Bootskin: Namalujte si vlastní startovací obrazovky Windows

Na rozličnou úpravu vzhledu Windows jsme zvyklí již od starých verzí. Změnit se dá téměř vše a to jak ručně, tak pomocí šikovných programů. Nový zdarma dostupný prográmek ale umí použít libovolný obrázek, který vyfotíte nebo namalujete, jako úvodní obrazovku při startu Windows.

Stardock Bootskin

Především musím hned na začátek říci, že se jedná o program jednoúčelový, malý a velmi jednoduchý, takže se jej nepokoušejte srovnávat s velkými a někdy funkčně až přeplácanými programy. Umí "pouze" změnit startovací obrazovku Windows XP (2000 či Longhorn) a nic jiného. Právě v této jednoduchosti je ale jeho obrovská síla, protože jde na věc poněkud jiným způsobem než podobné programy.

Změna startovací obrazovky není žádná novinka, ale nemávejte hned rukou a dejte programu šanci. Běžný postup je obvykle takový, že se dá najít na internetu přímo změněný program ntoskrnl.exe, který obsahuje upravené logo. Takový program má jednak i několik MB a navíc se jedná o poměrně velkou změnu v systému, protože nahradíme (v nouzovém režimu) jeden z jeho klíčových programů. Ne nadarmo také většina serverů, které obsahují rady na změnu startovací obrazovky, doporučují provést zálohu původního souboru ntoskrnl.exe pro případ nějakých problémů. Navíc je tento postup závislý i například na tom, jaký service pack máte nainstalován a ne každý takový „skin“ je pak univerzálně použitelný. Dnešní program však celou věc řeší mnohem elegantněji, bezpečněji a uživatelsky přátelštěji.

Jak to tedy funguje? Nejprve si zdarma stáhneme instalační program (asi 890 kB) a po jednoduché instalaci a spuštění se nám zobrazí velmi jednoduché okno:

Klepněte pro větší obrázek

Jak vidíte, nejedná se o nic jiného, než o seznam nalezených skinů. Prvním z nich je původní standardní startovací obrazovka od Microsoftu pro případ, že se budete chtít vrátit k originálu. Druhá položka na seznamu je odkaz na webové stránky výrobce, kde naleznete množství hotových skinů. A zbytek seznamu tvoří již stáhnuté skiny, které se dají okamžitě použít. Spolu s instalací dostanete zároveň několik připravených skinů. Pak již stačí jen příslušný skin označit myší a stisknout tlačítko Apply. Poté se zobrazí informační dialog o úspěšné aplikaci skinu a při dalším restartu již vidíme zvolené logo. Ještě před samotnou aktivací zvoleného skinu si můžeme prohlédnout, jak bude vše vypadat tlačítkem Preview. A to je vše. Program můžeme ukončit.

Získání nových skinů či jejich tvorba je dětsky snadná. Když nahlédnete do složky Skins našeho programu, najdete zde jednotlivé podadresáře konkrétních skinů. A teď to nejlepší. Vlastní skin není nic jiného, než jeden obrázek ve formátu BMP (s patřičnými parametry - tedy rozměry a počet barev), jeden INI soubor, který obsahuje některé detaily, a případně ještě obrázek ukazatele průběhu načítání systému. Tento ukazatel průběhu může být ve skinu volitelně, ale chcete-li se co nejvíce přiblížit originálu, určitě bude dobré ho tam rovněž umístit. Je to rovněž maličký obrázek v BMP formátu s příslušným rozlišením a počtem barev. Jako startovací obrazovku si tak můžete zvolit libovolný obrázek, upravený na patřičné rozměry 640x480 bodů a 16 barev (nutný je 4bitový BMP soubor). Co napsat do INI souboru se můžete nechat inspirovat u hotových dodaných skinů. Obsahuje jednak jméno autora a název skinu a dále informaci o tom, zda obsahuje skin i zmiňovaný ukazatel průběhu a jeho souřadnice na obrazovce. Tím máme skin hotov a můžeme jej začít ihned používat. Na stránkách výrobce najdete velkou kolekci již hotových skinů, takže pro začátek bych vám doporučil podívat se přímo tam.

Již jsme si řekli, že program ani nijak nenahrazuje ani neupravuje originální systémový soubor, takže v případě poškození souborů se skiny systém zcela normálně nastartuje a nic se neděje. Rovněž skiny zabírají jen několik desítek kB namísto upraveného originálního souboru, který může mít i několik MB. Stahování nových skinů je tedy velmi pohodlné i při pomalém připojení.

Víc již není co dodat. Zdarma tedy získáte velmi jednoduchý nástroj, se kterým si můžete ještě více přizpůsobit vaše Windows. Na stránkách se skiny najdete například startovací obrazovky ve stylu některých klasických osmibitových počítačů, jiných OS a podobně. Tak tedy pryč s fádností běžných Windows.

Program Stardock Bootskin
Cena zdarma
Stránky www.stardock.com/products/bootskin
Stažení Živě (892 kB)

Diskuze (8) Další článek: Viktor spustil Kožený.cz

Témata článku: Windows, Win +, Velká změna, Seznam TV, Startovací cena, NAM system, Skins, Windows +, Window, Velká obrazovka, Obrazovka, Klíčový program, Původní výrobce, Obrovská síla, Originální soubor, Startovací okno, Skin, VLA


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 95

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu