Blu-ray vs. HD-DVD: přetahovaná pokračuje

Ve válce o příští DVD proti sobě stojí dva tábory výrobců. Zatím se jeví, že jejich šance na výhru jsou poměrně vyrovnané. Mírové smlouvy se zřejmě jen tak brzy nedočkáme.

Související odkazy

Slovník
assembler
DVD
server
WiFi

Opakování souboje Betamax vs. VHS, ve kterém byl ten první poražen rychle a na hlavu, se nekoná. Už to není Sony proti zbytku světa – existují skutečně dva „tábory“. Každá z obou hlavních firem, Sony a Toshiba, stihla vytvořit rozsáhlou alianci a jen několik důležitých výrobců (kupř. HP) je neutrálních, nebo se alespoň tak tváří.

Rozuzlení nepřinesl ani veletrh CES (Consumer Electronics Show), který už je několikátým rokem klíčovou událostí udávající směr vývoje digitálního světa pro následující rok. Jaký pokrok ve válce o příští DVD nastal a co můžeme očekávat?

První přehrávače a mechaniky – ale jaké?

Na CESu už výrobci prezentovali několik desítek přehrávačů v obou formátech. Jak přesvědčivě ukazují fotografie a dosvědčují lidé, kteří je drželi v rukou, jedná se zatím o objemné a designově nepovedené krabice, u kterých navíc chybějí cenovky. (Kupř. zde; server News.com výstižně poznamenal, že vypadají, jako kdyby vypadly z designérských dílen 80. let.)

To jednoznačně svědčí o tom, že výrobci ve skutečnosti na masovou výrobu těchto přehrávačů připraveni nejsou. Pouze se chtěl jeden tábor před druhým (a naopak) předvést, že „nikdo není pozadu“.

Nepříjemně, až nepochopitelně překvapuje velikost přehrávačů (např. zde). Jako by uvnitř byly polovodičové součástky osmdesátých let nebo objemný převíjecí motor kazetových přehrávačů.

Duální mechanika: nikdo ji nechce, jen zákazníci

Uživatel, který se chce těšit z fantastického hi-res obrazu, ale nechce skončit na té straně barikády, která to prohraje, bude logicky žádat duální mechaniku. Tedy takovou, která podporuje Blu-ray i HD-DVD, i když bude drahá.

Kdo takovou mechaniku nechce, jsou čelní představitelé obou znepřátelených táborů – firmy držící ochranné známky a patenty na klíčové technologie. Dávají ostatním výrobcům najevo, že žádnou třetí cestu podporovat nebudou: výrobce si musí zvolit, jestli půjde doleva, nebo doprava.

Výrobcům tedy nebude zřejmě vůbec (smluvně, licenčně) umožněno, aby vyráběli duální mechaniky. A aby na firmu náhodou „nevlítl“ antimonopolní úřad pro nekalé obchodní praktiky, bude jednoduše nastolen tak vysoký licenční poplatek, že mechanika bude neprodejná.

Navíc i technologicky je duální mechanika podstatně obtížnější oříšek než elegantní vyřešení problému zvaného „plus-minus“ (DVD+R, DVD-R): všechny dnešní mechaniky jsou duální, problém zmizel ze světa.

Co počítačoví výrobci?

Dnes už si na to málokdo vzpomene, ale bez toho, že počítačoví výrobci začali montovat ve velkém DVD mechaniky (včetně vypalovacích) do běžně prodávaných sestav, by se nástup DVD opozdil možná i o několik let. Protože se mechaniky prodávaly jako součást počítače, dostaly se k uživatelům, kteří by si samostatný přehrávač nekoupili, a tím se celý boom nastartoval.

Je pravděpodobné, že u další generace DVD to bude stejné – a zde nastává problém. Velcí výrobci počítačů jsou zatím rozděleni: z velkých například Dell bude montovat Blu-ray, Hewlett-Packard asi také. Naopak Microsoft a Intel, kteří mají největší vliv na řadu menších assemblérů, zase stojí za HD-DVD.

Pro většinu výrobců počítačů to je ale noční můra. Vyřeší ji nejspíše tak, že nebudou do svých strojů žádnou z next-gen mechanik montovat a nechají rozhodnutí na uživatelích. To ale nástup jedné i druhé platformy výrazně zpomalí – počítačová mechanika je podstatně levnější než přehrávač (ty současné stojí okolo 20 000 Kč).

Filmy už jdou ven

Filmový průmysl je naopak už přesvědčen: příští generace DVD je to, co chce. Umožní mu to totiž prodat lidem poněkolikáté stejný film (poprvé na VHS, pak na DVD a poté na next-gen DVD).

Velká studia už ohlásila asi dvě stovky filmů, které půjdou ven na příští generaci DVD. Budou tam jak nové tituly (Harry Potter, Million Dollar Baby), tak i remastery slavných filmů z minulosti, jako je Kubrickova Olověná vesta (Full Metal Jacket) z roku 1987. A na jakém formátu? Protože tyto firmy patří k vydavatelům z tábora HD-DVD, je jasné, o co půjde – HD-DVD bude mít zřejmě časový náskok ohledně uvádění filmů do světa.

Tento formát má v daném směru značnou výhodu, disky HD-DVD jsou totiž přehratelné i na současných DVD přehrávačích (ovšemže ne ve vysokém rozlišení). Ve formátu Blu-ray bude vyrábět své filmy Disney, samozřejmě pak Sony Pictures, ale objeví se asi o něco později.

Formátová válka

Situace v nejslavnější formátové válce současnosti je tak špatná, že horší být nemůže. Zástupci obou táborů spolu loni v létě hovořili o nalezení kompromisu – dle současného šéfa Sony Stringera rozhovory ztroskotaly způsobem, při kterém je návrat k jednacímu stolu hodně těžký.

Formátová válka v next-gen DVD znamená mnohem více než jen to, že na trhu se objeví dva nekompatibilní formáty. To by se dalo přežít – není to první průmysl, ve kterém existují u stejného typu produktu či komponentu různé formáty a který celkem utěšeně prosperuje (například Bluetooth vs. WiFi, více formátů paměťových karet v digitálních aparátech, nekompatibilní bajonety u objektivů a tak dále).

Jenomže u optických médií je kompatibilita kriticky důležitým předpokladem: existence dvou soupeřících formátů, navíc zhruba vyrovnaných, s jistotou odsune nástup této nové generace. Ne zákazníci, ale výrobci budou čekat, jak se situace vyvine, a nebudou investovat. Studia pustí na trh jen pár testovacích balonků (HD-DVD je zde díky své zpětné kompatibilitě ve výhodě). Přehrávače budou drahé, protože se jich bude prodávat málo, v počítačích se tyto mechaniky nebudou objevovat a zvlášť si je nebude nikdo kupovat.

Příští formát optického disku s námi bude dlouho – lze to jistě odhadnout na desítku let. Lidé si budují své nové digitální domovy: budou si kupovat mediální centra, pořizují si domácí kina, budují si videotéky.

To je proces trvající mnoho let a záznamový formát stojí na křižovatce tohoto procesu. Uživatelé by ještě „zkousli“ to, že si pořídí jednu mechaniku či přehrávač a za pět let by ji vyměnili za jinou, kdyby zrovna zvolili ten formát, který to prohraje – ale co s videotékou a archivem plným stovek disků?

Není to poprvé, kdy spolu bojují firmy a berou si uživatele jako rukojmí; případ s takto výrazným ekonomickým dopadem ale snad ještě nenastal. Byli bychom rádi, kdyby bylo možné za pár měsíců ohlásit usmíření – ale pravděpodobné to není.

Diskuze (49) Další článek: Problém áíčíářáéářčáář při kopírování textu - Microsoft už má záplatu

Témata článku: DVD, CES 2010, Vyrovnaný souboj, Dollar, Harry Potter, Disney, Baby, Harry, První motor, Vest, Metal, Stejný problém, Next, Polovodičová součást, Svět motorů, Špatný klíč, Slavný film, Ekonomický boom, Výrobce, Ekonomický dopad


Určitě si přečtěte

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 2

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11