Bližší pohled: Norton Internet Security 2005 v české verzi

Již několik týdnů je na českém trhu k dispozici česká verze produktu Norton Internet Security 2005, která sdružuje několik bezpečnostních produktů společnosti Symantec. Představíme vám výhody i nevýhody tohoto komplexního balíku nástrojů.
Bližší pohled: Norton Internet Security 2005 v české verzi

Ucelené řešení bezpečnostní problematiky

Symantec celý produkt Norton Internet Security 2005 prezentuje jako snadno použitelné ucelené řešení bezpečnostní problematiky osobního počítače. Balíček obsahuje několik samostatně stojících produktů, které v rámci počítače dokáží spolupracovat.

Klepněte pro větší obrázek

Majitelé efektně vypadající žluté krabice získají následující programové komponenty, které si v dnešním textu blíže představíme.

  • Norton Antivirus
  • Norton Personal Firewall
  • Norton Privacy Control
  • Norton AntiSpam
  • Norton Parental Control

V krabici kromě instalačního CD uživatel nalezne i stručnou uživatelskou příručku v češtině s návody k instalaci a užívání produktů a registrační kartu.

Klepněte pro větší obrázek

Celý balík po instalaci doprovází „nemoc“ dnešních produktů – aktivace pomocí dodaného klíče, bez které celý komplet přestane po 15 dnech fungovat. Podporovány jsou „dnešní“ operační systémy Windows 98, Me, 2000 Professional, XP Professional a XP Home. Na serverových systémech (Windows 2000 Server, Windows 2003 Server) neuspějete, pro ty jsou určeny vyšší formy sady určené velkým společnostem.

Plusy a minusy
 + komplexní řešení
 + přehlednost a komfort ovládání
 + možnosti detekce
 - náročnost na HW počítače a operační paměť
 - pomalejší rychlost kontroly a odezva programů
 - cena omezuje použití v českých domácnostech 

Již není podporován stařičký Windows NT 4 a Windows 95, u kterých již byla ze strany Microsoftu kompletně ukončena podpora. Nejstarším „domácím“ operačním systémem tak zůstávají Windows 98. Naopak příjemnou vlastností je nabídka antivirové kontroly před instalací celého řešení.

Po instalaci se aktivuje průvodce úvodním nastavením, který uživatele provede všemi zákoutími důležitých nastavení, projde celý disk a doporučí, které aplikace mohou přistupovat na internet a které naopak nejsou vhodnými adepty pro toto privilegium.

Centrum všeho dění

Všechny aplikace spojuje jedno centrální okno, nabízející spuštění a nastavení jednotlivých komponent.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog tvoří jakési řídící centrum – srdce celého balíku. Zároveň umožňuje i přístup k aktualizačnímu systému používaného Symantecem – portálu LiveUpdate. Při koupi balíku Norton Internet Security 2005 získáte přístup k těmto produktovým aktualizacím po dobu jednoho roku, pro další následné aktualizace je k dispozici roční předplatné (cca 39 euro za 12 měsíců).

Klepněte pro větší obrázek

Norton AntiVirus

Norton Antivirus patří mezi dlouhodobé koně z produktů portfolia Symantec. Okolo produktu se pravidelně vznáší vlna nadšení a na druhé straně i vlna částečného opovržení podle toho, zda hodnotí odpůrci či příznivci této značky. Podle oficiálních výsledků prestižních testů však Norton Antivirus nedosahuje rozhodně špatných výsledků, spíše naopak, řadí se z hlediska detekčních schopností k poměrně výkonným produktům.

Klepněte pro větší obrázek

Související odkazy

Slovník
antivirus
červ
firewall
P2P
POP3
server
spam
update

Mezi atributy, kterými se prezentuje verze 2005, patří vylepšené detekční schopnosti, automatické odstraňování červů, blokování útoku červů z internetu a ochrana před novými hrozbami. Nová ochrana Norton Internet Worm Protection umí blokovat některé dokonalejší červy (například Sasser nebo Blaster) ještě před vstupem do systému. Obecně lze říci, že Norton Antiviru ve verzi 2005 nechybí žádná důležitá a dobrá volba.

V poslední době začíná být rovněž i nutností přítomnost antivirové kontroly pro Instant Messaging systémy (ICQ, MSN Messenger, atd.) a pro systémy P2P sítí – málokterá aplikace z těchto kategorií dnes neumí přenášet soubory. Nechybí rovněž ani dnes již standardní kontrola virové infiltrace v komprimovaných souborech a kontrola příchozí a odchozí e-mailové komunikace včetně příloh (protokol POP3). V detekčních řetězcích antiviru jsou umístěny i některé nebezpečné adware aplikace a monitory stisků klávesnice (key logger).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Norton Personal Firewall

Úloha firewallu je v dnešním zapleveleném internetu více než jasná. Již dávno jsou pryč časy, kdy ke klidnému nočnímu spánku stačil nainstalovaný antivirový program. Pokusů o vzdálené útoky ze strany elektronických i lidských útočníků jsou dnes daleko masivnější než výskyt virů, na což samozřejmě musí být uživatel náležitě vybaven.

Klepněte pro větší obrázek

Norton Personal Firewall plní běžnou funkci osobního firewallu – umí blokovat síťové útoky a zabraňovat nechtěnému úniku informací. Kontrola se provádí na všech spojeních do internetu, při každém nově vznikajícím spojení se vyhodnocuje, zda má být povoleno či ne.

