Boj o první místo v on-line letenkách

Minulý týden se objevilo několik zaručeně prvních a opravdu on-line prodejů letenek přes Internet. Který je tedy ten první nejonlinovatější?
Minulý týden se objevilo několik zaručeně prvních a opravdu on-line prodejů letenek přes Internet. Který je tedy ten první nejonlinovatější?

Prodej letenek po Internetu se ukazuje jako velmi dobrý byznys, zabírá obrovskou část koláče celé e-komerce, jen loni utratili spotřebitelé za letenky 7,8 miliard dolarů. Nejznámější česká prodejna letenek po Internetu od Fractalu loni utržila přes 40 miliónů korun. A letos se přidala i řada dalších.

Prodej letenek přes Internet je pochopitelně prodejem online, nicméně doposud nebylo on-line celé řešení. Fractal nabízel databázi letenek a potom individuálně každou letenku ověřoval, zda je místo volně a dojednával vše okolo. Nebylo tedy od počátku jasné, zda je let volný a zda opravdu v zadaný den poletíte.

Na světě nicméně existuje centrální rezervační systém Galileo umístěný v Denveru, který udržuje informace o obsazenosti všech letů. Pokud by se systém napojil přímo na tento rezervační systém, byl by to skutečný on-line prodej letenek. A právě k tomu nyní došlo.

Nedávno propojil Fractal svůj prodej letenek s tímto rezervačním systémem a nabídl tak smíšenou verzi - částečně je prodej jako dříve, nově je možné u některých letů získávat bližší podrobnosti a také informace o obsazenosti letů. Protože ale Fractal také své služby poskytuje partnerům - na jádru Fractalu běží grafický vzhled partnera (iHNed.cz, Atlas.cz) oznámili i tito partneři, že jako první nabízí skutečný on-line prodej letenek.

Aby nebyla na prvním místě malá tlačenice, vstoupil do boje i nový server Computer Pressu vytvořený ve spolupráci s cestovní agenturou Dušek Tours pod názvem Svět Letenek. Ten je ale na rozdíl od kombinovaného systému Fractalu výhradně on-line systémem. Vyhledávání jednotlivých letů neprobíhá v lokální databázi, ale kontaktuje se přímo centrální server v Denveru. Vyhledány jsou tedy skutečně jen ty lety, které jsou k dispozici, na rozdíl od Fractalu můžete také vybírat lety i s výběrem počátečního místa (ne jen z Prahy). Není tedy problémem si koupit třeba zpáteční letenku z New Yorku do Chicaga, Česká republika v tom nemusí vůbec figurovat.

V současné době je na Světě letenek horší zjišťování ceny, je třeba vybrat kombinaci letů, které chcete cenově proklepnout. Připravuje se přímé zjištění ceny u jednosměrných letů a také nabídka balíčků - výhodných kombinací pro zpáteční letenky.

Letenky přes Internet se budou pochopitelně prodávat dobře i letos, je to výhodné jak pro zákazníky, tak pro prodejce. Letos je ale již na trhu větší konkurence a boj o koláč bude zajímavější, profitovat z toho budou jistě především zákazníci.

Diskuze (14) Další článek: Dell sebral Compaqu královskou korunu

Témata článku: Byznys, Internet, Jednosměrná letenka, Fractal, Chicago, Prodej, Let, Nejznámější systém, Lin, Denver, Boj, Tours, Přímý vstup


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 73



Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu