Bojkot: bude to největší demonstrace od Sametového listopadu?

Z internetových stránek se bojkot zhmotní do možná desítek tisíc demonstrantů: Internet se zasluhuje o jednu z největších demonstrací v "porevoluční" době u nás.
Jak pravděpodobně není zapotřebí zdůrazňovat, ve středu vznikne fyzická podoba zatím pouze elektronického bojkotu, akce Internet proti monopolu. Jsou-li mé poslední zprávy přesné, bude se konat v Praze a Brně - o jiných městech nevím. Kde to je v Praze, si nedovedu představit, v Brně je to na Šilingráku, to je docela v centru a kolem je spousta hospod, účast bude hojná.

Podle anket na Bojkotu i u nás se akce zúčastní hodně lidí; pokud bude pod elektronickou peticí podepsáno cca 90 000 lidí, pak padesát procent z nich (zatímní poměry v anketách, zprůměrováno) je 45 000 demonstrantů. Domnívám se ale, že jich bude mnohem víc, neboť se rychle množí i podpisy pod papírovými petičními archy - počty "neinternetových" demonstrantů jsou ale velmi nejasné. Každopádně to bude hodně velká demonstrace, na které budeme přítomni s fotoaparáty, abychom ji zachytili.

Mezitím ale samotná protestní akce žije a vyvíjí se dál. Je dnes evidentní, že vláda i přes poměrně pitomá vyjádření (premiér Zeman: "Sliby jsou pro mě svaté". To si musím někam zapsat, až se za půl roku podívám na plnění jeho slibů předvolebních) chce SPT Telecomu trošku přistřihnout křidýlka. Nepředhazujme jí zrovna lidumilné cíle: pokud by se jí to podařilo, získala by nemálo politických bodíků. Především by se postavila by se za občany - zdražení tarifů se totiž dotkne každého, i toho, kdo telefon nebo Internet v životě neviděl! I když netelefonujete vy, telefonují firmy, od kterých kupujete zboží pro své živobytí, a krok SPT Telecomu těmto firmám zvýší náklady, na což doplatí ceny zboží. Ne třeba o moc, ale procentíčko to v kumulovaných nápadech dát může - a hloupé je, že proti tomuto zvýšení cen nelze postavit zvýšení produktivity (které by mohlo vyvolat zvýšení mezd), takže se nejdená o inflační trend, ale prosté a tvrdé snížení životní úrovně. ČSSD tím také ukáže opozici, že dokázala napravit její starou chybu - a to, že smlouva s TelSource nebyla dobrá, dnes moc nepopírá ani ODS.

Konečně se začínají objevovat články o tom, jak to je vlastně s výší zdražení; původně jsem si chtěl hrát s excelovým sheetem sám, ale nakonec mě předběhl pan Peterka na Novinkách a možná ještě lépe to napsala osoba říkající si Ropák. Ministerstvo financí k tomu vydalo zprávu, kterou raději nečtěte, jestli si nechcete zkazit náladu. Napsat tuto zprávu a neříci, jaké je přesné procentuální rozložení délek hovorů, to je skutečně drzost hodná státního úřadu.

Třetím významným trendem v "kauze Telecom" je fakt, že stále více dochází lidem i médiím právě to, že se zdražení dotkne také jich. Jestli to vyvolá celonárodní a řádově větší protesty než ten internetový, vůbec jasné není - to by se toho musel někdo chopit. Nicméně, moudřejší budeme zřejmě až příští týden, po rekapitulaci demonstrace a po dalším jednání mezi bojkotníky a SPT Telecomem.

Váš názor Další článek: Jsou známé ceny nového SQL Serveru 7 – bude to na Oracle stačit?

Témata článku: Internet, Bojkot, Dobrá produktivita, Zdražení, Procentuální rozložení, Arch, Archon, Významný trend, Lis, Dobré živobytí


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku