Windows | Pojďme programovat elektroniku

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

  • Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal
  • Po aktivaci spustí webový server
  • Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Mámo, nám asi někdo právě nainstaloval virus a vypnul počítač. My jsme asi v tom botnetu. Hackeři z Alabamy!

V dnešním pokračování našeho seriálu o programování elektroniky se podíváme na funkci, která je součástí Windows (a to nejen těch desktopových) už roky, troufám si ale tvrdit, že vyjma správců sítě, pro které je určená, o ní většina uživatelů vůbec neví.

Jmenuje se Windows Device Portal,  a jak už název napovídá, jsou to v podstatě zadní vrátka do systému skrze místní síť LAN a webový protokol. Vývojáři mají k dispozici jednoduché HTTP REST API a správci pak rovnou kompletní rozhraní v HTML, které načtou v prohlížeči.

A jelikož už máme ve Windows skrytý božský režim, pojďme po zbytek článku říkat Windows Device Portalu božská zadní vrátka!

Dálkové vypnutí počítače z Raspberry Pi pomocí božských zadních vrátek:

Aktivujeme božská zadní vrátka

Ve výchozím stavu jsou vrátka zavřená, můžete je ale aktivovat v moderním nastavení v sekci Pro vývojáře pod názvem Portál zařízení. Po jejich spuštění si operační systém na své místní IP adrese a volném TCP portu 50080 nastartuje webový server.

Klepněte pro větší obrázek
Aktivace Portálu zařízení na Windows 11. Konfigurace na Windows 10 je identická, aplikace Nastavení má ale odlišné rozhraní. Vyhledejte v něm Nástroje pro vývojáře

Aby nebyl server dostupný úplně každému třeba v domácí síti, můžete jej zabezpečit ještě přihlašovacím jménem a heslem a na webu najdete i postup, jak jej ochránit šifrovaným spojením HTTPS. My si ale pro jednoduchost dnešního příkladu vystačíme s nešifrovaným HTTP a důvěrou v bezpečnost domácí sítě.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak ladit operační systém pomocí webového prohlížeče.

Do browseru dostanate i Správce úloh, informace o hardwaru a můžete editovat registry.

Přidáme hromadu příkladů, jak posunout práci s počítačem na vyšší level.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Takhle budou vypadat nálepky na ploše ve Windows 11. Po výměně tapety nezmizí

Témata článku: Microsoft, Windows, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Škoda, Hacking, Python, Wi-Fi, Bluetooth, API, Raspberry Pi, Conte, False, Počítač, Webový prohlížeč, HTTP Post, Pro, Adaptér, Fil Explorer, GUI, Windows Manažer, URI, Prace, Alabama, Zadní vrátka