Bootskin: Namalujte si vlastní startovací obrazovky Windows

Na rozličnou úpravu vzhledu Windows jsme zvyklí již od starých verzí. Změnit se dá téměř vše a to jak ručně, tak pomocí šikovných programů. Nový zdarma dostupný prográmek ale umí použít libovolný obrázek, který vyfotíte nebo namalujete, jako úvodní obrazovku při startu Windows.

Stardock Bootskin

Především musím hned na začátek říci, že se jedná o program jednoúčelový, malý a velmi jednoduchý, takže se jej nepokoušejte srovnávat s velkými a někdy funkčně až přeplácanými programy. Umí "pouze" změnit startovací obrazovku Windows XP (2000 či Longhorn) a nic jiného. Právě v této jednoduchosti je ale jeho obrovská síla, protože jde na věc poněkud jiným způsobem než podobné programy.

Změna startovací obrazovky není žádná novinka, ale nemávejte hned rukou a dejte programu šanci. Běžný postup je obvykle takový, že se dá najít na internetu přímo změněný program ntoskrnl.exe, který obsahuje upravené logo. Takový program má jednak i několik MB a navíc se jedná o poměrně velkou změnu v systému, protože nahradíme (v nouzovém režimu) jeden z jeho klíčových programů. Ne nadarmo také většina serverů, které obsahují rady na změnu startovací obrazovky, doporučují provést zálohu původního souboru ntoskrnl.exe pro případ nějakých problémů. Navíc je tento postup závislý i například na tom, jaký service pack máte nainstalován a ne každý takový „skin“ je pak univerzálně použitelný. Dnešní program však celou věc řeší mnohem elegantněji, bezpečněji a uživatelsky přátelštěji.

Jak to tedy funguje? Nejprve si zdarma stáhneme instalační program (asi 890 kB) a po jednoduché instalaci a spuštění se nám zobrazí velmi jednoduché okno:

Klepněte pro větší obrázek

Jak vidíte, nejedná se o nic jiného, než o seznam nalezených skinů. Prvním z nich je původní standardní startovací obrazovka od Microsoftu pro případ, že se budete chtít vrátit k originálu. Druhá položka na seznamu je odkaz na webové stránky výrobce, kde naleznete množství hotových skinů. A zbytek seznamu tvoří již stáhnuté skiny, které se dají okamžitě použít. Spolu s instalací dostanete zároveň několik připravených skinů. Pak již stačí jen příslušný skin označit myší a stisknout tlačítko Apply. Poté se zobrazí informační dialog o úspěšné aplikaci skinu a při dalším restartu již vidíme zvolené logo. Ještě před samotnou aktivací zvoleného skinu si můžeme prohlédnout, jak bude vše vypadat tlačítkem Preview. A to je vše. Program můžeme ukončit.

Získání nových skinů či jejich tvorba je dětsky snadná. Když nahlédnete do složky Skins našeho programu, najdete zde jednotlivé podadresáře konkrétních skinů. A teď to nejlepší. Vlastní skin není nic jiného, než jeden obrázek ve formátu BMP (s patřičnými parametry - tedy rozměry a počet barev), jeden INI soubor, který obsahuje některé detaily, a případně ještě obrázek ukazatele průběhu načítání systému. Tento ukazatel průběhu může být ve skinu volitelně, ale chcete-li se co nejvíce přiblížit originálu, určitě bude dobré ho tam rovněž umístit. Je to rovněž maličký obrázek v BMP formátu s příslušným rozlišením a počtem barev. Jako startovací obrazovku si tak můžete zvolit libovolný obrázek, upravený na patřičné rozměry 640x480 bodů a 16 barev (nutný je 4bitový BMP soubor). Co napsat do INI souboru se můžete nechat inspirovat u hotových dodaných skinů. Obsahuje jednak jméno autora a název skinu a dále informaci o tom, zda obsahuje skin i zmiňovaný ukazatel průběhu a jeho souřadnice na obrazovce. Tím máme skin hotov a můžeme jej začít ihned používat. Na stránkách výrobce najdete velkou kolekci již hotových skinů, takže pro začátek bych vám doporučil podívat se přímo tam.

Již jsme si řekli, že program ani nijak nenahrazuje ani neupravuje originální systémový soubor, takže v případě poškození souborů se skiny systém zcela normálně nastartuje a nic se neděje. Rovněž skiny zabírají jen několik desítek kB namísto upraveného originálního souboru, který může mít i několik MB. Stahování nových skinů je tedy velmi pohodlné i při pomalém připojení.

Víc již není co dodat. Zdarma tedy získáte velmi jednoduchý nástroj, se kterým si můžete ještě více přizpůsobit vaše Windows. Na stránkách se skiny najdete například startovací obrazovky ve stylu některých klasických osmibitových počítačů, jiných OS a podobně. Tak tedy pryč s fádností běžných Windows.

Program Stardock Bootskin
Cena zdarma
Stránky www.stardock.com/products/bootskin
Stažení Živě (892 kB)

Diskuze (8) Další článek: Viktor spustil Kožený.cz

Témata článku: Windows, Obrovská síla, Seznam TV, Obrazovka, Originální soubor, Velká změna, Windows +, Skins, Skin, NAM system, Klíčový program, Window, VLA, Win +, Startovací cena, Velká obrazovka, Původní výrobce, Startovací oknoSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
PlayStation zveřejnil prodejní čísla svých her na PC. Nejlépe si vede Horizon: Zero Dawn

PlayStation zveřejnil prodejní čísla svých her na PC. Nejlépe si vede Horizon: Zero Dawn

Už je to nějaký pátek, co PlayStation začal svoje exkluzivity vydávat i na PC po několika letech od jejich původního vydání. Sony se pochlubila s jejich prodejností.

Martin Nahodil
PlayStationByznys
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows