Blu-ray disc je dokončen, začíná se lincencovat

Od příštího týdne se začnou prodávat první licence na technologii Blu-ray disc nabízející kapacitu až 27 GB na jedné straně cédéčka.

O technologii Blu-Ray disc jsme již několikráte psali, první informace o něm se objevily téměř přesně před rokem a tehdy se slibovala dostupnost do příštího roku. Rok uběhl a sliby se plní, Blu-ray disc přichází.

Kapacita současných DVD již zdaleka nepostačuje požadavkům doby volajícím po videu s vyšším rozlišením a větší kapacitě médií. Odpovědí jsou technologie založené na využívání modrofialového laseru, tedy laseru s kratší vlnovou délkou ve srovnání se současnými červenými lasery. Kratší vlnová délka umožňuje zmenšit prostor nutný k rozlišení dat na médiu a tak i vyšší výslednou kapacitu. Formátů využívajících technologii modrofialového laseru se objevilo několik s různými kapacitami, zřejmě největší šanci na prosazení se má formát Blu-ray disc, kkterý reprezentuje sdružení firem Hitachi, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial, Pioneer, Royal Philips Electronics, Samsung Electronics, Sharp, Sony a Thomson. Tyto firmy zastupují drtivou většinu firem spotřební elektroniky a tak mají docela silné páky k tržnímu prosazení svého formátu. Blu-ray Disc nabízí na jedné straně disku velikosti cédéčka kapacitu až 27 GB a to včetně přepisovatelných verzí.

Nyní toto sdružení oznámilo, že počínaje 17. únorem začne prodávat licence na Blu-ray technologii pro využití na discích, v přehrávačích a dalších komponentách. Licence bude mít desetiletou platnost a cenu od 20 do 60 tisíc dolarů podle typu zařízení. Za stejných podmínek bude i licence k systému ochrany obsahu na médiu, která bude od 4 do 12 tisíc dolarů.

Začátek licencování znamená spíše start vývoje komerčních produktů k brzkému uvedení na trh. První produkty by zcela jistě měly stihnout letošní předvánoční sezónu, v Japonsku to bude ještě dříve, pozemní vysílání v HDTV kvalitě se tam letos plně rozvine a právě přepisovatelné médium, kterým Blu-ray disc je, je zákazníky velmi žádané.

Blu-ray disc je v prvé řadě určen pro video ve vysokém rozlišení, neměl by sloužit jako dlouhohrající standardní DVD. Trojnásobná kapacita proti současnému DVD je nicméně zajímavá i z pohledu existujícího materiálu. Na jeden disk velikosti běžného CD by se měly vlézt třeba všechny tři části Pána prstenů a nabídnout tak devítihodinový filmový maratón.

Díky tomu, že je formát také přepisovatelný, bude jistě atraktivní nejen pro sledování přepřipravených filmů a rozvine se i do oblasti ukládání normálních dat. Na druhou stranu je nutné počítat zejména zpočátku s vyššími cenami za vybavení, navíc pro skutečně kvalitní zážitek nestačí jen nový přehrávač, ale je nutné pořídit i obrazovku či projektor nabízející odpovídající rozlišení. Můžeme počítat s pomalým nástupem jako v případě DVD-audio s větším podílem v počítačových mechanikách. Za pár let bude ale Blu-ray disc stejnou masovkou jako je dnes DVD.

Diskuze (72) Další článek: Nová Kazaa 2.1

Témata článku: Video, Existující obsah, Blu-Ray, Vlnová délka, Pioneer, Blu Ray, Electronics, Běžné vysílání, Lin, Thomson, Dok, Kvalitní zážitek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů