Bojkot: Brno – Šilingrovo náměstí 18.11.1998

Paralelně s pražskou demonstrací probíhala akce také v Brně. Signatáři petice Internet proti monopolu zcela zaplnili brněnské Šilingrovo náměstí, kde má budovu SPT Telecom.
Před čtvrtou hodinou již přijíždějící přeplněné tramvaje musely čelit množství demonstrujících, městská policie odkláněla dopravu a narychlo vyklízela parkoviště na náměstí, aby se všichni příchozí mohli na plochu náměstí vejít. Počet zúčastněných lze odhadnout zhruba na tisícovku, Všichni organizátoři byli příjemně šokováni tak vysokou návštěvností. Propagace brněnské akce začala později než u pražského setkání, první zmínky se na serveru Bojkot objevily v podstatě těsně před víkendem, bylo tedy tak méně času nejen celou věc zorganizovat ale i dostatečně zpropagovat.

Demonstranti přinesli také spoustu transparentů a tabulí, atmosféra byla skutečně vynikající. Celé shromáždění zahájil plamennou řečí Michal Valášek, mimo jiné programátor Živě. Zdůraznil podstatné cíle celé akce Internet proti monopolu a definoval požadavky kladené organizátory akce. "Neprotestujeme proti podniku SPT Telecom, ale proti tomu, že zneužívá svůj monopol" řekl Michal mimo jiné.

Zatímco v Praze jste si sebou měli přinést kus prádelní šňůry či lana a pak se sestavovala obří pavučina, v pozvánce brněnské akce byl pokyn k donesení nejlépe dvou různobarevných šátků. Jejich utajovaným smyslem byl nácvik nového způsobu komunikace. Telecom nám zdraží telefon, tak si budeme zprávy praporkovat. Celé náměstí odmávalo v morseovce za asistence spoluorganizátora akce Bohuslava Roztočila vzkaz Komunikace je základem pro porozumění, který se skví na plastice před budovou Telecomu. Mávali ostatně i ti, kteří na šátek zapomněli, jednoduše proto, že byla taková zima, že pro rozumné přežití ani nic jiného nezbývalo.

Prostor pro proslov k veřejnosti dostali všichni, kteří měli co říct. Nosným tématem všech sdělení bylo zdůraznění, že zdražení telefonních poplatků se netýká pouze Internetové komunity, z níž celá akce vzešla, ale dotýká se každého telefonujícího. Zatím například neexistuje tarif Telecomu zvýhodňující starší, nebo postižené spoluobčany, pro něž je mnohdy telefon jediným spojencem s okolním světem. Zdražení hovorů rovněž postihne celou ekonomiku jako takovou a náklady na telefonní poplatky nám dají firmy pocítit v koncových cenách svých produktů.

Akce skončila zhruba v půl šesté bez výtržností a nevhodného chování, demonstranti se v klidu rozešli domů, nebo jako my na jedno teplé kafe na zahřátí.

Celou akci natáčely i zpravodajské štáby Primy a České televize, zpravodajství z akce jste ostatně mohli vidět i ve večerních zprávách.

Celou akci jsme dokumentovali i fotograficky, můžete si zobrazit zde uvedené snímky a přiblížit si tak atmosféru demonstrace. Všechny snímky jsou volně k použití v případě, že uvedete jméno zdroje.

Váš názor Další článek: Iomega představila 250 MB Zip mechaniku

Témata článku: Internet, Brno, Městská doprava, Monopoly, Obrovské množství, Nevhodné chování, Televize akce, Atmosféra, Šátek, Pokyn, Televize živě, Tabule, Televize doma, Zdražení, Bojkot, Televize Prima, Česká televize živě, Celý dům


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku