Blu-ray disc je dokončen, začíná se lincencovat

Od příštího týdne se začnou prodávat první licence na technologii Blu-ray disc nabízející kapacitu až 27 GB na jedné straně cédéčka.

O technologii Blu-Ray disc jsme již několikráte psali, první informace o něm se objevily téměř přesně před rokem a tehdy se slibovala dostupnost do příštího roku. Rok uběhl a sliby se plní, Blu-ray disc přichází.

Kapacita současných DVD již zdaleka nepostačuje požadavkům doby volajícím po videu s vyšším rozlišením a větší kapacitě médií. Odpovědí jsou technologie založené na využívání modrofialového laseru, tedy laseru s kratší vlnovou délkou ve srovnání se současnými červenými lasery. Kratší vlnová délka umožňuje zmenšit prostor nutný k rozlišení dat na médiu a tak i vyšší výslednou kapacitu. Formátů využívajících technologii modrofialového laseru se objevilo několik s různými kapacitami, zřejmě největší šanci na prosazení se má formát Blu-ray disc, kkterý reprezentuje sdružení firem Hitachi, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial, Pioneer, Royal Philips Electronics, Samsung Electronics, Sharp, Sony a Thomson. Tyto firmy zastupují drtivou většinu firem spotřební elektroniky a tak mají docela silné páky k tržnímu prosazení svého formátu. Blu-ray Disc nabízí na jedné straně disku velikosti cédéčka kapacitu až 27 GB a to včetně přepisovatelných verzí.

Nyní toto sdružení oznámilo, že počínaje 17. únorem začne prodávat licence na Blu-ray technologii pro využití na discích, v přehrávačích a dalších komponentách. Licence bude mít desetiletou platnost a cenu od 20 do 60 tisíc dolarů podle typu zařízení. Za stejných podmínek bude i licence k systému ochrany obsahu na médiu, která bude od 4 do 12 tisíc dolarů.

Začátek licencování znamená spíše start vývoje komerčních produktů k brzkému uvedení na trh. První produkty by zcela jistě měly stihnout letošní předvánoční sezónu, v Japonsku to bude ještě dříve, pozemní vysílání v HDTV kvalitě se tam letos plně rozvine a právě přepisovatelné médium, kterým Blu-ray disc je, je zákazníky velmi žádané.

Blu-ray disc je v prvé řadě určen pro video ve vysokém rozlišení, neměl by sloužit jako dlouhohrající standardní DVD. Trojnásobná kapacita proti současnému DVD je nicméně zajímavá i z pohledu existujícího materiálu. Na jeden disk velikosti běžného CD by se měly vlézt třeba všechny tři části Pána prstenů a nabídnout tak devítihodinový filmový maratón.

Díky tomu, že je formát také přepisovatelný, bude jistě atraktivní nejen pro sledování přepřipravených filmů a rozvine se i do oblasti ukládání normálních dat. Na druhou stranu je nutné počítat zejména zpočátku s vyššími cenami za vybavení, navíc pro skutečně kvalitní zážitek nestačí jen nový přehrávač, ale je nutné pořídit i obrazovku či projektor nabízející odpovídající rozlišení. Můžeme počítat s pomalým nástupem jako v případě DVD-audio s větším podílem v počítačových mechanikách. Za pár let bude ale Blu-ray disc stejnou masovkou jako je dnes DVD.

Diskuze (72) Další článek: Nová Kazaa 2.1

Témata článku: Video, Thomson, Lin, Blu-Ray, Kvalitní zážitek, Běžné vysílání, Dok, Blu Ray, Vlnová délka, Electronics, Pioneer, Existující obsah


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 49

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku