Cenzura | Dezinformace

Čeští dezinformátoři se opět nadechují. I přes zablokování se pomalu vracejí na původní návštěvnost

Oživeno 12. 5. | Josef Šlerka na Investigace.cz po měsíci znovu monitoroval návštěvnost zablokovaných dezinformačních webů, kterým CZ.NIC odebral českou doménu, případně jejich adresy blokují tuzemští operátoři.

Za duben už jsou podle odhadů Similar Webu na 71 % lednového stavu, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu, která v únoru zvýšila návštěvnost všech zpravodajských webů. Silní hráči jako Aeronet nebo Protiproud, kteří kvůli blokaci museli změnit doménu .cz na .news, respektive .info, jsou už na původních číslech. Významný agregátor CZ24 je už na 120 %  a o polovinu ve srovnání s lednem vyrostly menší weby jako Outsidermedia nebo Pravdivě.


Původní článek z 14. 4. | Jen krátce po vypuknutí války na Ukrajině se začala velká česká blokáda dezinformačních webů. CZ.NIC vyřadil osm domén ze zóny .cz, operátoři pak na doporučení Národního centra kybernetických operací zamezili v přístupu k dalším webům, které využívali cizí doménové prostory. Jak naznačuje analýza Josefa Šlerky na Investigace.cz, umlčení bylo rychlé, ale ne stoprocentně účinné.

Šlerka pomocí nástroje SimilarWeb odhadujícího návštěvnost webů srovnal počet přístupů za únor a březen. V průměru jim klesla asi o polovinu s tím, že jedny postihla více, jiné méně.

Největší Sputnik se propadl o 54 % na 1,7 milionu návštěv, Aeronet přišel o 53 % přístupů a v březnu jich měl 846 tisíc. U něj ale hrálo roli i to, že se musel přestěhovat na novou adresu, čtenářům nestačilo pouze změnit nastavení DNS, použít VPN či jinou techniku.

Osmdesátiprocentní propad pak zaznamenaly Protiproud, Pravý prostor, První zprávy, Nová republika, NWOO nebo Czech Free Press, které jinak mívají stovky tisíc návštěv. Kupříkladu ale velmi silný agregátor zpráv z různých dezinformačních zdrojů CZ24 posílil o 21 % a podobně významný AC24 zase ve srovnání s únorem přišel jen o pět procent.

Kompletní analýzu včetně tabulek najdete na Investigace.cz.

Blokování dezinformačních webů jsme zevrubně řešili v nedávném podcastu. 👇🏻

Diskuze (108) Další článek: Češi ukazují, že herní křeslo nemusí vypadat jako závodní. Therapia E+Gamer má úplně jiný tvar

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,