BOINC: Propůjčte svůj počítač vědě

Darujte přebytečný počítačový výkon na vědecké na techniku náročné projekty, které slouží k rozšíření poznání lidstva. Pomozte hledání nových léků, asteroidů ve vesmíru či studování globálního oteplování.

Projekty, kdy je nevyužitá výpočetní kapacita osobních počítačů poskytnuta špičkovým vědeckým institucím z celého světa, nejsou ničím novým. Existuje jich celá řada, přičemž právě BOINC patří mezi ty nejpopulárnější a nejrozšířenější. Funguje přitom velice jednoduše, instalací klienta a výběrem pro vás zajímavých výzkumných záměrů přenecháte volný čas počítače někomu, kdo jej potřebuje mnohem více.

Na BOINCu můžete participovat, ať už máte počítač se systémem Windows, Linux nebo Mac OS. Vše se odehrává na bázi dobrovolnosti a dle přesně definovatelných kritérií. Nastavení programu, který se stará o využívání počítače, není nikterak obtížné a jeho česká lokalizace umožní spolupráci i méně zkušeným uživatelům.

Představení klienta

BOINC usiluje o získání co největší výpočetní kapacity, pokud mu ji uživatel poskytne. Nemá tak žádný zájem na tom, aby jí ubíral nějaký náročný program uhnízděný v operační paměti. Manažer BOINCu tak zabírá pouze jednotky MB, přičemž jej tvoří jediné a jednoduché okno. To je již od samotného počátku plně česky lokalizováno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První spuštění programu a prověřování počítače.

Při prvním spuštění prověří program počítač a otestuje procesor s cílem získat informace o jeho výkonu. Tato operace netrvá více než několik vteřin, aby jejím závěrem program ohlásil, že s výpočty skončil a uživatel tak může vybrat projekt či projekty, na kterých by rád participoval.

Projekty

Pro výběr projektů vás program přesměruje na webové stránky BOINCu, které obsahují detailní rozpis všech aktuálně běžících výzkumů. Těch je v současnosti celkem 53, takže výběr je skutečně pestrý. Projekty jsou rozděleny tematicky podle toho, čemu se věnují. Naleznete zde astronomické, fyzikální a chemické výzkumy, dále biologické a medicínské i čistě počítačové.

Klepněte pro větší obrázek
Soupis projektů na webu BOINCu.

Nechybí ani projekty pro výzkum umělé inteligence, pro studium Země a životního prostředí a řada dalších. U každého projektu zjistíte jak jeho název (resp. zkratku, pod kterou si jej přidáte do manažeru), výzkumnou oblast, hlavního patrona (název vědecké instituce) a seznam podporovaných platforem.

Klepněte pro větší obrázek
Detailní náhled na vybraný výzkum.

Každý projekt totiž využívá různé druhy systémů. Některý můžete rozchodit pouze na Windows či Linux s grafickým čipem od NVIDIA, zatímco jiný není vybíravý a spustit ho můžete prakticky na jakékoli platformě s libovolným hardwarem. Pokud si projekt rozkliknete, dozvíte se o něm velice detailní informace, které poskytuje jak výzkumná instituce, tak samotní participanti BOINCu.

Přidání výzkumu

Pokud se nemůžete mezi tak širokou nabídkou zajímavých cílů rozhodnout, nemusíte toto dilema dlouho řešit. BOINC umožňuje přidání více než jednoho projektu, takže počet a výběr je jen na vás. Přidávání projektu probíhá v několika krokovém průvodci, přičemž základní výběr spočívá buď ve volbě jednotlivého projektu, nebo ve volbě Správce účtu.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr projektu přímo v manažeru.

Správce účtu funguje tak, že se přihlásíte na vybraný server (např. GridRepublic nebo BAM!), který vám poskytne detailní statistiky o využívání výpočetní kapacity jednotlivými projekty a další informace. Můžete si pak prostřednictvím správce vybrat, čeho se chcete zúčastnit, nebo necháte pouze na něm, jaké úkony vám kdy přidělí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní volba mezi projektem a Správcem účtu a připojování programu k výzkumu.

Nicméně zvolíte-li přidání projektu, dostanete se ke kroku dvě, který spočívá v jeho konkrétním výběru. Opět zde máte seznam projektů i s krátkými popisky. Vlastní orientaci zlepšíte pomocí tematického filtru. Necháte si tak třeba zobrazit pouze projekty týkající se matematického výzkumu.

Vytváření účtu

Jestliže jste si vybrali a jste novými uživateli, bude po vás BOINC chtít vytvoření uživatelského účtu. To spočívá v rámci manažeru ve vyplnění e-mailové (přihlašovací) adresy a hesla a v rámci následně přesměrovaného webového rozhraní v doplnění přezdívky a země, kterou svým počítačem chcete reprezentovat.

Klepněte pro větší obrázek
Noví uživatelé se musí nejprve zaregistrovat.

Následně se můžete přihlásit do některého týmu, který bývá nejčastěji vymezen národnostně či tematicky. V rámci těchto týmů mohou uživatelé mezi sebou komunikovat, sdílet informace, koordinovat poskytování výkonu a především se podílet na statistikách výkonnosti. Týmy pak mezi sebou soutěží o to, který přispěl větším výkonem apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dokončení registrace na webu a hledání vhodného týmu.

Práce programu a nastavení

Po projití všech těchto nutných kroků se konečně dostáváte zpět do manažeru, který okamžitě začne pracovat ve prospěch vybraného projektu (projektů). Přitom vás v reálném čase informuje o tom, k čemu je zrovna váš počítač využíván, jak dlouho už pracuje a kolik mu zbývá do splnění úkolu.

Klepněte pro větší obrázek
Program a výpočty v plném proudu.

Aby vás BOINC neomezoval tehdy, když sami nechcete, je vhodné navštívit jeho nastavení. V něm si přesně určíte, od kdy do kdy může docházet k výpočtům, kdy se program může připojit k internetu, jaké maximální množství GB na disku využije, kolik nejvíce výkonu procesoru použije, jestli může pracovat i tehdy, jede-li počítač na baterii, a po kolika minutách nečinnosti počítače začne vypočítávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení pracovních podmínek a informace o průběhu činnosti.

Veškerá aktivita počítače je přitom zaznamenávána a uživatel tak má přehled o tom, kolik práce jeho přístroj provedl, zatímco jej využívali výzkumníci z vybraného projektu.

Diskuze (90) Další článek: Podívejte se na první záběry z filmu jOBS (video)

Témata článku: Software, GigaMania, Jednoduché okno, Náročný program, Libovolný hardware, Samotný tým, Výzkumná instituce, Nová přezdívka, Nutný krok, Projekt, Patron, Detailní informace, Maximální množství, BOINC, Výpočetní kapacita, Splnění úkolu, Krátký popis, Výzkumný záměr, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor