Borland C++ Builder 4 - cestou standardů

Pojďme se nyní podívat na některá vylepšení, která nám Borland C++ Builder verze 4 ve své poslední verzi přináší a co od něj můžeme čekat.
Tomáš Beyer: Pojďme se nyní podívat na některá vylepšení, která nám Borland C++ Builder verze 4 ve své poslední verzi přináší a co od něj můžeme čekat.

Hned na začátku musím upozornit ty, kteří čekají ve verzi 4 převratná zlepšení v oblasti klasických programátorských postupů nebo metod programování, budou asi zklamáni, program totiž přináší vylepšení především v prostředí samotném a pak více méně až ve verzi Enterprise, kde jsou podporovány objekty CORBA.

A přece se našly
Samozřejmě že i po programátorské stránce lze najít nějaké novinky mezi hlavní patří nový překladač, který umožňuje překlad zdrojových souborů vytvořených ve Visual C++ 5.0 od společnosti Microsoft. S novým překladačem souvisí podpora dynamických polí a podpora nejnovějšího standardu ANSI/ISO jazyka C++.

Jak jsem již řekl, změn doznalo především vývojové prostředí, které obsahuje stále více vylepšení urychlujících tvorbu aplikace (jen velmi těžko se dnes dá použít termín programovaní). Mezi nejpříjemnější patří funkce CodeInsight, která automaticky doplňuje kódy a parametry rozepsaného zdrojového textu.

Pohroma na hmyz
V oblasti tvorby a ladění programů doznal asi největších vylepšení debugger prostředí C++ Builderu. Mezi velmi zajímavé novinky patří:
  • Run until return – laděný kód se spustí až do místa návratu (return).
  • Ladění procesů spuštěných programem – velmi užitečná věc, spouští-li váš projekt nějaké další aplikace, vhodné zejména pro ladění komunikace mezi procesy a předávání parametrů.
  • Multiprocesové ladění, meziprocesové ladění, možnost připojit se k běžícímu procesu a ten ladit.
  • Vzdálené ladění distribuovaných aplikací.
Verze Enterpise byla doplněna nástroji pro tvorbu distribuovaných aplikací a součástí této distribuce je kromě jiného také:
  • VisiBroker verze 3.3
  • Vzdálené ladění CORBA, krokování událostí (multiplatformní – Unix/NT/Java)
  • Průvodce pro normu CORBA (File/New CORBA Client a Server)
  • Průvodce pro objekty CORBA
  • Příklady projektů CORBA – Nástroj na testování klientů CORBA, MIDAS CORBA Server

Standardně pochvalné
U Inprise je podpora databází vždy na vysoké úrovni, v této verzi jsou nově podporovány databáze Oracle 8, MS SQL Server 7, InterBase 5.5, Informix 9.

Práce v prostředí C++ Builderu je příjemná a člověk, který nikdy předtím neměl zkušenosti s programováním ve visuálních prostředích, se zde velmi rychle zorientuje. Oproti konkurenci má navíc Inprise výhodu v tom, že nabízí také prostředí Delphi, které je v podstatě to samé, jen se programuje v Pascalu. Rozdíly mezi těmito vývojovými nástroji jsou minimální, a tak se nelekejte, že se na vás právě C++ Builder bude tvářit tak trochu jako Delphi, C++ Builder umí totiž pracovat s objektovými soubory vytvořenými v Delphi.

Delphi to začalo…
Inprise si postavila svoji popularitu na Delphi a s jejich pomocí se jí nakonec podařila překlenou propast, která vznikla v oblasti RAD (Rapid Application Development) nástroje pro jazyk C/C++. Ještě nedávno byla doba, kdy by o prosazení C++ Builderu pochybovalo mnoho lidí, dnes je ale situace trochu jiná, Inprise byla pružnější než konkurence a to se jí vyplatilo. C++ Builder je kvalitním a hlavně moderním nástrojem, integrujícím ty nejnovější technologie. Za zmínku také stojí cenová politika Inprise vůči školám a studentům.
Borland C++Builder 4
Výrobce: Inprise, USA
Zapůjčil: Inprise, ČR
Cena: 4 510 Kč (Standard), 21 210 Kč (Professional), 99 990 Kč (Enterprise)
Tel.: 02-216 12 826
e-mail: dbacovsky@inprise.cz
Zdroj: Connect! 10/99
Diskuze (1) Další článek: PreviewTunes.com představuje streamovaný Jukebox

Témata článku: Software, Programování, Nový překladač, Podpora nejnovějšího, Proces spuštěný, Největší vylepšení, Překladače, Midas, Software na Heureka.czVy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety
Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

Minimální požadavky na Windows 11 budou opravdu přísnější. Starší PC nemají na upgrade nárok

** Microsoft revidoval minimální požadavky na Windows 11 ** Jsou pořád hodně přísné, přidal navíc jen pár CPU ** Jedenáctky půjde nainstalovat i tak, ale neměli byste to dělat

Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start

** Otestovali jsme v Česku jeden z prvních kusů satelitního internetu Starlink od SpaceX ** Instalace je jednoduchá a vše se dělá přes mobilní aplikaci ** Rychlosti jsou zatím až 270 Mb/s

Karel Javůrek
StarlinkSpaceXTesty
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

Manipulace, neomezená moc a zisk na prvním místě. Kauza Facebook Papers otřásá Zuckerbergovým impériem

** Whistleblowerka vynesla tisíce interních dokumentů Facebooku ** Síť nezvládá moderovat hate speech ani dezinformace ** Zuckerberg nemá nikoho, kdo by se mu postavil

Lukáš Václavík
CenzuraKauzyFacebook