Kanadou, která o slyšení také delší dobu neúspěšně žádá, a Zuckerbergovi zaslala dopis, ve kterém dlouze vysvětluje, proč by měl přijít vypovídat. Podepsaní jsou pod ním britský poslanec Damian Collins a kanadský poslanec Bob Zimmer, kteří Zuckerbergovi společně napsali, ať se dostaví na jednání mezinárodní komise o dezinformacích a fake news 27. listopadu v Londýně.

„Rozumíme, že si nemůžete udělat čas na všechny světové parlamenty, ale domníváme se, že i uživatelé v cizích zemích by měli vidět, že vaše společnost si drží odpovědnost, a to přímo skrze vás. Mysleli jsme si, že vám na tom záleží,“ stojí v dopise, který má donutit Zuckerberga k zamyšlení.

Poslanci v něm dále vysvětlují, že žádná nezávislá mezinárodní komise dosud neanalyzovala roli Facebooku v šíření dezinformací, byť síť má rozsáhlý mezinárodní dopad. Zprávy, které se skrze ní šíří, ovlivnily dnešní podobu světa, ať už zvolením Donalda Trumpa prezidentem USA nebo brexitem.

Británie se poslední měsíce na Facebook zaměřuje. Před několika dny dokonce tamní úřad pro ochranu osobních údajů pokutoval síť právě kvůli její roli při skandálu Cambridge Analytica. V zemi se navíc pracuje na zákonu zavádějící tzv. digitální daň, který je namířený proti velkým technologickým firmám.

Autoři dopisu zaslaném Zuckerbergovi slíbili, že pokud se šéf Facebooku dostaví, jakýkoli zástupce zahraničního parlamentu, kterému se také nepovedlo Zuckerberga úspěšně kontaktovat, se bude moci jednání komise zúčastnit. „Vaše svědectví je velice urgentní a opožděné,“ uzavřeli politici dopis.

Diskuze (12) Další článek: Delfíni museli zjednodušit svou komunikaci kvůli hluku produkovanému lidmi

Témata článku: Facebook, USA, Velká Británie, Mark Zuckerberg, Donald Trump, Fake News, Ostrovní stát, Parlament, Kongres, Londýn, Evropský parlament, Dopis, Šíření dezinformací, Dlouhá doba, Jak, Dezinformace, Dnešní podoba, Cizí země, Kanada, Analytická firma, Mezinárodní komise, Břit, Cambridge Analytica, The Guardian, DELTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy