Bluetooth | Navigace

Bluetooth jako navigace? Verze 5.1 umí určit směr a vzdálenost s přesností na centimetry

  • Na scénu přichází nový standard Bluetooth 5.1
  • Zásadní novinkou je schopnost určit směr a vzdálenost vysílače
  • V praxi to může přinést přesnější navigaci v budovách
Bluetooth jako navigace? Verze 5.1 umí určit směr a vzdálenost s přesností na centimetry

K určování polohy chytrých zařízení se v současnosti nejčastěji používají satelitní navigační systémy. Užitečným pomocníkem s řádově nižší přesností je pak lokalizace pomocí okolních bezdrátových sítí a mobilních základnových stanic. Do hry však hodlá razantněji vstoupit technologie Bluetooth – konkrétně to má umožnit nová verze 5.1. Hodit se může k lokální navigaci na blízkou vzdálenost.

Novou verzi bezdrátového standardu oznámila v pondělí 28. ledna na svém blogu zastřešující organizace Bluetooth Special Interest Group (SIG). Zásadní novinkou Bluetooth 5.1 je schopnost přesného určení směru a vzdálenosti zařízení.

Bluetooth jako navigátor

K čemu je něco takového dobré? Jako první přichází na mysl schopnost nalezení ztracené elektroniky (náramku, hodinek, sluchátek, klíčenky). Zatímco se stávajícím standardem lze jen orientačně odhadovat vzdálenost, ve které se zařízení nalézá, Bluetooth 5.1 bude umět poskytnout informace o směru. Jenže to je na novince vlastně to nejméně zajímavé.

Podstatně působivější je možnost využít tyto údaje k určení polohy. Pokud bude chytrý telefon vědět, že vysílač, nacházející se na známé pozici, „vidí“ pod určitým úhlem a je v přesně dané vzdálenosti, dokáže na základě těchto informací určit svou polohu. Teoreticky tak k lokalizaci stačí viditelnost jednoho vysílače (pokud jich bude „vidět“ více, může být přesnost vyšší).

Klepněte pro větší obrázek
S pomocí Bluetooth 5.1 tak lze budovat navigační systémy, usnadňující orientaci v uzavřených prostorech

S pomocí Bluetooth 5.1 tak lze budovat navigační systémy, usnadňující orientaci v uzavřených prostorech, kde nelze využít satelitní navigaci. Praktické využití vidíme například v rozlehlých nákupních centrech, na letištích, v nemocnicích a v nejrůznějších expozicích.

Přesnost na centimetry

Ve spojení s mobilní aplikací tak bude možné uživatele navádět na zadaný cíl, ale třeba i interaktivně provádět objektem – třeba muzeem či galerií. Proti stávajícím technologiím bude k fungování potřeba podstatně menší počet „majáků“.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) tvrdí, že nová technologie poskytuje přesnost určení polohy až na centimetry. Poptávku po vyšší přesnosti vyvolalo široké rozšíření a úspěch stávajících schopností Bluetooth pro lokalizační služby. S ohledem na krátký dosah lze však předpokládat, že praktické uplatnění najde především v rámci budov.

Schopnost zajistit přesnost na úrovni centimetrů umožní také například sledovat pozici produktů nebo dílů v rámci výrobního závodu a monitorovat tak v reálném čase s větší přesností jejich umístění a tok materiálů.

Další novinky a podrobnosti

Fabio Belloni, manažer společnosti Quuppa, která se zabývá lokalizačními technologiemi, k tomu řekl: „Bluetooth se osvědčil jako technologie pro lokalizační služby a umožnil firmám vytvářet silné a spolehlivé řešení pro širokou škálu organizací, které vyžadují přesnou polohu. Zavedení standardizovaného přístupu ke zjištění informace o směru slibuje otevření ještě více příležitostí pro nás, naše partnery a zákazníky.“

Specifikace Bluetooth 5.1 obsahuje ještě několik dalších novinek, jako je například vylepšení Generic Attribute Profile (GATT), které by mohlo vést k rychlejšímu a energeticky účinnějšímu připojení mezi servery a klientem.

Kompletní specifikace nového standardu je k dispozici pro firmy a vývojáře ve dvanáctistránkovém dokumentu ve formátu PDF.

Diskuze (11) Další článek: Velký průšvih Applu: Aplikace FaceTime mohla kvůli chybě fungovat jako štěnice

Témata článku: Bluetooth, Cestování, Navigace, Nositelnosti, Special Interest Group, Přesnost, Standard, Vzdálenost, Zásadní novinka, Vysílač, SIG, Centimetr, Schopnost, GATT, Nový standard, Poloha, Nejlepší navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11