Bombardování Google aneb na každé ptáčky máme háčky

Účinná a stále vysoce hodnocená metoda vyhodnocování relevance odkazů u Google má i své stinné stránky.
Bombardování Google aneb na každé ptáčky máme háčky

Vyhledávač Google.com je jedna z mála internetových služeb, na které je těžké najít chybu, která je oblíbená u laiků i odborníků. Je to dnes určitě nejlepší fulltext světového Internetu včetně „národních“ oblastí – pokud třeba chcete hledat v českém nebo slovenském Internetu, není lepší adresy než Google. Své renomé si vydobyl díky ve své době unikátní metodě hodnocení relevance (zjednodušeně řečeno „významnosti“) stránky – neprovádí žádnou složitou lexikální analýzu textů a dalších elementů na stránce, spolehne se do značné míry na to, kolik odkazů na danou stránku míří ze stránek jiných. Jednoduchá úvaha zní: zatímco obsah vlastní stránky má stoprocentně v rukou její provozovatel, pak to, kolik na danou stránku míří odkazů, mají v rukou jiní – a těch je tolik, že to lze považovat za nejkvalitnější a hlavně nezávislé hodnocení. Vlastník pak dělá nejrůznější triky (skrytý text, meta tagy a mnoho dalšího), aby „předstíral“, že daná stránka je na příslušnou atraktivní, často vyhledávanou tématiku – třeba cestování, nakupování, léčitelství, erotická témata – nejlepší na světě, a když byl v tomto šikovný, vypíchl se ve výsledcích tradičního, lexikálně zaměřeného vyhledávání hodně dopředu. Největšího mistrovství v tom samozřejmě dosáhli provozovatelé erotických webů.

Protože Google se během roku a půl stal nejpoužívanějším fulltextem na světě (využívají jej dnes navíc největší světové portály), přemýšleli vlastníci stránek, jak tuto techniku obejít. Tentokrát nepomáhají žádné triky – je skutečně nutno nějak zařídit, aby na vaši stránku mířilo velmi mnoho odkazů, a uměle vytvořené vlastní stránky s odkazy, i na jiném vlastním webu, nepomáhají – Google umí odkazy analyzovat dobře a tyto jednoduché triky odhalí. Pomohl ale další internetový fenomén posledních let, tzv. blogy či weblogy, deníčky tvořené uživateli Internetu za pomoci jednoduchého redakčního systému. Provozovatel redakčního systému umístí do svého systému onen odkaz, který se pak objeví na stovkách webů tvořených jinými lidmi, a vypadá „jako pravý“. Jak poznamenává šéf Searchenginewatch.com Danny Sullivan, první bomba do Google se objevila už v roce 1999 coby spíše pokus, jestli to vyjde (a vyšlo): vyhledávací dotaz „more evil than satan himself“ („ještě horší než sám satan“) zobrazil jako první odkaz – stránku www.microsoft.com. Bombardování Google se ale stalo velmi populárním, a představitelé Google se dali slyšet, že to tak nenechají a že doprogramovávají do systému ochrany, které by zejména vyhledávaly a ošetřovaly bombardování přes weblogy. Podobně Google v poslední době eliminuje výměnné systémy textových odkazů, které se venku dost vyrojily, a které byly koncipovány právě za účelem podpory umístění ve vyhledávači, ani tak ne pro vlastní reklamu.

Google tedy říká, že na každé ptáčky máme háčky a víceméně potvrzuje, že dnešní Internet je stejně jenom nepřetržitá honička na policajty a na zloděje. Sullivan s tím souhlasí a říká, že takovýchto pokusů, které budou odraženy jen s částečnou úspěšností, uvidíme v budoucnu ještě mnoho. Musíme se zkrátka smířit s tím, že ani Google – a ani žádný jiný vyhledávač – nebude dokonalý.

Diskuze (8) Další článek: Česká verze WinRAR 3.0 k dispozici

Témata článku: Microsoft, Google, Pravá ruka, Internetový fenomén, Bomba, Satan, Danny Sullivan, Sullivan, Nejlepší reklama, Relevance, Poslední pokus, Textový odkaz, Bombardování, Kazde, Erotický web, Laika, Bomb, Trik, Google+, Tradiční trik, Vyhledávaný text


Určitě si přečtěte

Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle