CES 2020 | Autonomní vůz | Bosch

Bosch příští týden ukáže vlastní lidar. Má být konečně levný a hlavně dostupný

Za dveřmi je CES a firmy už pilují své tiskové konference. Jednu z nich si tu odprezentuje i německý Bosch – jeden z největších polovodičových dodavatelů automobilových technologií.

V mnoha evropských vozech s prvky asistence najdete jeho radary, kamery a další drobnou elektroniku, na Consumer Electronics Show v Las Vegas ale příští týden ukáže i svůj lidar. Firma slibuje, že bude levný, a přitom určený jak k detekci překážek ve vzdálenosti několika metrů, tak těch na horizontu (stovky metrů).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zleva radar se středním a velkým dosahem a optická kamera od Bosche na prezentační karoserii. Ve skutečnosti jsou všechny snímače skryté třeba za žebrovím chladiče apod.

Právě detekce ostatních účastníků provozu ve vzdálenosti alespoň 200-300 metrů je naprosto klíčová pro zavádění autopilota při vyšších rychlostech na dálnicích. Při jízdě nad 100 km/h totiž musí mít palubní počítač dostatek času, aby během několika milisekund zpracoval data z okolí, vypočítal nejlepší reakci a následně stačil třeba zabrzdit.

Souboj technologií: Lidar versus kamera

Zatímco Tesla před lety akvizicí několika startupů vsadila na detekci překážek pomocí analýzy obrazu z běžných kamer a Elon Musk věří, že právě kamery a počítačové vidění je budoucnost, ostatní výrobci zatím stále sázejí na relativně bezchybné lidary, tedy laserové dálkoměry, které při vysoké frekvenci změří vzdálenost k překážkám, a software pak během okamžiku vytvoří 3D model celé okolní scény.

Klepněte pro větší obrázek
Statický a miniaturní (MEMS) lidar Aeva. Chce jej používat třeba Volkswagen.

Lidary sice nemají takovou informační hustotu jako obraz z kamery, na rozdíl od nich ale zase fungují téměř za libovolných povětrnostních podmínek. Fungují v mlze i v noci. Jenže byly doposud poměrně drahé a ty rotační, které otáčením vytvářejí 360° model okolí, jsou také poměrně rozměrné a kvůli pohyblivým částem mají i potenciálně kratší životnost.

Proto se v posledních letech mluví o jejich nástupnické technologii – pevných a miniaturních (MEMS) lidarech integrovaných přímo do karoserie. Oproti těm rotačním jich vůz potřebuje pro pokrytí okolí mnohem více, nicméně by měly stát pakatel a díky rozměrům malé kamery nebo stávajících radarů jsou i mnohem estetičtější.

Bosch je připravený na sériovou výrobu

Bosch si zatím nechal pro sebe, o jakou technologii lidaru se bude přesně jednat, je už ale údajně připravená pro sériovou výrobu, což je klíčové. Bosch přece jen není žádný startup s nulovým dodavatelským řetězcem, ale výrobce, jehož součástky používají v různé míře téměř všechny velké automobilové koncerny. Společně s Nvidií ostatně vyvíjí technologie i pro ikonickou Teslu.

Nastupující dvacátá léta mají být ve znamení zavádění autonomních automobilových technologií do skutečného provozu – nejen toho experimentálního.

Ostatně, v průběhu tohoto desetiletí chce dát zelenou autopilotům i české ministerstvo dopravy, nakonec tedy půjde právě o to, komu se všechny potřebné next-gen technologie podaří vyrábět levně a na běžícím pásu, s čímž mají akademické startupy s převratnými nápady často velký problém.

Diskuze (1) Další článek: TikTok vydal zprávu o transparentnosti. Nejvíce obsahu chtěly ze sítě mazat Spojené státy a Indie

Témata článku: Technologie, Doprava, Elon Musk, Kamera, Automobily, CES 2020, Autonomní vůz, Volkswagen, Bosch, Ministerstvo dopravy, Consumer Electronic show, Start-up, CES, Pakatel, Tesla, LIDAR, Úhel záběru, MEMS, Las Vegas, Detekce, Automobilová technologie


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11