Elon Musk | Boring Company

Boring Company otevřela první zkušební tunel. Tesla v něm projíždí s pomocnými kolečky

Tunelářská firma Elona Muska otevřela první tunel určený pro veřejné testování. Nachází se v Hawthorne v Los Angeles, je dlouhý necelé dva kilometry a šéf firmy Elon Musk na něm nyní prezentoval svou vizi podzemní osobní dopravy v praxi. V Tunelu se proháněla Tesla Model X, načež najela na rampu výtahu, který ji vynesl na povrch.

V reálu to však zatím nefunguje až tak snově, jak by si asi i sám Elon Musk představoval. V původní vizi auta najížděla na autonomně řízené platformy, které by se v tunelech pohybovaly rychlostmi přes 200 km/h. Aktuálně to však fungovalo tak, že byla na přední kola Tesly Model X domontována pomocná konstrukce s bočními vodícími kolečky, která pak udržovala přední kola v jízdní dráze.

Vozidlo se tedy v tunelu pohybuje vlastní silou a po vlastních kolech. Jak je patrné z videoukázek, ke slovu silně přichází i odpružení vozidla, protože jízdní dráha tunelu je značně nerovná. Přesto Elon Musk uvedl, že již nyní se dá jezdit až 70 km/h a při doladění tohoto konceptu by byly dosažitelné rychlosti i přes 200 km/h. Zda tím definitivně odpískal nápad s platformami, na které by auto najelo, ovšem neuvedl.

Přihlížející návštěvník reaguje na twít Elona Muska, že auta budou moci plynule střídat jízdu v tunelu a po silnici. Za stávajícího stavu je to lež, protože pomocná konstrukce s vodícími kolečky je k autu pevně přimontovaná a na běžnou silnici by s ní auto nemělo vjíždět:

Ačkoli aktuální ukázka v praxi nakonec nepůsobí tak futuristicky, jako dříve uvedená prezentační videa s animacemi, Elon Musk udělal další hmatatelný krok k naplnění svého snu o podzemní osobní dopravě.

Diskuze (41) Další článek: Ford vyvinul zvukotěsnou boudu pro psy. Ochrání je před stresem ze silvestrovských ohňostrojů

Témata článku: Elon Musk, Tesla Motors, Boring Company, Hawthorne, Company, Model X, Platforma, Tunelářská firma, Veřejné testování, Tesla, Původní vize, Los Angeles, Tesla Model X, Osobní doprava, Běžná silnice, Dosažitelná rychlost, Kolečko, Tunel, Přední kolo


Určitě si přečtěte

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 214

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66