Firewall má tři základní úrovně nastavení, které lze dále upravit ve formě vlastního úrovně nastavení. Veškerá komunikační pravidla lze rozdělit na několik zón (Výchozí, Doma, Kancelář, Jiné místo). Zajímavostí je možnost načasovaného dočasného vypnutí firewallu – stačí říct, že ho nyní několik minut nepotřebujete a on se sám po daném časovém intervalu zapne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Norton Privacy Control – ochrana osobních údajů

Norton Privacy Control by se dal přirovnat ke strážci citlivých informací. Zabraňuje totiž nekontrolovatelnému odesílání těchto citlivých osobních informací bez vědomí uživatele a zároveň umožňuje volně komunikovat a vyměňovat tyto informace s důvěryhodnými webovými servery.

Klepněte pro větší obrázek

Dovoluje tak blokovat odesílání osobních informací například v podobě rodných čísel nebo čísel kreditních karet prostřednictvím webu, komunikátorů, e-mailu či e-mailové přílohy vytvořené v aplikaci Microsoft Office.

V nastavení lze opět vybrat z výrobcem předpřipravených možností nebo si sestavit úroveň nastavení přesně na míru.

Norton AntiSpam – blokování nevyžádané pošty

Se spamem, neštěstím dnešního moderního lidstva, je potřeba zatočit. K boji se spamem najde uživatel v balíku Norton Internet Security produkt Norton Antispam. Kromě nevyžádané reklamy dokáže podobně jako konkurenční produkty chránit i před podvodnými e-maily splňujícími určitá kritéria v analýze.

Klepněte pro větší obrázek

Produkt se integruje do většiny dnes používaných poštovních klientů (Microsoft Outlook Express, Microsoft Outlook, Eudora) přidáním nového panelu nástrojů s funkcemi pro filtrování nevyžádané pošty. Filtrování probíhá na principu průběžné kontroly příchozích zpráva přes protokol POP3.

Samotnou funkčnost můžeme poměrně podrobně nastavit v konfiguraci – kontrola je prováděna v e-mailech, v obrázcích, maskovaných webových formulářích a HTML stránkách. K dispozici jsou detekční schopnosti pro nevyžádanou poštu ve více než 20 jazycích. Kontrola pošty pak probíhá podle interních a uživatelem definovaných pravidel plně automaticky.

Mezi novinky verze 2005 patří filtrování obtěžující nevyžádané pošty se sexuálním kontextem, automatická synchronizaci seznamu „Povoleno“ s adresáři poštovních serverů nebo vlastnost, kterou tuzemský uživatel zřejmě moc nevyužije – filtrování e-mailů docházejících na e-mailové účty služby Yahoo! Mail.

Uživatelé s pomalejším připojením ocení schopnost blokování reklamních proužků a vyskakujících oken (pop-up).

Norton Parental Control – dětský zámek

Bič na mládež, balzám pro obávající se rodiče. Tak by se dal stručně charakterizovat poslední z fragmentu sady NIS 2005. Norton Parental Control dokáže plynule zamezovat přístupu k vybraným nevhodným webovým serverům a diskusním skupinách, kterých rodiče dítka zvolí jako ne příliš vhodné pro jeho správný vývoj.

Klepněte pro větší obrázek

Šířka záběru filtru obsahu se opět dá volně nastavit. Rodiče svým dítkům mohou povolit či zamezit návštěvu určitých webových stránek, zablokovat přístup k programům spolupracujících s Internetem a povolit či zablokovat přístup k diskusním skupinám.

Plusy a minusy NIS 2005 CZ

Jednoznačným plusem pro řadu českých uživatelů je určitě nová existence české lokalizace celého produktu. Právě donedávná absence české verze zabraňovala většímu průniku tohoto balíčku na český trh.

Jednotlivé aplikace poměrně dobře a spolehlivě spolupracují a chrání tak uživatelův počítač před hrozícím nebezpečím. Negativem by mohla být náročnost na hardware, speciálně na operační paměť, že které si NIS 2005 ukousne někdy řadu desítek megabajtů. V dnešní době výkonných počítačů a při dnešní ceně pamětí však tento fakt nebude primárním důvodem rozhodování se o nákupu tohoto řešení.

V minulém odstavci jsem zmínil slovo „nákupu“. NIS 2005 CZ není bezplatným produktem – jde o krabicové řešení, které se na českém trhu dá sehnat za 2210 Kč (cena z internetového obchodu Cybex.cz). Díky pořizovací ceně si tak NIS 2005 pravděpodobně najde cestu do menších firem a k podnikatelům. Pro domácí uživatele je k dispozici rovněž sada Home Protection Pack, určená až pro tři uživatele. Pro střední a velké firmy Symantec nabízí ještě rozšířené sady produktů (například Symantec Client Security Business Pack, Symantec Enterprise Security a jiné).

 Norton Internet Security 2005
 balík bezpečnostních aplikací
 Zdroj:  Symantec ČR
 Cena:  2210 Kč
Minimální konfigurace: procesor 133 MHz, 64 MB RAM (Windows 98, 98SE); procesor 300 MHz, 128 MB RAM (Windows XP)

Diskuze (60) Další článek: Poslanecká sněmovna schválila zákon proti televizním pirátům

Témata článku: Windows, Internet, Registrační značka, Vhodný adept, Určitá forma, Příchozí zpráva, Pohled, Jednoznačné plus, Nor, Detekční schopnost, Dnešní únik, Fragment, Internet Security, Security, Celý internet, Strážce, Řídící centrum, Norton, Příjemný stisk, Celý komplet, Dětská nemoc, Stařičký Windows, Norton Internet Security, Verze, Nevhodný web


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 54

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize