Automobily | BMW | Mercedes | Volvo

BMW, Ford, Volvo, Daimler a další auta budou sdílet data ze senzorů během jízdy

Automobily jsou dnes prošpikované senzory a skrze mobilní síť napojené na internet. Logicky se proto nabízí, aby byla tato data shromažďována a strojově vyhodnocována, což by umožnilo přesný monitoring dopravy na silnicích. V Evropě takový projekt vzniká, jmenuje se European Data Task Force a automobilka BMW nyní oznámila, že se do něj zapojí a jako první začne od 1. července tato data sdílet. Brzy se připojí i Daimler, Ford a Volvo. 

Auta zmíněných automobilek, ale i dalších, které se k projektu připojí později, budou navzájem sdílet data v reálném čase. Díky tomu bude možné monitorovat stav dopravy, stav vozovek, výskyt náledí, nebezpečné či neobvyklé situace na silnicích atp.

Data by měla být poskytována v rámci otevřené licence Creative Commons a kromě samotných automobilek by je mohly využívat i různé národní dopravní instituce, policie, záchranné složky nebo dopravní služby. Do projektu už se proto aktivně zapojili také zástupci některých evropských zemí a firem zabývajících se autonavigacemi (Here, TomTom).

Projekt se snaží předejít tomu, aby data nemohla být zneužita. Ať už z důvodu možného narušení soukromí nebo zneužití v obchodní otázce. Data budou sdílena prostřednictvím standardizovaného rozhraní a principem je reciprocita: kdo do projektu poskytne nějaká užitečná data, může si data od ostatních bezplatně brát. Provoz bude zajišťovat nezávislá organizace na neutrálních serverech.

Cílem je vybudovat otevřený systém, který by zajišťoval větší bezpečnost silničního provozu v Evropě. 

Diskuze (2) Další článek: Zkopírují karty a vloupají se do firmy. Jak vypadá extrémní bezpečnostní analýza

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,