Bluetooth | Navigace

Bluetooth jako navigace? Verze 5.1 umí určit směr a vzdálenost s přesností na centimetry

  • Na scénu přichází nový standard Bluetooth 5.1
  • Zásadní novinkou je schopnost určit směr a vzdálenost vysílače
  • V praxi to může přinést přesnější navigaci v budovách
Bluetooth jako navigace? Verze 5.1 umí určit směr a vzdálenost s přesností na centimetry

K určování polohy chytrých zařízení se v současnosti nejčastěji používají satelitní navigační systémy. Užitečným pomocníkem s řádově nižší přesností je pak lokalizace pomocí okolních bezdrátových sítí a mobilních základnových stanic. Do hry však hodlá razantněji vstoupit technologie Bluetooth – konkrétně to má umožnit nová verze 5.1. Hodit se může k lokální navigaci na blízkou vzdálenost.

Novou verzi bezdrátového standardu oznámila v pondělí 28. ledna na svém blogu zastřešující organizace Bluetooth Special Interest Group (SIG). Zásadní novinkou Bluetooth 5.1 je schopnost přesného určení směru a vzdálenosti zařízení.

Bluetooth jako navigátor

K čemu je něco takového dobré? Jako první přichází na mysl schopnost nalezení ztracené elektroniky (náramku, hodinek, sluchátek, klíčenky). Zatímco se stávajícím standardem lze jen orientačně odhadovat vzdálenost, ve které se zařízení nalézá, Bluetooth 5.1 bude umět poskytnout informace o směru. Jenže to je na novince vlastně to nejméně zajímavé.

Podstatně působivější je možnost využít tyto údaje k určení polohy. Pokud bude chytrý telefon vědět, že vysílač, nacházející se na známé pozici, „vidí“ pod určitým úhlem a je v přesně dané vzdálenosti, dokáže na základě těchto informací určit svou polohu. Teoreticky tak k lokalizaci stačí viditelnost jednoho vysílače (pokud jich bude „vidět“ více, může být přesnost vyšší).

Klepněte pro větší obrázek
S pomocí Bluetooth 5.1 tak lze budovat navigační systémy, usnadňující orientaci v uzavřených prostorech

S pomocí Bluetooth 5.1 tak lze budovat navigační systémy, usnadňující orientaci v uzavřených prostorech, kde nelze využít satelitní navigaci. Praktické využití vidíme například v rozlehlých nákupních centrech, na letištích, v nemocnicích a v nejrůznějších expozicích.

Přesnost na centimetry

Ve spojení s mobilní aplikací tak bude možné uživatele navádět na zadaný cíl, ale třeba i interaktivně provádět objektem – třeba muzeem či galerií. Proti stávajícím technologiím bude k fungování potřeba podstatně menší počet „majáků“.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) tvrdí, že nová technologie poskytuje přesnost určení polohy až na centimetry. Poptávku po vyšší přesnosti vyvolalo široké rozšíření a úspěch stávajících schopností Bluetooth pro lokalizační služby. S ohledem na krátký dosah lze však předpokládat, že praktické uplatnění najde především v rámci budov.

Schopnost zajistit přesnost na úrovni centimetrů umožní také například sledovat pozici produktů nebo dílů v rámci výrobního závodu a monitorovat tak v reálném čase s větší přesností jejich umístění a tok materiálů.

Další novinky a podrobnosti

Fabio Belloni, manažer společnosti Quuppa, která se zabývá lokalizačními technologiemi, k tomu řekl: „Bluetooth se osvědčil jako technologie pro lokalizační služby a umožnil firmám vytvářet silné a spolehlivé řešení pro širokou škálu organizací, které vyžadují přesnou polohu. Zavedení standardizovaného přístupu ke zjištění informace o směru slibuje otevření ještě více příležitostí pro nás, naše partnery a zákazníky.“

Specifikace Bluetooth 5.1 obsahuje ještě několik dalších novinek, jako je například vylepšení Generic Attribute Profile (GATT), které by mohlo vést k rychlejšímu a energeticky účinnějšímu připojení mezi servery a klientem.

Kompletní specifikace nového standardu je k dispozici pro firmy a vývojáře ve dvanáctistránkovém dokumentu ve formátu PDF.

Diskuze (11) Další článek: Velký průšvih Applu: Aplikace FaceTime mohla kvůli chybě fungovat jako štěnice

Témata článku: Bluetooth, Nositelnosti, Cestování, Navigace, Standard, SIG, Vzdálenost, Nový standard, Centimetr, Zásadní novinka, Vysílač, Schopnost, GATT, Přesnost, Poloha, Special Interest Group, Nejlepší navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 19

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 77

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

Severní magnetický pól „odcestoval“ z Kanady na Sibiř. Vědci musí upravit model

** Zemské magnetické pole se chová nepředvídatelně ** Severní magnetický pól se posouvá z Kanady směrem na Sibiř ** Vědci musí rychle aktualizovat Světový magnetický model

Karel Kilián | 30

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

Bizarní šmejdy z asijských e-shopů: Když to stojí pár dolarů, pochybujte o tom

** Typické žluté obálky z Číny už před lety zavalily nejen Českou poštu ** Pokud ale něco stojí dolar, často tomu odpovídá i kvalita ** Jak vypadají příklady těch nejbizarnější šmejdů?

Jakub Čížek | 145