Cenzura | Dezinformace

Čeští dezinformátoři se opět nadechují. I přes zablokování se pomalu vracejí na původní návštěvnost

Zdroj: Bermix Studio / Unsplash
Čeští dezinformátoři se opět nadechují. I přes zablokování se pomalu vracejí na původní návštěvnost | Zdroj: Bermix Studio / Unsplash

Oživeno 12. 5. | Josef Šlerka na Investigace.cz po měsíci znovu monitoroval návštěvnost zablokovaných dezinformačních webů, kterým CZ.NIC odebral českou doménu, případně jejich adresy blokují tuzemští operátoři.

Za duben už jsou podle odhadů Similar Webu na 71 % lednového stavu, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu, která v únoru zvýšila návštěvnost všech zpravodajských webů. Silní hráči jako Aeronet nebo Protiproud, kteří kvůli blokaci museli změnit doménu .cz na .news, respektive .info, jsou už na původních číslech. Významný agregátor CZ24 je už na 120 %  a o polovinu ve srovnání s lednem vyrostly menší weby jako Outsidermedia nebo Pravdivě.


Původní článek z 14. 4. | Jen krátce po vypuknutí války na Ukrajině se začala velká česká blokáda dezinformačních webů. CZ.NIC vyřadil osm domén ze zóny .cz, operátoři pak na doporučení Národního centra kybernetických operací zamezili v přístupu k dalším webům, které využívali cizí doménové prostory. Jak naznačuje analýza Josefa Šlerky na Investigace.cz, umlčení bylo rychlé, ale ne stoprocentně účinné.

Šlerka pomocí nástroje SimilarWeb odhadujícího návštěvnost webů srovnal počet přístupů za únor a březen. V průměru jim klesla asi o polovinu s tím, že jedny postihla více, jiné méně.

Největší Sputnik se propadl o 54 % na 1,7 milionu návštěv, Aeronet přišel o 53 % přístupů a v březnu jich měl 846 tisíc. U něj ale hrálo roli i to, že se musel přestěhovat na novou adresu, čtenářům nestačilo pouze změnit nastavení DNS, použít VPN či jinou techniku.

Osmdesátiprocentní propad pak zaznamenaly Protiproud, Pravý prostor, První zprávy, Nová republika, NWOO nebo Czech Free Press, které jinak mívají stovky tisíc návštěv. Kupříkladu ale velmi silný agregátor zpráv z různých dezinformačních zdrojů CZ24 posílil o 21 % a podobně významný AC24 zase ve srovnání s únorem přišel jen o pět procent.

Kompletní analýzu včetně tabulek najdete na Investigace.cz.

Blokování dezinformačních webů jsme zevrubně řešili v nedávném podcastu. 👇🏻

Diskuze (114) Další článek: Trendy: šperky na míru

Témata článku: Web, Rusko, Cenzura, Doména, VPN, Dezinformace, Analýza, Aeronet, Josef Šlerka, Návštěvnost, NWOO, Návštěva, Zablokování, Operátor, Blokování, SimilarWebSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejoblíbenější seriály současnosti. Novinky i legendární kousky. Víme, kde je najdete online

Nejoblíbenější seriály současnosti. Novinky i legendární kousky. Víme, kde je najdete online

Žebříčky filmové databáze IMDb, postavené na aktivitě jejích návštěvníků, odrážejí, jaké seriály jsou právě populární. Připravili jsme z nich přehled toho nejzajímavějšího, co dnes můžete vidět. A rovnou, kde to najdete online.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows