Bližší pohled na nový procesor VIA Cyrix III

Firma VIA Technologies, Inc. představila na výstavě CeBIT 2000 procesor VIA Cyrix III, který byl dříve znám pod označením Joshua. Přinášíme bližší pohled na jeho možnosti.
Firma VIA Technologies, Inc. představila na výstavě CeBIT 2000 procesor VIA Cyrix III, který byl dříve znám pod označením Joshua. Je to první procesor pro socket 370 s podporou 3D-Now! technologie a je určen pro počítače s výhodným poměrem cena/výkon.

Procesor VIA Cyrix III používá jako pouzdro keramický socket 370, který známe hlavně z procesorů Intel Celeron. VIA Cyrix III je externě taktován (neboli FSB) na 133 MHz, podporuje MMX technologii a zároveň 3DNow! instrukce. Samotná FSB má být 66, 100 nebo 133 MHz. Obě cache jsou taktovány na plnou rychlost procesoru. Velikost L1 cache je 64 KB a je jednolitá, není dělená na instrukční a datovou, jak to známe z procesorů Intelu, cache L2 má 256 KB. Všechny příznivce extrémních výkonů zklamu oznámením, že procesory VIA Cyrix III nepodporují víceprocesorové systémy.

Klikni pro větší obrázekPodle vyjádření výrobce má procesor VIA Cyrix III chodit na všech základních deskách se socketem 370 s podporou 2,2V napájení jádra. Mnoho současných základních desek již prý má podporu tohoto procesoru ve svém BIOSu, ale pro plné využití možností procesoru je podpora BIOSu nutná.

Shodně s předchozími procesory Cyrix není uváděna skutečná interní frekvence procesoru, ale takzvaný Perfomance Rating (PR). Ten má vyjadřovat takt, na kterém by musel pracovat konkurenční procesor Intelu, aby měl shodný výkon. Procesor VIA Cyrix III se skutečným taktem 400 MHz a s FSB 133 MHz má mít shodný nebo vyšší výkon než Intel Celeron s taktem 500 MHz. Čísla ovšem neznamenají skutečný takt, nýbrž PR (Perfomance Rating). Proto zřejmě bude tento procesor označován jako VIA Cyrix III PR500 (133/400). Pro fanoušky přetaktování je jistě důležitým zjištěním, že Cyrix III nemá zamknutý násobič FSB, a tak lze vhodněji ladit jeho výkon. Budou podporovány násobky FSB frekvence 2.5x, 3x, 3.5x, 4x, 4.5x, 5x, 5.5x, 6x, 6.5x a 7x FSB.

Procesor se vyrábí 0.18mikronovou technologií se šesti kovovými vrstvami v továrně National Semiconductor (v South Portlandu). Na konci prvního čtvrtletí roku 2000 (neboli koncem března, tj. za měsíc) budou k dispozici modely PR433, PR466, PR500 a PR533.

VIA Cyrix III má poskytovat podle výrobce optimální výkon pro Microsoft Windows 2000, Windows 98, Windows 95, Windows NT, OS/2, DOS, UNIX, Solaris, Linux a ostatní x86 operační systémy. Cena procesoru VIA Cyrix III PR500 bude $84 a procesoru VIA Cyrix III PR533 $99 za kus při odběru tisíc kusů.

Procesor VIA Cyrix III je prvním společným dílem po spojení firem VIA a Cyrix. Tím se definitivně stává firma VIA Technologies výrobcem procesorů x86 rodiny. Procesor VIA Cyrix III je na první pohled Pentium III "Coppermine". Používá stejnou FSB frekvenci 133 MHz, shodně integruje 256 L2 full speed cache, je též vyroben 0,18mikronovou technologií, shodně podporuje 3D instrukce. Tady ovšem shody končí. Procesor Intel Pentium III podporuje KNI technologii Intelu, ovšem VIA Cyrix III podporuje 3D-Now! technologii firmy AMD. Maximální taktovací frekvence současných procesorů Intel Pentium III se pohybuje v rozpětí 500 - 733 MHz, kdežto očekávané procesory VIA Cyrix III mají mít maximální takt (v první vlně) 433 MHz (modely označené PR533). VIA už podle toho, že procesory označuje odpovídajícím výkonem vůči Celeronu, jasně definovala hlavního konkurenta. Na Pentium III si VIA zatím netroufá a chce se hlavně usídlit v oblasti levných počítačů. Rovněž nezapomeňme, že International Trade Commission začala na podnět firmy Intel vyšetřovat "nekalé obchodní praktiky" firem VIA, FIC a Everex Systems. Jablkem sváru má být neoprávněné používání sběrnice P6/GTL+ v chipsetu Apollo Pro 133.

Váš názor Další článek: Týden: CeBIT a vše co s ním souvisí

Témata článku: Windows, Procesory, VIA, Procesor, Nový proces, Takt, Nový procesor, První kus, Joshua, Portland, Společný díl, Interní označení, Pohled, Proces, Full Speed, Nový, Extrémní systém, Cyrix, Rating


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5