Blu-ray disc je dokončen, začíná se lincencovat

Od příštího týdne se začnou prodávat první licence na technologii Blu-ray disc nabízející kapacitu až 27 GB na jedné straně cédéčka.

O technologii Blu-Ray disc jsme již několikráte psali, první informace o něm se objevily téměř přesně před rokem a tehdy se slibovala dostupnost do příštího roku. Rok uběhl a sliby se plní, Blu-ray disc přichází.

Kapacita současných DVD již zdaleka nepostačuje požadavkům doby volajícím po videu s vyšším rozlišením a větší kapacitě médií. Odpovědí jsou technologie založené na využívání modrofialového laseru, tedy laseru s kratší vlnovou délkou ve srovnání se současnými červenými lasery. Kratší vlnová délka umožňuje zmenšit prostor nutný k rozlišení dat na médiu a tak i vyšší výslednou kapacitu. Formátů využívajících technologii modrofialového laseru se objevilo několik s různými kapacitami, zřejmě největší šanci na prosazení se má formát Blu-ray disc, kkterý reprezentuje sdružení firem Hitachi, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial, Pioneer, Royal Philips Electronics, Samsung Electronics, Sharp, Sony a Thomson. Tyto firmy zastupují drtivou většinu firem spotřební elektroniky a tak mají docela silné páky k tržnímu prosazení svého formátu. Blu-ray Disc nabízí na jedné straně disku velikosti cédéčka kapacitu až 27 GB a to včetně přepisovatelných verzí.

Nyní toto sdružení oznámilo, že počínaje 17. únorem začne prodávat licence na Blu-ray technologii pro využití na discích, v přehrávačích a dalších komponentách. Licence bude mít desetiletou platnost a cenu od 20 do 60 tisíc dolarů podle typu zařízení. Za stejných podmínek bude i licence k systému ochrany obsahu na médiu, která bude od 4 do 12 tisíc dolarů.

Začátek licencování znamená spíše start vývoje komerčních produktů k brzkému uvedení na trh. První produkty by zcela jistě měly stihnout letošní předvánoční sezónu, v Japonsku to bude ještě dříve, pozemní vysílání v HDTV kvalitě se tam letos plně rozvine a právě přepisovatelné médium, kterým Blu-ray disc je, je zákazníky velmi žádané.

Blu-ray disc je v prvé řadě určen pro video ve vysokém rozlišení, neměl by sloužit jako dlouhohrající standardní DVD. Trojnásobná kapacita proti současnému DVD je nicméně zajímavá i z pohledu existujícího materiálu. Na jeden disk velikosti běžného CD by se měly vlézt třeba všechny tři části Pána prstenů a nabídnout tak devítihodinový filmový maratón.

Díky tomu, že je formát také přepisovatelný, bude jistě atraktivní nejen pro sledování přepřipravených filmů a rozvine se i do oblasti ukládání normálních dat. Na druhou stranu je nutné počítat zejména zpočátku s vyššími cenami za vybavení, navíc pro skutečně kvalitní zážitek nestačí jen nový přehrávač, ale je nutné pořídit i obrazovku či projektor nabízející odpovídající rozlišení. Můžeme počítat s pomalým nástupem jako v případě DVD-audio s větším podílem v počítačových mechanikách. Za pár let bude ale Blu-ray disc stejnou masovkou jako je dnes DVD.

Diskuze (72) Další článek: Nová Kazaa 2.1

Témata článku: Video, Kvalitní zážitek, Blu-Ray, Thomson, Dok, Pioneer, Electronics, Běžné vysílání, Vlnová délka, Lin, Blu Ray, Existující obsah

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů