BonusWeb: Čtenáři plaťte

Nejnavštěvovanější herní server zavede do měsíce placený přístup pro tzv. program BonusWeb Profi. Zpoplatněny tak budou některé plné hry, češtiny do her, další soubory ke stažení a část archivu.
BonusWeb: Čtenáři plaťte

Technický šéfredaktor serverů společnosti Mobil Media Zdeněk Polách oznámil prostřednictvím editorialu Světové herní weby zpoplatňují obsah, že BonusWeb během měsíce přechází po vzoru zahraničních online herních magazínů na placený přístup do bonusových sekcí. Zpoplatnění sekcí s přidanou hodnotou Mobil Media vyváží omezením reklamy na placených stránkách a 3% slevou do obchodu GameStore. (TechNet)

Určitě bude zajímavé sledovat komentáře postupu BonusWebu z klávesnice konkurenčních médií. Odhaduji to tak, že velké, které také vydávají svoje herní magazíny, prohlásí něco v tom smyslu, že nevidí důvod, proč obsah zpoplatňovat (Tiscali už svoje prohlášení vydalo). Nebudu se tomu divit. Je všeobecně známo, že reklamní příjmy se online herních magazínů příliš netýkají a dražší reklama se na ně dostane především v rámci širšího balíku. Sociální situace patnáctiletých čtenářů nebývá tak zajímavá jako u teenagerů jen o pár let starších a zadavatelé reklamy jsou si toho velmi dobře vědomi. Herní časopisy jsou financovány křížově ze ziskových aktivit jiných titulů vydávaných v rámci vydavatelství. Zajímavá by mohla být informace o samostatně stojících titulech (neportálových), jakým je třeba Doupě. Nebudu se pouštět do žádných spekulací, ale nečekám v tomhle ohledu žádný výrazný útok na převzetí odpadnuvších čtenářů BonusWebu: o čtenáře neochotné platit nikdo nestojí.

V reakcích na Poláchův editorial často zazněl názor, který asi nejlépe formuloval čtenář ukrývající se pod značkou Sleepless: „Za internetový magazín platit nechci a nebudu do té doby dokud bude existovat alespoň jeden který bude zadarmo.“ A to je právě základní omyl, kterého se čtenáři ve svých úvahách dopouštějí. Žádný herní server neposkytne zadarmo to, za co se jinde platí. Takový přístup by odporoval podnikatelské logice. Očekávám, že čas, během nějž i ostatní servery poskytující plné hry, češtiny a hodnotné archivy přejdou na placení, bude závislý pouze na tom, jak dlouho bude programátorům trvat dopsání patřičných inkasních funkcí. Dokonce bych se vůbec nedivil, kdyby na českém Internetu zásluhou BonusWebu vzniklo cosi jako společné předplatné (dotažení mikroplateb), které v zahraničí velmi úspěšně používají některé vydavatelské domy (například MediaPass).

Daleko důležitější hlas, který je třeba brát v potaz, zazněl z úst čtenáře, který se v diskusi na BonusWebu podepsal jako Stepan Springl. V podstatě jde o to, že zpoplatnění staví online magazíny do konkurence s tištěnými. Level nebo Score dosahují měsíčně mnoha desítek tisíc prodaných výtisků - proti tomu je i návštěvnost BonusWebu velmi slabá. Čtenář dostane v tištěném časopise na lesklém papíře přes sto stran zajímavých a aktuálních informací a CD-ROM s upgradem, demonstračními verzemi, plnou hrou atd. Předplatné tištěného magazínu přijde na něco málo pod dva tisíce korunBonusWeb se o přízeň čtenářů uchází s 500 korunami ročně. Jenže k této skvělé ceně je třeba připočíst i další náklady, které tvoří především připojení k Internetu, což je zvláště v segmentu domácích uživatelů položka nezanedbatelná. Rázem vstupují do hry i další výhody tisku (kdo si může číst BonusWeb ve škole pod lavicí?).

Není náhodou, že BonusWeb přichází s placením za obsah právě v tuto dobu. Předpokladem rozšíření placených služeb na webu je vyřešení problému s placením za přístup k Internetu. Abychom nechodili kolem horké kaše, tady je tím zpřístupněním Internetu myšleno stálé, připojení neomezené dobou ani výší přenosů, a samozřejmě za přijatelnou cenu. Tím by se právě v horizontu jednoho měsíce mělo stát ADSL, o němž určitě mnoho domácností bude uvažovat. Druhou možností je kabelová televize (cca 200.000 uživatelů) a konkurencí vynucené zlevnění bezdrátového Internetu (zvláště při sdílení v rámci jednoho domu). Pokud nebudete pokaždé k přístupu na BonusWeb muset připočítávat hodinový tarif Českého Telecomu, pak jistě začnete přemýšlet, zda přecijen není výhodnější předplatit internetový magazín nežli za trojnásobek předplácet tištěný měsíčník.

Diskuze (226) Další článek: Dražba počítače

Témata článku: Zlevněný balík, Plný internet, Základní omyl, Plát, Skvělá klávesnice, Televize online, Placený tarif, Herní obsah, Archiv české televize, Herní Doupě, Reklamní balík, Neomezený tarif, Score, Neomezený přístup, Online televize, Čtenáři, Zajímavý obsah, Teenager


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu