Bojkot: Brno – Šilingrovo náměstí 18.11.1998

Paralelně s pražskou demonstrací probíhala akce také v Brně. Signatáři petice Internet proti monopolu zcela zaplnili brněnské Šilingrovo náměstí, kde má budovu SPT Telecom.
Před čtvrtou hodinou již přijíždějící přeplněné tramvaje musely čelit množství demonstrujících, městská policie odkláněla dopravu a narychlo vyklízela parkoviště na náměstí, aby se všichni příchozí mohli na plochu náměstí vejít. Počet zúčastněných lze odhadnout zhruba na tisícovku, Všichni organizátoři byli příjemně šokováni tak vysokou návštěvností. Propagace brněnské akce začala později než u pražského setkání, první zmínky se na serveru Bojkot objevily v podstatě těsně před víkendem, bylo tedy tak méně času nejen celou věc zorganizovat ale i dostatečně zpropagovat.

Demonstranti přinesli také spoustu transparentů a tabulí, atmosféra byla skutečně vynikající. Celé shromáždění zahájil plamennou řečí Michal Valášek, mimo jiné programátor Živě. Zdůraznil podstatné cíle celé akce Internet proti monopolu a definoval požadavky kladené organizátory akce. "Neprotestujeme proti podniku SPT Telecom, ale proti tomu, že zneužívá svůj monopol" řekl Michal mimo jiné.

Zatímco v Praze jste si sebou měli přinést kus prádelní šňůry či lana a pak se sestavovala obří pavučina, v pozvánce brněnské akce byl pokyn k donesení nejlépe dvou různobarevných šátků. Jejich utajovaným smyslem byl nácvik nového způsobu komunikace. Telecom nám zdraží telefon, tak si budeme zprávy praporkovat. Celé náměstí odmávalo v morseovce za asistence spoluorganizátora akce Bohuslava Roztočila vzkaz Komunikace je základem pro porozumění, který se skví na plastice před budovou Telecomu. Mávali ostatně i ti, kteří na šátek zapomněli, jednoduše proto, že byla taková zima, že pro rozumné přežití ani nic jiného nezbývalo.

Prostor pro proslov k veřejnosti dostali všichni, kteří měli co říct. Nosným tématem všech sdělení bylo zdůraznění, že zdražení telefonních poplatků se netýká pouze Internetové komunity, z níž celá akce vzešla, ale dotýká se každého telefonujícího. Zatím například neexistuje tarif Telecomu zvýhodňující starší, nebo postižené spoluobčany, pro něž je mnohdy telefon jediným spojencem s okolním světem. Zdražení hovorů rovněž postihne celou ekonomiku jako takovou a náklady na telefonní poplatky nám dají firmy pocítit v koncových cenách svých produktů.

Akce skončila zhruba v půl šesté bez výtržností a nevhodného chování, demonstranti se v klidu rozešli domů, nebo jako my na jedno teplé kafe na zahřátí.

Celou akci natáčely i zpravodajské štáby Primy a České televize, zpravodajství z akce jste ostatně mohli vidět i ve večerních zprávách.

Celou akci jsme dokumentovali i fotograficky, můžete si zobrazit zde uvedené snímky a přiblížit si tak atmosféru demonstrace. Všechny snímky jsou volně k použití v případě, že uvedete jméno zdroje.

Váš názor Další článek: Iomega představila 250 MB Zip mechaniku

Témata článku: Internet, Brno, Televize doma, Zdražení, Česká televize živě, Městská doprava, Bojkot, Celý dům, Nevhodné chování, Tabule, Televize živě, Televize akce, Monopoly, Šátek, Televize Prima, Atmosféra, Pokyn, Obrovské množství


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji