Bojkot: organizátoři navrhují změnu tarifní politiky SPT Telecomu

Každý den se něco děje: vzniká konkrétní návrh, ve čtvrtek se jde jednat, televize i deníky věnují události velký prostor, objevují se nová fakta.
Výborně rozběhnutá kampaň Internet proti monopolu je o krok dál: vznikl konkrétní návrh pro SPT Telecom týkající se změny tarifní politiky pro připojení k Internetu, počet digitálních podpisů pod peticí se blíží čtyřiceti tisícům, začínají se rozšiřovat i tolik potřebné papírové petiční archy a akci se dostává masové publicity - tento týden o ní budou psát všechna média a v České televizi se dostala do hlavních headlines (první trojblok ve Zprávách) a měla dvě velmi důležité relace v jednadvacítce.

Nyní k navrhované úpravě, o které by se mělo jednat s vedením firmy 12. listopadu. Návrh tedy zní:

Za nezbytný předpoklad pokládáme možnost výběru tarifního programu tak, jak je tomu obvyklé například u mobilních telefonů nebo v zahraničí.

Navrhované varianty jsou tyto:

  • Zavedení paušálu pro místní hovory ve výši 500 Kč měsíčně. V rámci tohoto paušálu by byly místní hovory v ceně. Tato metoda zpoplatnění se používá například v USA.
  • Za příplatek 300 Kč měsíčně k stávajícímu paušálu by bylo možno vést v místě hovory mimo špičku a ve dnech pracovního klidu bez dalšího zpoplatňování. Tato varianta je nyní například zvažována ve Španělsku.
  • Zřízení speciálních čísel, pro něž by byl zavedena odlišná délka impulsu a to 10 minut. Paušální poplatek by zůstal na původní výši. Tato čísla by byla vyhražena pro datové přenosy.
První dvě varianty se týkají i provozu telefonní sítě a přispěly by dle nás k vyššímu využívání telefonní sítě u nás.

Výše uvedené návrhy vyplývají z ověřené zkušenosti – limitní únosná cena pro průměrného užívatele internetu je 1000 Kč měsíčně. Tato cena zahrnuje poplatky za využití telekomunikační sítě a poplatky pro poskytovatele internetu. Pro srovnání, v USA je tato suma v přepočtu 900 Kč.

Podle květnového výzkumu agentury Median 2 procenta populace zvažují svoje připojení k internetu, přičemž limitujícím faktorem pro ně je cena. Při akceptování libovolné z výše uvedených variant lze předpokládat, že alespoň polovina váhajících lidí by svůj záměr realizovala.

Tento přírůstek by pro SPT Telecom znamenal zvýšení příjmů v řádu 10 milionů Kč. Samozřejmě si uvědomujeme, že tato suma je z hlediska příjmů SPT Telecom zanedbatelná, ale považujeme za velmi důležité, že tato řešení by přispěla k rozvoji internetu. To ve svém konečném důsledku bude mít příznivý dopad na vývoj ekonomiky i obecné úrovně vzdělanosti.

K petici Internet proti monopolu se do úterý připojilo přes 32000 lidí a svoji podporu vyjádřilo přes 500 největších českých serverů.

V televizní jednadvacítce pak obhajoval politiku SPT Telecomu generální ředitel firmy Svatoslav Novák, s ním víceméně v jednom triku (ale argumentačně lépe) hrál zástupce vládní komise, proti byl osamělý Ondřej Neff, který - aspoň se mně zdálo - nebyl zcela ve své kůži. Jak tomu v tomto pořadu bývá, leccos se nakouslo, ale nedokouslo; Daniela Drtinová je sice jedna z velmi dobrých redaktorek, ale agresivitu Barbory Tachecí, dejž jí pámbu v IPB věčnou slávu, nemá. Především:

  • bylo řečeno (a nikým nevyvráceno), že SPT Telecom má smluvně, dohodou o strategickém partnerství, povoleno zvýšení místních tarifů o čtyři procenta ročně
  • Svatoslav Novák prohlásil, že se místní hovorné zvyšuje o 26%
  • televize přinesla přesné údaje, tj. zvýšení impulsu z 2.4 na 2.6 koruny a zkrácení impulsu ze tří minut na dvě, což je zvýšení o 62,5%; toto uvedl Ondřej Neff a nikdo to nevyvrátil
Má-li SPT Telecom garantované zvýšení místních hovorů o čtyři procenta, pak zvýšení o 26% je asi osmkrát tolik, 62% pak více než patnáctkrát tolik: ať tak nebo onak, jak mohl stát ve své roli regulátora toto povolit? Je informace o třech procentech přesná?

Jako důvod zvýšení uvedl ředitel Novák i zástupce vládního úřadu, mám-li to říci bez obalu, toto: SPT Telecom potřebuje podstatně zvýšit příjmy ze dvou důvodů: a) po roce 2000, tj. od 1. 1. 2001 přestane mít monopol, ale nebude zbaven povinnosti zavést telefon i na nejzapadlejší samotu - což je přesně totéž, co má americká AT&T, b) investuje do zastaralé infrastruktury, která byla dvacet let zanedbána, takže investice jsou větší než normální.

Ano, obě tyto informace jsou zcela pravdivé, nicméně mají tři zásadní háčky:

  • SPT Telecom vykáže letos zisk před zdaněním zřejmě okolo 10 miliard Kč (stane se možná nejziskovější společností u nás), loni měl jen o málo méně. Telecom má sice úvěr ve velmi vysoké výši čtyřiceti miliard Kč, nicméně jej postupně splácí a zisk je už samozřejmě po odečtení úroků, jinak by byl ještě vyšší. Proč potřebuje SPT Telecom z uživatelů vytahat tolik peněz na modernizace, když mu jich takováto gigantická částka "zbude", zůstalo opět nezodpovězeno. Je všeobecně známé, že firmy nalézající se v etapě reorganizace, rekonstrukce technické struktury atd. nehospodaří ze ziskem, ale naopak s velkou ztrátou, což zrovna v USA dokázala už zmíněná AT&T, Apple, IBM, Motorola a další.
  • SPT Telecom si 1. 1. 2001 podrží svou veškerou infrastrukturu, a již teď pečovat o to, aby se "nabalil na horší časy" je falešný argument. Toto není ani vzdáleně konkurenční boj Eurotel vs. Radiomobil, kdy si obě firmy musely vybudovat novou síť pojítek a dokoupit veškeré další vybavení, to je situace srovnatelná s tím, jako kdyby někdo vlastnil všechny silnice v ČR, inkasoval z nich vysoké mýtné a pak milostivě povolil konkurenci, že si může postavit silnice vlastní. Tvrzení (uváděné v ČT a nikým bohužel ani nezpochybněné), jak na náš trh vstoupí "draví konkurenti" a jak to náhle bude mít SPT Telecom velice těžké, je velice sporné: konkurence určitě vtrhne na zahraniční hovory a zřejmě na meziměstské hovory mezi velkými aglomeracemi - do místních hovorů (což znamená kopání v ulicích a natahování kabelů) se nedostane možná vůbec.
  • většina propočtů lidí okolo Internetu ukazuje na to, že zvýšením tarifů SPT Telecom nezvýší své příjmy z prostředí Internetu, naopak je dokonce sníží. Tah s plošným zdražením "bez množstevní slevy" za dlouhé hodiny nepřetržitého připojení k Internetu byl zřejmě a jednoduše nepovedeným, ve věci Internetu nedomyšleným šablonovitým krokem SPT Telecomu (posvěceným ministerstvem financí).
Televizní diskuse ukázala ještě jeden jev - všichni vystupující (kromě Neffa, ovšem bohužel včetně redaktorky Drtinové) naprosto nevnímají reálný vývoj ve světe telekomunikací. Argumenty, že poplatky musí být postupně zvyšovány na evropskou úroveň atd. by měly váhu, kdyby se jednalo o svět automobilů - ano, benzín bude už jen a jen dražší, nikdy levnější, proto je potřeba dorovnávat ceny, i když to bude bolet. Ale zejména internetové komunikační technologie dokáží, že základní datová kapacita (tj. i hlasová, protože hlas = data) bude časem zdarma, pro každého, za nepatrný měsíční paušál stejně jako je dnes televize. Bude to věc postupného, i když rychlého vývoje, a nebude to plošné, tj. půjde od největších aglomerací k řídce osídleným místům. A tento trend urychlí zejména Internet a to, jak moc se bude používat. Proto potlačování Internetu díky dramatickému zvýšení tarifů (které nejvíce postihne právě Internet) současně oddaluje tuto dobu - a samozřejmě tím prodlužuje doby tučných příjmů telekomunikačních firem u nás.

Jak ale vypadá naděje "akce Bojkot"? Návrh desetiminutového impulsu za 2.60 by samozřejmě českému Internetu - a zejména jeho "drobným" uživatelům - velice pomohl, nepochybně by zejména přivedl statisíce dalších lidí k používání Internetu, kteří by tak při průměrně denně hodinovém využívání Internetu utratili necelou únosnou tisícovku měsíčně místo dnešních tří až pěti tisíc. Samozřejmě to znamená mnohem větší počet minut lidí "visících na drátě", ale to by nemělo vadit, protože městské digitální ústředny mají obvykle naprosto dostatečnou kapacitu, a hlavně - v meziměstském datovém přenosu využívá Internet (např. spojení na 33.6 kbps) daleko menší šířku pásma než telefon! Takže ani není důvod žádat o nějakou "množstevní slevu", ale zkrátka a dobře o nižší cenu z důvodu nižších služeb, daných technickou podstatou Internetu.

Na celé věci je kuriózní - a hlavně smutný - jeden fakt. SPT Telecom svou akcí "Internet Online", nejmasovější akcí na podporu Internetu u nás, podpořenou dosud nejnižšími tarify, způsobil silné oživení zájmu o Internet. Čísla sice nebyla nikde uvedena, ale lze se domnívat, že akce využilo mnoho desítek tisíc lidí, kteří se připojili k Internetu a začali jej využívat - skok v návštěvnosti byl v měsících od července do září na českých serverech velice citelný. A nyní chce tatáž firma vlastně zadusit to, co sama navrhla.

Váš názor Další článek: Windows NT a VELMI velké disky: co s tím?

Témata článku: Apple, Internet, Politika, Median, Pravdivá informace, Tar, Headlines, Tisíc korun, Silnice, Čt televize, Bojkot, Org, Monopoly, Přesná částka, Organizátor, Arch, Archon, Zdražení, Tarif, Televize Nova ulice, Nezbytný předpoklad, Novák, Důležitý krok, Telecom, Televize akce


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu