Boj s nepřítelem z Internetu bude stát Evropu 8 miliard dolarů

Výdaje na bezpečnost informačních systémů jen u evropských firem se zvednou z 1,5 na 7,7 miliardy v roce 2005, především díky hrozbám pocházejícím ze světa mimo firemní síť.
Boj s nepřítelem z Internetu bude stát Evropu 8 miliard dolarů
Odvrácenou stranou využívání Internetu či vůbec rozlehlých, propojených sítí jsou výdaje na jejich ochranu; studie firmy Infonetics Research uvádí, že zatímco letos se jen v Evropě utratí v této oblasti 1,5 miliardy dolarů (již tak velmi vysoká částka), bude tato částka v příštích čtyřech letech strmě stoupat a v roce 2005 dosáhne 7,7 miliardy dolarů. O mnoho lépe na tom nebude ani celosvětové utrácení do bezpečnostních technologií: letos 5,3 miliard, za čtyři roky 22,7 miliardy dolarů. Firmy dodávající bezpečnostní technologie se mohou radovat; zbytek světa se asi nebude příliš těšit z dalšího navýšení nákladů na to, aby jejich informační a internetové systémy fungovaly bez obav.

Studie uvádí, že otázka zabezpečení sítí či internetových serverů už přerůstá společnostem přes hlavu – je stále složitější a obsáhlejší, a proto tyto firmy volí outsourcing, nechají bezpečnostní problémy vyřešit specializovaným firmám. To je jistě praktický a méně rizikový přístup, je ale na druhé straně dražší – dodavatelé bezpečnostních řešení si nechají za své know-how slušně zaplatit.

Typickým bezpečnostním zařízením ochraňujícím před útoky zvenku je firewall; studie ukazuje, že dnes na jednu firmu střední a větší velikosti ve Velké Británii, Francii a ve Skandinávii připadá průměrně jeden firewall; Němci jsou podstatně pečlivější, ti mají průměrně firewally dva na každou zkoumanou firmu. Dotazníky ukázaly, že hlavní obavou, která vede firmy k utrácení za bezpečnostní zařízení, je strach z hacknutí; nicméně velká většina firem (75-92 % podle jednotlivých zemí) se domnívá, že k hacku u nich zatím nikdy nedošlo. Podle názoru jiných analytiků je skutečnost jiná – už zhruba polovina všech webů se prý stala obětí úspěšného hacku, na druhé straně ne každé hacknutí bylo destruktivní a o řadě z nich firma neví (případně řadu z nich síťový administrátor úspěšně „ututlal“ před managementem).

Jestli výdaje na zabezpečení před nepřítelem z Internetu skutečně vzrostou na tyto sumy nebo ne, samozřejmě nelze nyní tvrdit. Co je ale už dnes jisté, je, že v oblasti podnikání na Internetu setrvale rostou náklady více, než se předvídalo při plánování a rozpočtování – jinak řečeno, společnosti podnikající na Internetu nemají náklady plně pod kontrolou, neustále dochází k jejich navyšování, proti kterému nemůže management firmy příliš mnoho dělat, neboť je jeho techničtí experti označují za „nezbytné“. Je to rozhodně docela nepříjemná odvrácená strana podnikání v prostředí Internetu, která už vedla řadu firem k přehodnocení plánů v oblasti e-businessu a ke zpomalení tempa rozvoje tohoto druhu podnikání.

Diskuze (10) Další článek: Compaq předhoní Palm v příjmech

Témata článku: Bezpečnost, Boj, Stát, Němec, Odvrácená strana, Riziková oblast, Dol


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 68

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 39Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky