Automobily | BMW | Volvo | Mercedes

BMW, Ford, Volvo, Daimler a další auta budou sdílet data ze senzorů během jízdy

Automobily jsou dnes prošpikované senzory a skrze mobilní síť napojené na internet. Logicky se proto nabízí, aby byla tato data shromažďována a strojově vyhodnocována, což by umožnilo přesný monitoring dopravy na silnicích. V Evropě takový projekt vzniká, jmenuje se European Data Task Force a automobilka BMW nyní oznámila, že se do něj zapojí a jako první začne od 1. července tato data sdílet. Brzy se připojí i Daimler, Ford a Volvo. 

Auta zmíněných automobilek, ale i dalších, které se k projektu připojí později, budou navzájem sdílet data v reálném čase. Díky tomu bude možné monitorovat stav dopravy, stav vozovek, výskyt náledí, nebezpečné či neobvyklé situace na silnicích atp.

Data by měla být poskytována v rámci otevřené licence Creative Commons a kromě samotných automobilek by je mohly využívat i různé národní dopravní instituce, policie, záchranné složky nebo dopravní služby. Do projektu už se proto aktivně zapojili také zástupci některých evropských zemí a firem zabývajících se autonavigacemi (Here, TomTom).

Projekt se snaží předejít tomu, aby data nemohla být zneužita. Ať už z důvodu možného narušení soukromí nebo zneužití v obchodní otázce. Data budou sdílena prostřednictvím standardizovaného rozhraní a principem je reciprocita: kdo do projektu poskytne nějaká užitečná data, může si data od ostatních bezplatně brát. Provoz bude zajišťovat nezávislá organizace na neutrálních serverech.

Cílem je vybudovat otevřený systém, který by zajišťoval větší bezpečnost silničního provozu v Evropě. 

Diskuze (2) Další článek: Zkopírují karty a vloupají se do firmy. Jak vypadá extrémní bezpečnostní analýza

Témata článku: Internet, Evropa, Automobily, Policie, BMW, Volvo, Mercedes, Creative Commons, TomTom, Ford, Automobilka, Daimler, Data, Senzor


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky