Bojkot: Brno – Šilingrovo náměstí 18.11.1998

Paralelně s pražskou demonstrací probíhala akce také v Brně. Signatáři petice Internet proti monopolu zcela zaplnili brněnské Šilingrovo náměstí, kde má budovu SPT Telecom.
Před čtvrtou hodinou již přijíždějící přeplněné tramvaje musely čelit množství demonstrujících, městská policie odkláněla dopravu a narychlo vyklízela parkoviště na náměstí, aby se všichni příchozí mohli na plochu náměstí vejít. Počet zúčastněných lze odhadnout zhruba na tisícovku, Všichni organizátoři byli příjemně šokováni tak vysokou návštěvností. Propagace brněnské akce začala později než u pražského setkání, první zmínky se na serveru Bojkot objevily v podstatě těsně před víkendem, bylo tedy tak méně času nejen celou věc zorganizovat ale i dostatečně zpropagovat.

Demonstranti přinesli také spoustu transparentů a tabulí, atmosféra byla skutečně vynikající. Celé shromáždění zahájil plamennou řečí Michal Valášek, mimo jiné programátor Živě. Zdůraznil podstatné cíle celé akce Internet proti monopolu a definoval požadavky kladené organizátory akce. "Neprotestujeme proti podniku SPT Telecom, ale proti tomu, že zneužívá svůj monopol" řekl Michal mimo jiné.

Zatímco v Praze jste si sebou měli přinést kus prádelní šňůry či lana a pak se sestavovala obří pavučina, v pozvánce brněnské akce byl pokyn k donesení nejlépe dvou různobarevných šátků. Jejich utajovaným smyslem byl nácvik nového způsobu komunikace. Telecom nám zdraží telefon, tak si budeme zprávy praporkovat. Celé náměstí odmávalo v morseovce za asistence spoluorganizátora akce Bohuslava Roztočila vzkaz Komunikace je základem pro porozumění, který se skví na plastice před budovou Telecomu. Mávali ostatně i ti, kteří na šátek zapomněli, jednoduše proto, že byla taková zima, že pro rozumné přežití ani nic jiného nezbývalo.

Prostor pro proslov k veřejnosti dostali všichni, kteří měli co říct. Nosným tématem všech sdělení bylo zdůraznění, že zdražení telefonních poplatků se netýká pouze Internetové komunity, z níž celá akce vzešla, ale dotýká se každého telefonujícího. Zatím například neexistuje tarif Telecomu zvýhodňující starší, nebo postižené spoluobčany, pro něž je mnohdy telefon jediným spojencem s okolním světem. Zdražení hovorů rovněž postihne celou ekonomiku jako takovou a náklady na telefonní poplatky nám dají firmy pocítit v koncových cenách svých produktů.

Akce skončila zhruba v půl šesté bez výtržností a nevhodného chování, demonstranti se v klidu rozešli domů, nebo jako my na jedno teplé kafe na zahřátí.

Celou akci natáčely i zpravodajské štáby Primy a České televize, zpravodajství z akce jste ostatně mohli vidět i ve večerních zprávách.

Celou akci jsme dokumentovali i fotograficky, můžete si zobrazit zde uvedené snímky a přiblížit si tak atmosféru demonstrace. Všechny snímky jsou volně k použití v případě, že uvedete jméno zdroje.

Váš názor Další článek: Iomega představila 250 MB Zip mechaniku

Témata článku: Internet, Brno, Boj, Obrovské množství, Zdražení, Česká televize živě, Náměstí, Celý dům, Tabule, Televize doma, Bojkot, Nevhodné chování, Městská doprava, Šátek, Televize živě, Televize Prima, Atmosféra, Pokyn, Televize akce, Monopoly


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF