Boj o bitstream v parlamentu a další zajímavosti minulého týdne

I minulý týden pokračoval rozruch na českém telekomunikačním trhu a největší bitva se odehrávala v parlamentě. Zatím co se ČTU konečně začal chovat jako správný regulátor, dokazují poslanci při schvalování novely telekomunikačního zákona, jak nízké jsou jejich technické znalosti a kam až dosáhnou dlouhé prsty Českého Telecomu.

I minulý týden pokračoval rozruch na českém telekomunikačním trhu a největší bitva se odehrávala v parlamentě. Zatím co se ČTU konečně začal chovat jako správný regulátor a postavil se na stranu uživatelů Internetu hned ve dvou kauzách (předražené ADSL a paušální dial-up), dokazují poslanci při schvalování novely telekomunikačního zákona, jak nízké jsou jejich technické znalosti a kam až dosáhnou dlouhé prsty Českého Telecomu. Jak jinak si lze vysvětlit vystoupení poslanců Jaromíra Schlinga (ČSSD) a Martina Římana (ODS), kteří byli zřejmě nejhorlivějšími odpůrci bitstreamu (přístupu k datovému proudu) a z jejich vystoupení je zřejmé, že do dnešního dne pravděpodobně nevědí co pojem bitstream vlastně představuje. Exministr Říman dokonce zašel tak daleko, že označil rozhodnutí ČTU za „pofiderní“. Zřejmě zaregistroval chyby v porovnání cen za ADSL, které vypracoval ČTU.

Za celý kolektiv Internetu pro všechny si dovolím zapochybovat o kompetentnosti obou zmiňovaných pánů a říci pár slov na obranu ČTU. Na rozdíl od některých našich poslanců, kteří svá pochybení přiznávají až ve chvíli, kdy o nich mluví všechny média, totiž ČTU po upozornění na chyby okamžitě své pochybení přiznal a do druhého dne všechny odstranil. Pro pány poslance ještě jednou malé vysvětlení výhod bitstreamu na opravdu názorném příkladu, tak jak mi ho kdysi vysvětloval pan Jiří Peterka – odborný publicista a odborník na telekomunikace:

Je to jako kdyby zemědělci prodávali maso rovnou nakrájené a předpřipravené na guláš (okořeněné atd.). Pro někoho, kdo chce vařit guláš, to je OK. Naopak pro někoho, kdo chtěl dělat bifteky, svíčkovou, ptáčky a co já vím ještě, to je zásadní průšvih. BitStream znamená, že dostanu "rouru" kudy prostrkuji jednotlivé bity a byty od koncového zákazníka k sobe a naopak, a můžu je jakkoli dále upravovat. Například se mi nikde po cestě nezdržují, takže mohu stihat i přenosy v reálném čase. To co Telecom nabízí je už určité naporcování (na IP pakety) a upravení (dané fungováním protokolu IP). Například není garantováno, jak dlouho se data na cestě zdrží,takže se obtížně dělají přenosy v reálném času (např. hlas či obraz po internetu).

Další perlou ve vystoupení poslance Římana bylo vyjádření, že „za správné by považoval to, aby si každý operátor budoval své vlastní přístupové sítě. Princip zpřístupnění podle něj působí proti technologickým inovacím a navíc prý není až tak nutný, protože v České republice už žádný monopol vlastně nemáme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bohužel se k bitstreamu staví záporně i Ministerstvo informatiky v čele s Vladimírem Mlynářem, což je o to smutnější, že pan ministr dobře ví, jaké jsou výhody bitstreamu i to, že podle nejnovějších direktiv EU, zejména těch, které definují nový regulační rámec elektronických komunikací, je bitstream naopak velmi důležitý pro rozvoj telekomunikačního trhu a proto v nich také už není jako volitelný, ale povinný. Více informací o tomto problému najdete v posledním článku pana Jiřího Peterky nebo rovněž v jeho prezentaci kterou najdete zde.

Co říci k této kauze na závěr? Snad jen to, aby si uživatelé dobře zapamatovali jména těchto poslanců a hlavně jejich názory na tento problém. Je zcela zřejmé, že naši zákonodárci nadále chtějí držet ochrannou ruku nad Českým Telecomem a odkládáním důležitých rozhodnutí zabránit nastolení skutečného konkurenčního prostředí na českém telekomunikačním trhu. Je zcela evidentní, že svojí roli v tomto počínání hraje neuskutečněná privatizace ČTc. Dovolím si však položit otázku. Skutečně si páni poslanci myslí, že nepřipuštění skutečné konkurence alespoň do doby, než se ČTc úspěšně nezprivatizuje je jediným správným řešením? Nebylo by vhodnější přinutit Český Telecom, aby se naučil poprat se o své zákazníky? Aby se stal konkurenceschopnou a pružnou firmou?

O tom, že Český Telecom není schopen obstát v konkurenčním prostředí svědčí i jeho zveřejněné hospodářské výsledky. ČTc totiž letos nečeká růst výnosů ani zisku. Český Telecom vykáže podle očekávání analytiků za 1. čtvrtletí zhruba třetinový propad zisku na zhruba 966 milionů korun. Odhady poklesu se pohybují mezi 30 a 41,5 procenta z loňských 1,47 miliardy Kč. Loni firma vykázala výnosy 52,9 miliardy korun a zisk 4,3 miliardy. Na výnosy má podle finančního ředitele Juraje Šedivého vliv snižování příjmů z hlasové telefonie, které se ještě letos nepodaří vyrovnat příjmy z datových služeb a komplexních projektů. Telecomu do března ubyla tři procenta zákazníků a počet provozovaných linek se snížil na 3,65 milionu. Proč Telecomu ubývají jeho zákazníci? Odpověď zná asi každý, kdo využíval nebo stále využívá jeho služeb.

Na závěr jako obvykle trochu pozitivní zprávu, která přichází od firmy UPC. Její ředitel Václav Bartoň v rozhovoru pro MF DNES uvedl, že Internet přes kabel využívá zhruba 7 procent lidí z celkového počtu zákazníků UPC. Převedeno na srozumitelné počty v současné době přibývá každý týden zhruba 300 až 500 nových připojení týdně.Možná by bylo po delší době vhodné připomenout jak dokáže skutečné konkurenční prostředí nastartovat poptávku po širokopásmovém Internetu a kolik zaplatí za Internet občané v zemích kde o smysluplných zákonech nevedou politici pouze neplodné diskuse a poslanci nezpochybňují rozhodnutí nezávislého regulačního orgánu.

Autor Miloslav Sova je iniciátoremVýzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.

Diskuze (56) Další článek: DVD NEC ND-1300: vypalovačka s podporou DVD±R/RW pod deset tisíc

Témata článku: Internet, Bit, Zemědělci, Zajímavost, Správné fungování, Zásadní průšvih, Správný čas, Minulý týden, Konkurenční výhoda, Parlament


Určitě si přečtěte

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 43

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

** Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop ** A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin ** Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Jakub Čížek | 71


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?