Fáze 1 - BIOS
Pro méně zkušené uživatele je záhadou, co se to v BIOSu (nebo lépe v Setupu od BIOSu) dá vlastně nastavit. Nezoufejte - ani zkušení ladiči často nevědí, co si mají pod těmito často šikovně „přejmenovanými“ funkcemi představit. Následující odstavec je obecný popis nastavení, příslušná místa, kde se tyto hodnoty mění si budete muset najít sami, protože každý BIOS je jiný a tudíž se uspořádání nebo i názvy funkcí liší. Pokud si nebudete něčím jistí, radši změnu neprovádějte!
Ale zpět k článku. Nejdříve proveďte autodetekci disků. Vůbec se přitom nezabývejte hodnotami CHS (Cluster, Head, Sector). Tyto se v 99,9% případů nebudou shodovat s těmi, které jsou napsané na krytu disku. Jedná se jen o technický problém mezi BIOSem a EIDE rozhraním, který však nijak spolehlivost nebo výkon neohrozí. Důležité je nastavit přenos pomocí LBA. Dále nastavte Quick POST (Power On Self Test) na Enabled, Boot up Floppy Seek na Disabled a bootování začínejte z disku (obvykle z Primary master - disk C).
To má hned dvě výhody - Bootování se urychlí asi o vteřinu a zároveň zabráníte infikování počítače boot virem z v mechanice zapomenuté diskety.
Gate 20 by mělo být jako Fast a u pracovních režimů disků povolený Block mode a nezakázané DMA přenosy.
Jednoduše to tedy shrněme:
autodetekovat disky a nastavit režim LBA
Quick POST - Enabled
Gate 20 - Fast
Boot Sequence - začínat "C" nebo jiným diskem
Boot up Floppy Seek - Disabled
HDD Block mode - Enabled
DMA - enabled (nebo autodetection)
Fáze 2 - Autoexec, Config, MsDos.sys
Autoexec.bat a Config.sys jsou ještě z dob, kdy na počítačích byl převážně jen DOS (doufám, že nejsem jediný, kdo si na to ještě pamatuje ;-)). S příchodem Windows 95 tyto soubory ztrácejí svůj smysl - systém nabootuje i bez nich. Přesto se najdou jistá nastavení, která se odsud dají provést.
MsDos.sys
V DOSu 7, který se nainstaluje s Windows 95, tento soubor slouží jen k nastavení, jak se má systém chovat. Do položky [Options] přidejte řádek "Logo=0" (bez uvozovek). Tím se zbavíte nudného úvodního loga a urychlíte tím načítání systému alespoň o 30% !!! Dále sem přidejte řádek "DoubleBuffer=0".
Config.sys
Položka pro Windows (pokud je tento soubor strukturovaný) v souboru Config.sys by měla vypadat zhruba takto:
DEVICE=C:\WINDOWS\HIMEM.SYS
DOS=HIGH
DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\IFSHLP.SYS
DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\SETVER.EXE
DEVICEHIGH=C:\WINDOWS\COMMAND\DISPLAY.SYS con=(ega,,1)
LASTDRIVE=Z
FILES=80
STACKS=0,0
První řádek načte soubor Himem.sys, který je naprosto nezbytný (systém tento soubor dokonce načítá i sám). Další řádek načte část DOSu do horní paměti. Další dva soubory jsou nutné pro běh Windows a konečně Display.sys nám poslouží k pozdějšímu nastavené znakové sady.
Příkazy Lastdrive, Files a Stacks definují proměnné, konkrétně maximální počet písmen přiřaditelných pro logické jednotky, maximální počet současně otevřených souborů a počet zásobníků.
Autoexec.bat
V autoexecu nepotřebujete skoro nic. Stačí v podstatě jen...
PATH=C:\WINDOWS;C:\WINDOWS\SYSTEM;C:\WINDOWS\COMMAND
mode con codepage prepare=((852) C:\WINDOWS\COMMAND\ega.cpi)
mode con codepage select=852
... kde Path je vyjmenování adresářů, kam se má systém „koukat“, když zadáte název programu, který není v aktuálním adresáři. Další dvě řádky slouží jen k nastavení znakové sady 852 s českými znaky - to abyste při pohledu na modrou obrazovku chybového hlášení byli schopni číst věty typu „systém se zastavil“ :-)).
Fáze 3 - Nastavení ve Windows
DMA přenosy
A jsme ve Windows. Stiskněte Win (klávesa mezi Ctrl a Alt) - Pause a klikněte na Správce zařízení.

Rozbalte si Diskové jednotky a CDROM. Klikněte na Vlastnosti a v následujícím okně zaškrtněte DMA.

To proveďte u všech zařízení, která to podporují (prakticky všechny mladší 4 let). Nevadí, pokud disk nepodporuje UltraDMA, i samotné Multiword DMA stačí k výraznému odlehčení procesoru!
Pozor: Někdy se po restartu toto políčko odškrtne, takže se přesvědčete, že opravdu pracujete v DMA. Někdy se také může stát, že Windows budou ignorovat nastavení pro zdánlivou nekompatibilitu (např. připojíte ATA-100 disk k ATA-33 řadiči).
Cache
Opět v záložce Systém klikněte na Výkon a dále pak na Systém souborů.

Tady nastavte Síťový server a Optimalizaci čtení nastavte na úplnou. Mám vyzkoušeno, že i když je počítač vybaven relativně malým množstvím paměti (32MB), je stále žádoucí nastavit právě Síťový server. Dále v záložce Disketová jednotka odškrtněte vyhledávání nových mechanik.
Virtuální paměť - win386.swp
Vraťte se opět do záložky Výkon a zvolte Virtuální paměť.

Nastavení přepněte tak, abyste mohli určit umístění a velikost. Určete nejmenší a největší velikost na stejnou hodnotu (min. 80MB), což zamezí fragmentaci a urychlí tak čtení a zápis do souboru win386.swp. Velikost doporučuji nastavit na doporučeně 150-200MB, podle toho, jaké programy používáte. Náročné jsou především Office, ICQ, programy pro práci s grafikou a některé hry.
Pokud máte dva podobně rychlé disky, přesuňte tento soubor na disk, ze kterého se nečtou systémové soubory (ne na jinou logickou jednotku stejného disku!). Za podobně rychlé disky považuji rozdíl v rychlosti čtení maximálně 50%, čím méně, tím lépe.
Fáze 4 - Nepotřebné programy z registru pryč!
Velkým problémem je spouštění velkého množství často nepotřebných programů po natažení Windows. Tyto programy se spouští buď z položky Po spuštění v Start -> Programy, nebo z registru. Příslušná větev je zde:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Následují záložky začínající slovem Run a to v následujícím významu:
"Run" - soubory spuštěné po nalogování uživatele
"Run- a Services-" - místo pro odkládání souborů msconfig.exe (tj. bez efektu)
"RunOnce" - program se jednou spustí a poté se odkaz odstraní
"RunServices" - soubory spuštěné před nalogováním
Odsud můžete klidně spouštění některých programů zabránit. Hned třeba programy jako TaskMonitor (taskmon.exe), SystemTray (systray.exe) nebo SchedulingAgent (mstask.exe) nepotřebuje zrovna každý.
Ve Windows 98 se dají tyto úpravy velice snadno provádět pomocí programu Pomůcka systémové konfigurace (msconfig.exe) nacházící se v adresáři Windows\System.
Shrnutí
Takto by se měl systém natahovat podstatně rychleji a také by měl pracovat spolehlivěji - nezapomeňte, že nepotřebné programy jsme odstranili a že platí, že čím více paměti má systém k dispozici, tím spolehlivěji (a plynuleji) běží.
Eagle