Bližší pohled na nový procesor VIA Cyrix III

Firma VIA Technologies, Inc. představila na výstavě CeBIT 2000 procesor VIA Cyrix III, který byl dříve znám pod označením Joshua. Přinášíme bližší pohled na jeho možnosti.
Firma VIA Technologies, Inc. představila na výstavě CeBIT 2000 procesor VIA Cyrix III, který byl dříve znám pod označením Joshua. Je to první procesor pro socket 370 s podporou 3D-Now! technologie a je určen pro počítače s výhodným poměrem cena/výkon.

Procesor VIA Cyrix III používá jako pouzdro keramický socket 370, který známe hlavně z procesorů Intel Celeron. VIA Cyrix III je externě taktován (neboli FSB) na 133 MHz, podporuje MMX technologii a zároveň 3DNow! instrukce. Samotná FSB má být 66, 100 nebo 133 MHz. Obě cache jsou taktovány na plnou rychlost procesoru. Velikost L1 cache je 64 KB a je jednolitá, není dělená na instrukční a datovou, jak to známe z procesorů Intelu, cache L2 má 256 KB. Všechny příznivce extrémních výkonů zklamu oznámením, že procesory VIA Cyrix III nepodporují víceprocesorové systémy.

Klikni pro větší obrázekPodle vyjádření výrobce má procesor VIA Cyrix III chodit na všech základních deskách se socketem 370 s podporou 2,2V napájení jádra. Mnoho současných základních desek již prý má podporu tohoto procesoru ve svém BIOSu, ale pro plné využití možností procesoru je podpora BIOSu nutná.

Shodně s předchozími procesory Cyrix není uváděna skutečná interní frekvence procesoru, ale takzvaný Perfomance Rating (PR). Ten má vyjadřovat takt, na kterém by musel pracovat konkurenční procesor Intelu, aby měl shodný výkon. Procesor VIA Cyrix III se skutečným taktem 400 MHz a s FSB 133 MHz má mít shodný nebo vyšší výkon než Intel Celeron s taktem 500 MHz. Čísla ovšem neznamenají skutečný takt, nýbrž PR (Perfomance Rating). Proto zřejmě bude tento procesor označován jako VIA Cyrix III PR500 (133/400). Pro fanoušky přetaktování je jistě důležitým zjištěním, že Cyrix III nemá zamknutý násobič FSB, a tak lze vhodněji ladit jeho výkon. Budou podporovány násobky FSB frekvence 2.5x, 3x, 3.5x, 4x, 4.5x, 5x, 5.5x, 6x, 6.5x a 7x FSB.

Procesor se vyrábí 0.18mikronovou technologií se šesti kovovými vrstvami v továrně National Semiconductor (v South Portlandu). Na konci prvního čtvrtletí roku 2000 (neboli koncem března, tj. za měsíc) budou k dispozici modely PR433, PR466, PR500 a PR533.

VIA Cyrix III má poskytovat podle výrobce optimální výkon pro Microsoft Windows 2000, Windows 98, Windows 95, Windows NT, OS/2, DOS, UNIX, Solaris, Linux a ostatní x86 operační systémy. Cena procesoru VIA Cyrix III PR500 bude $84 a procesoru VIA Cyrix III PR533 $99 za kus při odběru tisíc kusů.

Procesor VIA Cyrix III je prvním společným dílem po spojení firem VIA a Cyrix. Tím se definitivně stává firma VIA Technologies výrobcem procesorů x86 rodiny. Procesor VIA Cyrix III je na první pohled Pentium III "Coppermine". Používá stejnou FSB frekvenci 133 MHz, shodně integruje 256 L2 full speed cache, je též vyroben 0,18mikronovou technologií, shodně podporuje 3D instrukce. Tady ovšem shody končí. Procesor Intel Pentium III podporuje KNI technologii Intelu, ovšem VIA Cyrix III podporuje 3D-Now! technologii firmy AMD. Maximální taktovací frekvence současných procesorů Intel Pentium III se pohybuje v rozpětí 500 - 733 MHz, kdežto očekávané procesory VIA Cyrix III mají mít maximální takt (v první vlně) 433 MHz (modely označené PR533). VIA už podle toho, že procesory označuje odpovídajícím výkonem vůči Celeronu, jasně definovala hlavního konkurenta. Na Pentium III si VIA zatím netroufá a chce se hlavně usídlit v oblasti levných počítačů. Rovněž nezapomeňme, že International Trade Commission začala na podnět firmy Intel vyšetřovat "nekalé obchodní praktiky" firem VIA, FIC a Everex Systems. Jablkem sváru má být neoprávněné používání sběrnice P6/GTL+ v chipsetu Apollo Pro 133.

Váš názor Další článek: Týden: CeBIT a vše co s ním souvisí

Témata článku: Windows, Procesory, VIA, Interní označení, Rating, Proces, Takt, Joshua, Pohled, Společný díl, Cyrix, Portland, Nový, Extrémní systém, Nový proces, První kus, Nový procesor, Procesor


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu