Boříme pětici nejpopulárnějších mýtů o Windows Vista

Úterní připomenutí ankety „Co vás nejvíc zklamalo na Windows Vista“ vyvolalo bouřlivou diskuzi. Windows Vista prý jsou nedodělaná, nepodařená, hardwarově náročná, nepřinášejí nic nového. Je až překvapivé, že mezi lidem internetovým přežívá takové množství fám a dezinformací. Vezměme si pod lupu pět nejkřiklavějších.
Boříme pětici nejpopulárnějších mýtů o Windows Vista
Kapitoly článku

1. Windows Vista nepřináší nic nového

Není rozdílu, zda v tomto prohlášení najdeme navíc slůvka „téměř“ či „vůbec“. Ačkoli tak na první pohled mohou vypadat, Windows Vista v žádném případě nejsou pouze přemalovanými Windows XP. Pokud bychom měli hovořit o přemalování, pak bychom našli dobrý příklad na přechodu mezi Windows 2000 a Windows XP. S Windows Vista je to však úplně jinak. Sestavil jsem seznam deseti významných bodů, v nichž se Windows Vista liší od starší verze. Tento seznam samozřejmě není úplný, ani si nečiní nárok být sestaven dle důležitosti.
 
Změny v jádře
 
Jen namátkou vyberme: Windows Vista oddělila ovladače grafiky od jádra systému, čímž dosahuje lepší stability. Pokud ovladač selže, Windows jej resetují a systém funguje dále. Nenásleduje žádná modrá obrazovka smrti jako ve všech předchozích verzích. Systém přichází s technologiemi SuperFetch, ReadyDrive a ReadyBoost, které jsme si na Živě.cz již několikrát představovali.
 
WOW efekt
 
Grafické uživatelské rozhraní systému má svého uživatele oslovit a ohromit. Proto vzniklo 3D akcelerované prostředí Aero. Jde o uživatelské prostředí akcelerované grafickou kartou počítače, ryhlejší než kdy před tím. GUI neškytá, když je zatížený disk nebo CPU, Windows reagují kdykoliv a na cokoliv. Je zkrátka znát, že okýnka již nevypočítává procesor. V neposlední řadě je třeba dodat, že Windows XP již byla za pět let svého života značně okoukaná.
 
Nové a vylepšené integrované aplikace
 
V systému najdeme řadu užitečných integrovaných aplikací. Microsoft se zřejmě pohybuje na křehké hranici, kde se rozhoduje, co vše si může dovolit integrovat a zároveň se tím nevystavit antimonopolnímu řízení. Z novinek zmiňme například Windows Desktop Search, Windows Sidebar (postranní panel) a obecně miniaplikace, Windows fotogalerii, Windows Media Center či Windows SideShow pro ovládání malých sekundárních displejů. Kromě těch základních (Poznámkový blok, Kalulačka) snad nenajdeme ve Windows Vista starší aplikaci, která by nebyla vylepšena.
 
Zvýšená bezpečnost
 
Microsoft se při dlouhém vývoji Windows Vista zaměřoval zejména na bezpečnost. Sám svůj nejnovější operační systém propaguje jako nejbezpečnější Windows všech dob. Zatím na to má do značné míry právo. Řízení uživatelských účtů zastává svou práci dobře, když udržuje uživatelská práva snížená. Internet Explorer byl oddělen od jádra systému, útoky vedené jeho prostřednictvím z internetu jsou nyní výrazně zkomplikovány. V systému najdeme integrovaný antispyware nástroj Windows Defender, obousměrný firewall a ve vyšších edicích i možnost šifrování dat BitLocker. Antivirus není přítomen opět díky strachu z antimonopolního řízení.
 
Usnadněná správa
 
Windows Vista přicházejí s několika zjednodušeními síťové správy - ať již se jedná o vylepšenou správu prostřednictvím Vdálené plochy nebo přítomnost více než pěti set nových objektů v editoru systémových politik.
 
Vylepšená práce se sítí
 
Nebyl by to moderní operační systém, kdyby nepřišel s nativní podporou IPv6. Ta však není osamocena. TCP/IP stack Windows Vista byl oproti starším verzím kompletně od nuly přepsán. Vylepšena byla bezpečnost, rozšiřitelnost, konfigurovatelnost bez restartů počítače. Je možné využít samotný systém k určování přenosové kapacity (shapingu).
 
Přímo geniálně působí podpora pro počítače pohybující se mezi různými sítěmi. Windows Vista si bez ručního ukládání pamatují patřičné profily a při připojení k jiné síti jim jen několik desítek vteřin trvá, než ji identifikují a korektně nastaví parametry příipojení. Již žádné ruční přenastavování při cestování s notebookem. Zmíněné samozřejmě platí i pro sítě, kde IP adresy nepřiděluje DHCP server. Bližší informace o novinkách najdete na webu Microsoftu.
 
DirectX 10
 
Kdo neviděl screenshoty z připravované herní pecky Crysis, nepochopí. DirectX 10 přichází se zcela úchvatnou, realistickou grafikou. Na trhu je v současnosti minimum tuto technologii využívajících her, během příštích měsíců se však dá očekávat, že budou přibývat. Źádný výrobce si jistě nedá ujít vánoční nákupní horečku. To samozřejmě platí i pro výrobce grafických karet.
 
Podpora
 
Microsoft integroval aktualizační službu Windows Update (volitelně Microsoft Update) přímo do systému. K jejímu využití tak již nepotřebujeme Internet Explorer. Na Windows Update lze najít velké množství ovladačů hardwaru. Windows Vista obsahují podrobnou nápovědu, kterou je možno používat ve vždy aktuální podobě staženou z webu výrobce. Systém nabízí využití nástroje pro sběr zkušeností se sebou samým, který sestavuje uživatelský profil, jejž Microsoft může využít ke zdokonalení budoucích verzí.
 
Konečně snad významná 64-bit verze
 
I u Windows XP existovaly (dvě) čtyřiašedesátibitová verze, kvůli špatné podpoře výrobců hardwaru i softwaru včetně samotného Microsoftu se však nikdy nedočkaly výraznějšího rozšíření. U Windows Vista by měla být situace jiná. Čtyřiašedesátibitová verze je naprosto rovnocenná a konečně ji neignorují ani výrobci komponent. Software tak má po několika letech možnost dohnat hardware (procesory), který se na cestu čtyřiašedesáti bitů vydal již dávno. Pro stroje s více než třemi gigabajty operační paměti je pak čtyřiašedesátibitová verze Windows Vista nutností.
 
Media Center v základu
 
A nejen ten (bavíme-li se o edici Home Premium a Ultimate). Windows Vista umí nativně přehrávat MPEG-2 video. Filmové DVD si tak spustíme bez obtíží. Kromě přehrávání je možný i authoring v aplikaci Windows DVD Maker. Střih videa umožňuje vylepšený Windows Movie Maker. Nativní podpora videa ve vysokém rozlišení bohužel z finálního systému (přestože například dekodér VC-1 je obsažen) vypadla, je tedy nutné se obrátit na produkty třetích stran. Zapomenout nelze ani na integrovanou podporu pro počítače typu Tablet PC. Pro tu totiž (stejně jako pro Media Center) bylo u Windows XP nutno pořídit zvláštní edici systému, dostupnou však pouze jako OEM.

Témata článku: Windows, Ankety, Windows Vista, Defender, Drahá verze, Crysis 3, Operační paměť, Swap, Seven, Instalovaný systém, Ochrana, Auckland, Vylepšený Windows, Samotný hardware, Windows Movie Maker, Windows Defender, Vysoký rozsah, Crysis 2, Vysoká náročnost, Vista, Diva, Operační systém, Nativní aplikace, Crysis, Movie Maker

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 166

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje