Bohové pohodlí, ochraňujte NAS, aneb síťujeme domácnost

Pokud byste rádi měli v domácí síti nějaký menší server, ale bojíte se konfigurace nebo vyšší spotřeby elektrické energie, zbystřete. Právě pro vás by mohl být NAS jako stvořený.
Bohové pohodlí, ochraňujte NAS, aneb síťujeme domácnost

„A čo si predstavujete pod takým pojmom NAS, vojín Kefalín?“ NAS je zkratkou „network attached storage“ neboli síťové úložiště. Základem je jeden nebo více pevných disků opatřených potřebným hardwarovým rozhraním a softwarovým vybavením, aby šel připojit k běžné počítačové síti.

Tip: ptejte se dnes v živé diskuzi odborníka na počítačové sítě

Dnes umí NASy i víc

Toto byla základní myšlenka, dnes takto fungují jen ty nejlevnější modely. Připojíte k sítí, nakonfigurujete přes webové rozhraní oprávnění k přístupu a máte hotový fileserver. Jenže zařízení schopné obsluhovat diskový řadič, síťové rozhraní a schopné provozovat webovou administraci je už dostatečně schopné na to, aby bez dalších velkých problémů zvládalo i jiné věci. Tato zařízení nejsou na trhu dlouho, ale protože se neustále zvyšuje dostupná disková kapacita a propustnost síťových rozhraní dovolující datům se ještě rychleji „množit“, stávají se NAS boxy stále populárnějšími, což samozřejmě vede k jejich dalšímu vývoji.

Bohužel pro nás spotřebitele se do věci začíná míchat marketing, takže zařízení s jen mírně vyššími výrobními náklady má pro mnohem vyšší počet funkcí i mnohem vyšší cenu. Ale i přesto může přídavek v podobě rozšířené funkčnosti stát za to.

Klepněte pro větší obrázek
Pro příklad uveďme QNAP TS-101. Ten je již ze dražších kousků pro jeden SATA disk, konkrétně stojí okolo 5 000 Kč, umí ale úplně všechny funkce, které jsou ve článku zmíněny

Taková malá krabička co všechno dovede

Takže ještě jednou, v základu máte krabičku na pevný disk, buď starší ATA, nebo SATA, někdy dokonce i na oba druhy. Tuto krabičku připojíte k počítačové síti, ty dražší i gigabitovou rychlostí. Někdy máte i možnost připojit ji pomocí USB přímo k počítači. S vyšší cenou získáváme další hardwarové možnosti. Z těch bývá k dispozici USB host pro připojení jakýchkoli zařízení typu „Mass Storage Device“, tedy flash disky, USB boxy na pevné disky, některé čtečky paměťových karet nebo fotoaparáty. Jejich paměť je možno dále sdílet nebo je někdy možno zálohovat (zkopírovat) je stiskem tlačítka do NASu, tedy i bez počítače. Dále bývá USB využitelné k připojení tiskárny, která je následně sdílena do sítě. U některých zařízení je dokonce možná pomocí USB spolupráce se záložními zdroji napájení – UPS.

Z dalších možností hardwaru můžeme jmenovat hlavně v případě boxů na SATA disky možnost připojení externího disku nejen přes USB, ale i přes eSATA. Také mají dražší NASy zpravidla prostor pro více pevných disků už ve svém těle. S tím přichází i podpora RAIDu v případě dvou disků typy 0 a 1, v případě použití více disků někdy i typ 5 nebo 10. Podpora strippingu (Raidu 0) je však u boxů připojovaných přes 100Mb síť naprosto zbytečná, limitem rychlosti je síť, nikoli diskové rozhraní. Ostatní typy RAIDu mají samozřejmě nadále význam kvůli zvýšení bezpečnosti dat.

Abychom měli přehled o hardwarové výbavě kompletní, zmíním ještě, že mají NASy několik (8, 16) MB flash paměti s jejich ovládacím programem; tuto paměť bývá možné „přeflashovat“, pokud výrobce vydává aktualizace obslužného softwaru. Na práci bývá k dispozici 64 nebo až 128 MB RAM a celou krabičku pohání 200–500MHz procesor. Toto s sebou ale přináší jednu nevýhodu, o které se zmíním později.

Klepněte pro větší obrázek
NAS Icy Box IB-NAS900-B je ze spodního konce cenového spektra, stojí přibližně 1 600 Kč. K jednomu PATA disku dovolí po sítí přístup sdílením ve Windows, přes FTP, přes 100Mb síť nebo přes USB; to je tak zhruba vše, co dovede

Dobré vybavení i po programové stránce

Základem je často Linux, o čemž samozřejmě nemusíme ani vědět, když budeme se zařízením komunikovat pouze přes přehledné webové rozhraní. To nám dává k využití různě širokou paletu funkcí. Již jsem zmínil sdílení obsahu interních disků nebo i dalších externích pamětí pomocí některých z následujících druhů protokolů: FTP, SMB (Server Message Block - sdílení souborů ve Windows), NFS (Network File System – to samé pro Linux), dokonce i AFP (AppleTalk Filing Protocol – pro jablíčkáře).

Dále také zmíněné sdílení tiskáren pro ostatní počítače v síti. Často také obsahují DHCP server (Dynamic Host Control Protocol – umožnuje ostatním zařízením v síti přiřazovat IP adresy, nemusíte je zadávat ručně). Další funkce se různí, leckterý NAS vám může sloužit jako webový server, když to už umí, tak většinou i s podporou PHP a databází. Častá je i na různém principu fungující podpora multimédií, ať už spolupráce s různými přehrávači médií, streamování do sítě z vlastního obsahu videa a hudby nebo z internetového rádia (UPnP MediaServer, iTunes Server).

Výrobce také často dodává různý software pro počítač, například na zálohování, pro které se NASy vyloženě hodí. Z dalších funkcí je velice užitečná možnost stahování souborů z internetu, můžete v klidu v noci stahovat i bez počítače. Někdy můžete dokonce mimo běžného stahování přes HTTP nebo FTP stahovat i pomocí sítě BitTorrent.

Někdy pomalu, ale vždy jistě

Vraťme se ale k hardwarovým specifikacím. Protože celé zařízení pohání čip, který není zdaleka tak výkonný jako dnešní procesory stolních počítačů, musíte počítat s tím, že si prostě někdy budete muset na něco počkat. Budete-li mít hodně aktivních spojení při stahování torrentů, může se stát, že při kopírování jiných dat k vám do počítače nebude přenos brzdit propustnost 100Mb sítě, ale schopnosti procesoru v NASu.

Nepřehlédněte: otázky ohledně NAS a dalších síťových prvcích vám dnes zodpoví odborník zespolečnosti ZyXEL – ptejte se zde

Přesto je NAS velice užitečné zařízení schopné zastoupit domácí server, a to se zlomkovou spotřebou elektřiny oproti počítači, s jednoduchou konfigurací a správou. Zabere také mnohem méně místa. Je ideální pro ty, kteří nechtějí nic dlouze nastavovat, jen koupit, zapojit a kopírovat nebo zálohovat, ať už obsah disku nebo obsah internetu – ten je také třeba zálohovat, co kdyby se rozbil, no ne?

Článek původně vyšel v časopise Computer 7/08

Diskuze (43) Další článek: Vyzkoušejte nový Firefox 3.1 „Shiretoko“. Vydána první alpha verze

Témata článku: Hardware, Internet, NAS, Síť, Častá diskuse, NAS Server, Běžný set, Hardwarová podpora, Externí pevné disky nejlevnější, Mass, Network Attached Storage, Webové rozhraní, Různé typy, Server Message Block, Cenové spektrum, Qnap, Domácnost, Icy Box, Block, Různé druhy, Apple Filing Protocol, DOM, Dóm, Užitečná funkce, Základní myšlenka, Nejlevnější stolní počítače na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5