Boombox Online Radio Player: internetový přehrávač

Limity pro stahování a rychlosti širokopásmového připojení k internetu narůstají, a tak je na čase plně si vychutnat možnosti, které současný internet nabízí. Jednou z nich je poslech internetového rádia. Pokud neznáte žádný program, který by vám rádio vysílané po internetu přehrával, nezoufejte. Mám pro vás tip na jeden zajímavý přehrávač, který je pro internetová rádia ušit přímo na míru.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ oblíbené položky
+ možnost nahrávání
– vyžaduje externí přehrávač
– drobné chyby v ovládání
– čeština

Instalace přehrávače je velice jednoduchá. Asi šest megabajtů velký soubor po stažení do počítače spustíte a odsouhlasíte jednotlivé kroky instalace. Během ní budete vyzváni k nakopírování podpůrných knihoven Visual Basicu. Bez nich by program nešel spustit. Pokud je tedy nemáte, bez obav jejich instalaci odsouhlaste. Na konci instalace však dejte pozor. Jelikož je program zadarmo, je sponzorován reklamním softwarem. Pokud jej do svého počítače nechcete, neměli byste aktivovat druhou volbu v posledním okně instalačního průvodce. Tato volba je ve výchozím stavu vypnuta. Po instalaci se nicméně objeví instalátor tohoto reklamního doplňku také na ploše.

Ještě bych snad měl upozornit, že program je k dispozici pouze v anglickém jazyce. Snad to nebude tak velký problém. Jeho ovládání je celkem srozumitelné a zvládne jej po chvíli každý. Jdeme se tedy pustit do prohlídky funkcí.

Takto vypadá program po spuštění

První spuštění

Jakmile program spustíte, zjistíte, že v malém okně nabízí seznam vybraných stanic s krátkým popiskem. Nabídka na pravé straně umožňuje zobrazit stanice odpovídající určitému kritériu. Toto třídění může mít tři podoby: Jednoduchý seznam, ve kterém uvidíte názvy různých hudebních směrů, které odpovídají programu rádia. Dále kompletní seznam, kde jsou tyto hudební žánry dále roztříděny, např. Country je rozděleno na Western Swing, New Country a Bluegrass. Třetí možností je manuální vyhledávání. Nabídka se v tomto případě změní na editační políčko, do kterého zadáte několik znaků z předpokládaného názvu stanice.

Jakmile si tedy vyberete určitou kategorii stanic, klepnete na tlačítko pod nabídkou třídění a chvíli vyčkáte. Během pár sekund se aktualizuje seznam stanic tak, aby odpovídal vašim požadavkům. Před vyhledáváním ještě můžete upřesnit maximální počet stanic, které chcete do seznamu zahrnout. Přehrávání vybrané stanice provedete jednoduše poklepáním na její název v seznamu.

Pokud se pozorně podíváte, objevíte ještě jedno výrazné tlačítko v okně programu. Slouží k zobrazení dialogu, ve kterém uvidíte, které písně aktuálně vybrané internetové rádio vysílá. Poklepáním do seznamu si je můžete přehrát většinou bez čekání.

Seznam nalezených stanic

Možnosti nastavení

Zkušenější uživatelé mohou chování programu přizpůsobit podle svých představ. V nastavení najdete tři skupiny vlastností. První z nich vám umožní přizpůsobit seznam nalezených stanic podle maximálního datového toku. Uživatelé s pomalým připojením tak mohou nastavit vyhledávání pouze těch stanic, které jim rychlost jejich připojení umožní bez problémů přehrávat.

Další volba v nastavení se týká obnovovacího intervalu pro znovunačtení seznamu. Výchozí hodnota třicet sekund je optimální, většina uživatelů ji asi nebude nijak měnit. Pokud ano, pak vězte, že by měla být udána v násobcích deseti a neměla by překročit hodnotu 60. Mimochodem, nefunguje zde tlačítko Cancel. Zadanou hodnotu zde vždy musíte potvrdit klepnutím na OK.

Poslední třetí kategorie nastavení obsahuje tři různé volby. První z nich určuje, kdy se má zobrazit informace o nedostupnosti vybrané stanice / písničky. Druhá volba ovlivňuje automatické spuštění nahrávání. Ano, jak se dozvíte, program dovede přijímaný zvuk i zaznamenávat. Třetí volba při své aktivaci zajistí, že nahrávání bude pokračovat i po opuštění nahrávacího dialogu.

Okno se seznamem skladeb

Práce s oblíbenými položkami

Jelikož je stanic internetových rádií minimálně několik tisíc, nemusí být vždy snadné se v nich zorientovat. Pokud objevíte stanici, jejíž obsah vám vyhovuje a rádi byste si ji poslechli i kdykoli v budoucnu bez složitého vyhledávání, přidejte si ji mezi oblíbené položky. Příslušná funkce umožňuje přidat mezi oblíbené buď aktuálně přehrávanou stanici nebo stanice, které jsou označené v seznamu.

Jakmile si zobrazíte seznam oblíbených položek, uvidíte dialog, ve kterém je kromě stanic zobrazen jejich stručný popis a odkaz na webové stránky. Stanici můžete z tohoto dialogu samozřejmě ihned naladit.

Seznam oblíbených položek

Nahrávání z rádia

Výborným nápadem bylo zařazení funkce pro nahrávání z rádia. Dvěma klepnutími do nabídky programu spustíte nahrávání z vybrané stanice. Osobně si myslím, že je lepší si zobrazit okno s dialogem pro podrobnější nastavení nahrávače. Tento doplněk nazvaný Super Duper Recorder ve své základní podobě zobrazuje informace o vybrané stanici a skladbě. K dispozici jsou tlačítka pro spuštění nahrávání a pro jeho zastavení.

Pokud si zobrazíte podrobnější variantu rekordéru, můžete si vybrat akci, která se provede při změně přehrávané písně. Na výběr máte uložení nahrávky do nového souboru, zastavení nahrávání a neprovedení žádné akce. Chcete mít zajištěno přesné oříznutí nahrávek na začátku a na konci? Program nabízí pokročilou funkci ASCD (Advanced Song Change Detection), která se o vše postará. V rozšířené podobě rekordér zobrazuje informace o délce nahrávání. Nezapomeňte si zvolit složku, do které budou soubory s nahrávkami uloženy.

Základní okno rekordéru

Neslyšíte žádný zvuk?

Program vyžaduje pro zprostředkování zvukového signálu váš hudební přehrávač, který běžně používáte. Měl by však být kompatibilní s technologií SHOUTcast. Výrobce na svých stránkách doporučuje notoricky známý Winamp, případně Sonique nebo Musicmatch Jukebox, o kterém jsme tento týden také psali.

Rozšířené nastavení rekordéru

Jaké máte zkušenosti s poslechem internetového rádia? Dostačuje vám k tomu přenosová kapacita a rychlost vašeho připojení? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři. Nezapomeňte přidat tipy na přehrávače, které si s internetovým přehráváním poradí.

Boombox Online Radio Player 1
produkt vyhledávač internetových rádií
výrobce JAJSoft Inc.
web www.jajsoft.com
cena zdarma
požadavky Windows 9x/2000/XP, SHOUTcast kompatibilní přehrávač

Diskuze (14) Další článek: V úterý společnost Microsoft zveřejní dvě záplaty

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,