Bližší pohled na nový procesor VIA Cyrix III

Firma VIA Technologies, Inc. představila na výstavě CeBIT 2000 procesor VIA Cyrix III, který byl dříve znám pod označením Joshua. Přinášíme bližší pohled na jeho možnosti.
Firma VIA Technologies, Inc. představila na výstavě CeBIT 2000 procesor VIA Cyrix III, který byl dříve znám pod označením Joshua. Je to první procesor pro socket 370 s podporou 3D-Now! technologie a je určen pro počítače s výhodným poměrem cena/výkon.

Procesor VIA Cyrix III používá jako pouzdro keramický socket 370, který známe hlavně z procesorů Intel Celeron. VIA Cyrix III je externě taktován (neboli FSB) na 133 MHz, podporuje MMX technologii a zároveň 3DNow! instrukce. Samotná FSB má být 66, 100 nebo 133 MHz. Obě cache jsou taktovány na plnou rychlost procesoru. Velikost L1 cache je 64 KB a je jednolitá, není dělená na instrukční a datovou, jak to známe z procesorů Intelu, cache L2 má 256 KB. Všechny příznivce extrémních výkonů zklamu oznámením, že procesory VIA Cyrix III nepodporují víceprocesorové systémy.

Klikni pro větší obrázekPodle vyjádření výrobce má procesor VIA Cyrix III chodit na všech základních deskách se socketem 370 s podporou 2,2V napájení jádra. Mnoho současných základních desek již prý má podporu tohoto procesoru ve svém BIOSu, ale pro plné využití možností procesoru je podpora BIOSu nutná.

Shodně s předchozími procesory Cyrix není uváděna skutečná interní frekvence procesoru, ale takzvaný Perfomance Rating (PR). Ten má vyjadřovat takt, na kterém by musel pracovat konkurenční procesor Intelu, aby měl shodný výkon. Procesor VIA Cyrix III se skutečným taktem 400 MHz a s FSB 133 MHz má mít shodný nebo vyšší výkon než Intel Celeron s taktem 500 MHz. Čísla ovšem neznamenají skutečný takt, nýbrž PR (Perfomance Rating). Proto zřejmě bude tento procesor označován jako VIA Cyrix III PR500 (133/400). Pro fanoušky přetaktování je jistě důležitým zjištěním, že Cyrix III nemá zamknutý násobič FSB, a tak lze vhodněji ladit jeho výkon. Budou podporovány násobky FSB frekvence 2.5x, 3x, 3.5x, 4x, 4.5x, 5x, 5.5x, 6x, 6.5x a 7x FSB.

Procesor se vyrábí 0.18mikronovou technologií se šesti kovovými vrstvami v továrně National Semiconductor (v South Portlandu). Na konci prvního čtvrtletí roku 2000 (neboli koncem března, tj. za měsíc) budou k dispozici modely PR433, PR466, PR500 a PR533.

VIA Cyrix III má poskytovat podle výrobce optimální výkon pro Microsoft Windows 2000, Windows 98, Windows 95, Windows NT, OS/2, DOS, UNIX, Solaris, Linux a ostatní x86 operační systémy. Cena procesoru VIA Cyrix III PR500 bude $84 a procesoru VIA Cyrix III PR533 $99 za kus při odběru tisíc kusů.

Procesor VIA Cyrix III je prvním společným dílem po spojení firem VIA a Cyrix. Tím se definitivně stává firma VIA Technologies výrobcem procesorů x86 rodiny. Procesor VIA Cyrix III je na první pohled Pentium III "Coppermine". Používá stejnou FSB frekvenci 133 MHz, shodně integruje 256 L2 full speed cache, je též vyroben 0,18mikronovou technologií, shodně podporuje 3D instrukce. Tady ovšem shody končí. Procesor Intel Pentium III podporuje KNI technologii Intelu, ovšem VIA Cyrix III podporuje 3D-Now! technologii firmy AMD. Maximální taktovací frekvence současných procesorů Intel Pentium III se pohybuje v rozpětí 500 - 733 MHz, kdežto očekávané procesory VIA Cyrix III mají mít maximální takt (v první vlně) 433 MHz (modely označené PR533). VIA už podle toho, že procesory označuje odpovídajícím výkonem vůči Celeronu, jasně definovala hlavního konkurenta. Na Pentium III si VIA zatím netroufá a chce se hlavně usídlit v oblasti levných počítačů. Rovněž nezapomeňme, že International Trade Commission začala na podnět firmy Intel vyšetřovat "nekalé obchodní praktiky" firem VIA, FIC a Everex Systems. Jablkem sváru má být neoprávněné používání sběrnice P6/GTL+ v chipsetu Apollo Pro 133.

Váš názor Další článek: Týden: CeBIT a vše co s ním souvisí

Témata článku: Windows, Procesory, VIA, Nový, Joshua, Společný díl, Nový procesor, Nový proces, Cyrix, Extrémní systém, Interní označení, Portland, Rating, Pohled, První kus, Full Speed, Takt, Procesor, Proces, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru