Technologie | Virtuální realita | Praha

Brejlando: vyzkoušeli jsme divadlo ve virtuální realitě

  • V Praze startuje nový projekt Brejlando
  • Brejlando kombinuje unikátní divadelní inscenace a virtuální realitu
  • Kompletní balíček pro tento zážitek obdržíte jako pronájem třeba na jeden den

Kvůli pandemii koronaviru se značně omezily možnosti zábavy, mezi které patří i divadlo. I když už jsme svědky snahy o nové přístupy – ať už natáčení divadelních seriálů na Youtube nebo vzniku nových platforem, kde lze za poplatky sledovat záznamy divadelních inscenací, tentokrát se objevuje nový inovátorský projekt Brejlando.

Brejlando a pronájem VR 

Brejlando kombinuje dvě hlavní věci – divadlo a virtuální realitu. Jde na to však přístupem, který je inovativní a hlavně řeší problém, kdy většina uživatelů stále nemá helmu pro virtuální realitu.

IMG_0021.jpeg

Brejlando funguje na principu pronájmu VR, kdy vám přijde v zapečetěné tašce s potvrzením o třífázové dezinfekci jednoduché VR brýle a sluchátka (pokud je nemáte). Pak stačí pouze nasadit a zapnout.

IMG_0023.jpeg

Jedná se totiž o VR brýle s integrovanou baterií, ve které jsou už nahrané divadelní záznamy, které je možné jednoduše kliknutím tlačítka na straně helmy přehrát.

A čeho se stanete svědkem?

Nový typ divadla

Pokud byste čekali pouze divadelní záznam natočený z kamery v publiku, budete velmi mile překvapeni. Brejlando totiž přináší experimentální zážitky a v prezentovaném kousku jste přímo uprostřed jeviště a herci se hemží kolem vás, nebo na vás přímo mluví.

Vše je natočené jednou 360stupňovou kamerou, takže ideální je sedět na kancelářském křesle, kdy se můžete snadno a rychle pomocí nohou otáčet. Díky tomu můžete sledovat scénu ze všech stran. Kde se zrovna něco děje, případně se otáčet za hercem, který k vám třeba zrovna mluví a chodí při tom kolem vás.

Hamleti_JanČermák7.jpg

Osobně se mi líbí jednoduchost a přirozenost, se kterou to celé funguje – od doručení až po daný zážitek. Není nutné nic zkoumat nebo nastavovat, prostě nasadíte brýle a vidíte jednotlivé záznamy, které si pustíte, nic víc vás neruší a s ničím jiným nepřijdete do styku.

Řešení pro zavřená divadla

Na projektu spolupracuje Magistrát hlavního města Prahy a kreativní skupina Brainz Studios, přičemž divadelní inscenace se upravují právě pro zmíněnou formu zážitku. Zatím je k dispozici záznam Hamletů Divadla Na zábradlí a další záznamy by měly přibývat dvakrát do měsíce.

Nabídku brzy rozšíří Drábkovy a Královy Elefantazie Městských divadel pražských, hra Pusťte Donu k maturitě! z repertoáru Divadla pod Palmovkou nebo adaptace slavného filmu Ucho.

Brejlando_KV.jpg

Brejlando coby „Take-away divadlo“ začne fungovat 29. března, přičemž virtuální lístky si mohou diváci kupovat přes GoOut.cz. Cena za pronájem dle vybrané varianty je 599 korun až 1 399 korun, přičemž balíček s brýlemi přiveze i odveze partner projektu – Liftago.

Diskuze (4) Další článek: Zahoďte Windows, Linux i macOS. Už roky máme českou Helenku z Matfyzu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,