Bluetooth | Sluchátka

Bluetooth LE Audio je tady. Bezdrátová sluchátka s ním déle vydrží, budou lépe hrát a rozezvučí celé okolí

Nový standard Bluetooth LE Audio se představil již v lednu 2020 s tím, že na podzim toho roku budou hotové specifikace. Jenže přišly covid a čipová krize, takže se vývoj technologie zabrzdil. Dokončení LE Audia tak organizace Bluetooth SIG ohlásila až včera a prvních kompatibilních produktů bychom se mohli dočkat koncem roku.

Co je nového? Především způsob fungování. Rozhraní Bluetooth je trochu složitější. Existuje společný základ komunikace jménem Bluetooth Core, nad ním ale stojí jednotlivé větve jako Classic nebo LE (Low Energy) zaměřené na konkrétní účely.

Classic řešil vysokou rychlost a dlouhý dosah bez ohledu na spotřebu a dodnes se využíval právě pro sluchátka a headsety. LE mířil do klávesnic, hodinek a jiných nízkoodběrových zařízení, kde rychlost nebyla důležitá. LE Audio (založené na Core 5.2), jak už název napovídá, ale tu druhou větev ohýbá i pro potřeby přenosu zvuku. Půjčuje si nižší energetické nároky, takže sluchátka déle vydrží. Navíc ale přidává čtyři užitečné funkce.

Tou první je nový kodek LC3 nahrazující zastaralý SBC, který při stejném datovém toku nabídne lepší zvuk, případně může znít stejně s polovičním bitratem. Pořád ale není určený pro hi-res audio jako LDAC nebo aptX HD, ale bude fungovat všude, protože nevyžaduje zvláštní licence nebo podporu v hardwaru.

LE Audio pak zavádí funkci Multi-Stream, která umožní z jednoho zdroje poslat nezávislý signál do více sluchátek či reproduktorů, byť Bluetooth SIG nikde neuvádí, kolik takových zvláštních kanálů může vedle sebe fungovat.

Přibyla také broadcastová funkce Auracast, o které se dříve mluvilo jako o Audio Sharingu. Ta naopak dovolí z jednoho zdroje poslat totožný signál do neomezeného počtu přijímačů. Kupříkladu by se u televizoru poskládala celá rodina, každý člen se svými sluchátky a všichni by slyšeli totéž. Nebo to může fungovat ve velkém kongresovém centru, které by se jinak neobešlo bez reproduktorů. Takto si ale každý nasadí sluchátka a nastaví si hlasitost podle libosti.

A nakonec pak Bluetooth LE Audio vůbec poprvé počítá s naslouchátky. Nová generace zdravotních pomůcek budou moci sloužit i jako sluchátka pro poslech hudby při telefonování.

Otázkou je zpětná kompatibilita. LE Audio potřebuje nový hardware. Sluchátka, ale i zdrojová zařízení jako hudební přehrávače nebo mobily mohou současně nabídnout i dosavadní Bluetooth Classic. Není to však povinnost. V krajním případě se tedy může stát, že nová sluchátka nabízející jen LE Audio nebudou fungovat se staršími mobily. Scénaře, že by zdrojové zařízení podporovalo jen LE Audio, ale nikoliv Classic, se ale v dohledné době nejspíš neobjeví.


Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka

Apple AirPods Pro 2021 MLWK3ZM/A Apple AirPods Pro 2021 MLWK3ZM/A
nabízí 75 obchodů za ceny od 4 719 Kč
Porovnat ceny
Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A
nabízí 81 obchodů za ceny od 3 170 Kč
Porovnat ceny
Apple AirPods 3.generace MME73ZM/A Apple AirPods 3.generace MME73ZM/A
nabízí 81 obchodů za ceny od 3 972 Kč
Porovnat ceny
Niceboy HIVE Podsie 2021 Niceboy HIVE Podsie 2021
nabízí 64 obchodů za ceny od 568 Kč
Porovnat ceny
JBL Tune 510BT JBL Tune 510BT
nabízí 84 obchodů za ceny od 977 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbená bezdrátová sluchátka


Váš názor Další článek: Vyšlo Calibre 6.0. Nejlepší nástroj pro e-knihy umí prohledávat všechny texty a číst nahlas

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: Hardware, Bluetooth, Sluchátka, Multi-Stream, LDAC, Classic, Krize, COVID, SBC, Bluetooth Classic, Low Energy, Bluetooth SIG, Bezdrátové sluchátko, LE Audio, Celé okolí, Sluchátko, Sluchátka na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft