Španělský úřad pro hospodářskou soutěž udělil v úterý 30. července online rezervační platformě Booking.com pokutu ve výši 413,2 milionů eur (v přepočtu přibližně 10,5 miliard korun) za zneužívání dominantního postavení na trhu v zemi během posledních pěti let. Podrobnosti přináší agentura Reuters.
Comisión Nacional de los Mercados y la Competencia (CNMC) udělil dvě pokuty, každou ve výši 206,6 milionů eur. Jako důvod uvedl, že platforma od roku 2019 využívala svého 70% až 90% podílu na trhu k stanovování nespravedlivých podmínek pro hotely a omezovala konkurenci ostatních poskytovatelů.
Booking Holdings se hodlá odvolat
Mateřská firma Booking Holdings se chystá proti pokutám odvolat u španělského nejvyššího soudu, protože zásadně nesouhlasí s výsledky šetření CNMC. Podle tiskového mluvčího by se tento problém měl řešit podle pravidel evropského nařízení o digitálních trzích (Digital Markets Act). Na podání odvolání je lhůta dlouhá dva měsíce.
Vyšetřování Booking.com bylo iniciováno na základě dvou stížností, které v roce 2021 podala Španělská asociace hotelových manažerů (AEDH) a Madridská asociace hotelového podnikání. Z výsledků vyplynulo, že Booking.com zakazuje hotelům nabízet na svých vlastních stránkách nižší ceny než na jeho platformě a jednostranně poskytuje slevy na pokoje bez konzultace s hotely.
„Tyto praktiky ovlivnily hotely ve Španělsku a online cestovní agentury, které konkurují platformě. Jejich podmínky vytvářejí nespravedlivou nerovnováhu v obchodním vztahu s hotely ve Španělsku,“ uvedl úřad pro hospodářskou soutěž ve svém prohlášení. Podle mluvčí CNMC jde o největší pokutu, jakou úřad kdy udělil.
Zásadní prohřešky
Mezi praktiky, které úřad pro hospodářskou soutěž považuje za nekalé, patří:
- Cenová doložka, která brání hotelům nabízet pokoje na svých stránkách levněji než na Booking.com, přičemž Booking.com si vyhrazuje právo jednostranně snižovat ceny.
- Nedostatek transparentnosti při informování o programech Preferred, Preferred Plus a Genius, které zlepšují pozici hotelů v žebříčku za vyšší provize nebo slevy.
- Používání celkového počtu rezervací jako kritéria pro umístění hotelu v základním vyhledávání na Booking.com, což motivuje hotely k soustředění rezervací pouze přes Booking.com a omezuje konkurenci.
Generální ředitel zásadně nesouhlasí
V květnu Evropská unie zařadila Booking.com na seznam digitálních společností, které podléhají přísnějším pravidlům hospodářské soutěže, čímž firmě dala šest měsíců na přípravu na splnění požadavků nařízení Digital Markets Act. Tato pravidla mají za cíl vyrovnat podmínky na digitálním trhu, aby uživatelé v EU měli více možností při výběru produktů.
Generální ředitel Booking Holdings Glenn Fogel poprvé zmínil vyšetřování španělskými regulátory v únoru během jednání o finančních výsledcích za rok 2023. Již tehdy uvedl, že se odvolá, pokud se návrh rozhodnutí dostane do finální verze.
Fogel po vydání konečného rozhodnutí konstatoval, že Booking.com působí v silně konkurenčním sektoru, kde je pro firmy i zákazníky k dispozici široká škála možností. Zmínil například podpůrné programy, jako jsou Preferred Plus a Genius, do kterých se mohou zapojit. Je přesvědčen o tom, že rozhodnutí CNMC toto nezohledňuje.