Zdraví | Viry | Bakterie

Bojíte se nákazy? Metabiota prozradí, kde právě řádí epidemie

Ve snaze informovat veřejnost o zdravotních rizicích a šířících se epidemiích spustila společnost Metabiota bezplatný „sledovač epidemií“, který monitoruje nákazy po celém světě. K uvolnění tohoto nástroje přispělo šíření kvasinkového patogenu Candida auris, jež je rezistentní vůči lékům.

Bill Rossi, generální ředitel společnosti Metabiota, ve svém prohlášení uvedl, že „Doposud neexistoval účinný způsob, jak by (zdravotnické) organizace mohly plánovat a mobilizovat proti nově vznikajícím zdravotním hrozbám.“

Epidemie na mapě

Rossi uvádí jako příklad šíření viru Zika, který přenášejí komáři především v tropických a subtropických oblastech, a v současnosti proti němu neexistuje účinné očkování. Podobné epidemie mají přitom i ekonomický dopad v podobě nákladů na léčbu a výzkum či v odvětvích navázaných na turistický ruch.

Cílem Metabioty je, aby se svět stal odolnější vůči ohrožení zdraví tím, že poskytne otevřený, soustředěný a vyvážený pohled na vznikající a probíhající ohniska nákaz. Nutno podotknout, že jako obecný zdroj dat je web dostačující, avšak nástroj neposkytuje takovou úroveň podrobností, která by dovolila uživatelům se rozhodovat na základě zjištěných informací.

„Tato digitální platforma je přístupná každému, kdo se chce dozvědět více o probíhajících epidemiích, které mohou mít světový dopad,“ řekl produktový šéf Metabioty Ben Oppenheim. K dispozici je i placená prémiová verze, zahrnující modely patogenů a indexy pro pokročilejší zkoumání a analýzu rizik.

Kritické pohledy

Provozovatel služby Epidemic Tracker uvádí, že „Vypuknutí infekčních onemocnění může způsobit obrovské škody. Nedávné události, jako jsou například viry SARS, MERS a Zika, vedly k významným dopadům na lidské zdraví, stejně jako k miliardám dolarů v ekonomických ztrátách.“

Světové ekonomické fórum se domnívá, že pandemie by mohly způsobit globální ztrátu ve výši 570 miliard dolarů ročně. Web má umožnit prohlížení, analýzu a porozumění událostem, které mohou ovlivnit lidi, průmyslová odvětví i celé národy.

Nutno konstatovat, že poskytovaná služba se setkala se smíšeným přijetím. Například podle serveru TechCrunch může uspokojit zvědavost spotřebitelů, které zajímá výskyt různých nákaz. Celkově ale projekt hodnotí jako „způsob, jakým se firma snaží profitovat z paranoie kolem zdravotních rizik.“

Diskuze (1) Další článek: Tančík Grizzly je malý, ale silný. Mohl by vozit těžkou výbavu pěchotě

Témata článku: Zdraví, Viry, Bakterie, Léky, Zika, Nákaza, Epidemie, TechCrunch, Dopad, MERS, Patogen, Zdravotní riziko


Určitě si přečtěte

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

7 důkazů, že e-mailové klienty ještě nevymřely

** E-mailové klienty pro desktop jsou stále populární. ** Na výběr je několik možností. ** K dispozici jsou i experimentální aplikace.

Vladislav Kluska | 71

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 18

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 91

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 74

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

Týden Živě: Zapomeňte na širokoúhlý televizor. Budoucnost patří vertikálním

** Vertikální televizory do každé rodiny ** Desítky budou mít problém s počítači s malými disky ** Facebook se chlubil novinkami na F8

David Polesný, Jakub Čížek | 24Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test androidů do 6 500 Kč

Tipy na starší foťáky za super cenu

Důkladný test sportovních kamer

Dárek pro každého: první vydání Computeru