Bouřka v počítači

Nejsem asi zdaleka jediný, kdo chová nedůvěru k různým sharewarovým sbírkám programů. Nekvalitní prezentace často zastíní vlastní obsah, který může být i velmi užitečný. Řada Modrý blesk je v tomto ohledu světlou výjimkou.
Tento článek vyšel v časopise Computer 15–16/00 dne 17. 8. 2000

Václav Flasar: Nejsem asi zdaleka jediný, kdo chová nedůvěru k různým sharewarovým sbírkám programů. Nekvalitní prezentace často zastíní vlastní obsah, který může být i velmi užitečný. Řada Modrý blesk je v tomto ohledu světlou výjimkou.

Ostřílení kozáci

Společnost MEDIA trade je na poli sharewarových a freewarových sbírek známa již několik let.

Poslední čtyři díly softwarové edice Modrý blesk se snaží mapovat různé oblasti práce s počítači. Najdete v nich programy pro Internet a komunikaci, multimediální nástroje, nejlepší české programy a výběr toho nejlepšího z předcházejících deseti dílů řady Modrý blesk.

Uvidíte i bez brýlí

Nabídku programů můžete prohlížet v prostředí Internet Exploreru, není však nezbytně nutný, a tak se hladina adrenalinu v krvi nezvýší ani zarytému zastánci konkurenčních produktů. Navíc se nic neinstaluje a prohlížeč se spouští přímo z cédéčka.

Programy jsou rozděleny do několika skupin, každý z nich má i stručnou charakteristiku, díky níž získáte představu o tom, co můžete od programu očekávat. Prohlížet můžete i náhled jeho prostředí (staženou obrazovku) s možností zvětšení do reálné velikosti. Pod textem najdete tabulku s informacemi o tom, do jaké kategorie program patří (shareware, freeware, demo), jak dlouho bude bez zakoupení pracovat a kolik stojí. Vedle tabulky se nachází ikona s možností instalace programu nebo kopírování na lokální disk a s odkazem na webovou stránku výrobce.

Slečno, mám doma sbírku…

Výběr Internet a komunikace 2 nabízí nejen klasiku v podobě urychlovačů internetového spojení, správců oblíbených položek, prohlížečů, poštovních programů, komunikačních programů pro hlas, video a text, ale i editory jazyka HTML pro tvorbu vlastních webových stránek.

Cédéčko Multimediální nástroje obsahuje sbírku programů z oblasti multimédií. Vybírat můžete mezi videoeditory, konvertory a přehrávači, hudebními a zvukovými editory, záznamníky, multimediálními nástroji pro Internet ad. Nechybí ani programy pro tvorbu prezentací, grafické nástroje pro vytváření animovaných souborů ve formátu GIF, editory a prohlížeče včetně textových.

Na třetí cédéčko jsem byl obzvlášť zvědavý. Nabízí totiž sbírku toho nejlepšího, co se podle autorů „uvařilo“ v českých kotlích a kotlících. Tématy jsou antiviry, češtiny do her a programů, internetové programy, software pro kancelář, multimédia a slovníky, a také výukové a zábavné programy.

Poslední disk nám do počítače přináší to nejlepší z předchozích Modrých blesků a doporučím jej s trochou nadsázky především tomu, kdo přesně neví, co chce, ale přesto má pocit, že mu v počítači něco schází. Všechny sbírky mají také ještě navíc jako přídavek skupinu programů, ve které najdete všeobecné programy usnadňující práci s počítačem (archivační programy, správci paměti, správci souborů ad.).

Modrá je dobrá

Poslední čtyři díly Modrého blesku se společnosti MEDIA trade povedly. Všechny verze programů jsou k datu lisování aktuální a obsah jednotlivých disků byl pečlivě vybrán tak, aby reprezentoval to nejlepší, co se dnes dá v oblasti práce s počítačem získat. Pro snadnější orientaci zákazníka bych autorům doporučil na obal viditelně umístit informaci o tom, kdy CD vyšlo, aby kupující věděl, jak staré verze programů má očekávat.

Sharewarové a freewarové výběry
Modrý blesk:
Internet a komunikace2
Modrý blesk:
Multimediální nástroje
Modrý blesk:
Nejlepší české programy
Modrý blesk: Zlatý výběr
Zdroj: MEDIA trade, Praha
Telefon: (02) 22 21 11 55
Cena: 275 Kč včetně DPH (za jednu sbírku)
Minimální konfigurace: PC s operačním systémem Windows 95/98/ME/NT/2000, CD-ROM

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (2) Další článek: Olympus C-3030Z - Obrazová kvalita, referenční snímky

Témata článku: Internet, Adrenalin, Blesky, Animovaný GIF, Nejlepší program, Kotel, Trade, Bouřka, Sbírka, Všeobecná podoba, Poslední disk, Program


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu