Praha | Maker Faire

Blíží se pražský Maker Faire. Uvidíte třeba premiéru 3D tiskárny od Průši a české drony, které mají křídla místo vrtulí

Maker Faire, to je celá série festivalů, které oslavují nápady, šikovnost a kutily všech druhů. Tou největší akcí roku je už tradičně Maker Faire Prague – letos už šestý ročník se koná o víkendu 10. do 11. června v Křižíkových pavilonech na Výstaviště Praha.

Hlavní lákadlo téhle akce? Atmosféra, která se špatně popisuje, tohle prostě musíte zažít. Jednodenní a dvoudenní vstupenky jsou k dostání v síti Goout už teď za zvýhodněnou cenu. 

Takhle to na Maker Fairu vypadalo loni:

Letošní ročník povyroste, přesouvá se totiž do větších prostor Křižíkových pavilonů a přilehlého venkovního prostoru. „Díky tomu budeme mít možnost zapojit i velkoformátové instalace nizozemských makerů Exoot. Silné téma letošního festivalu bude také ekologie, studentské a dětské projekty nebo 3D tisk v netradičních podobách, např. jeho využití při výrobě loutek nebo v robotických projektech a při tvorbě cosplay kostýmů,“ říká hlavní organizátor festivalu Vojtěch Kolařík.

Velkým tématem bude umělá inteligence a způsob jejího využití při tvorbě. Proběhne například workshop AI ve vzdělávání. Zaujmou projekty zaměřené na hydroponii a aquaponii neboli systémy městského zemědělství. Dalším lákadlem jsou české drony Flipper, které jsou inspirované hmyzem a ptáky, takže místo vrtulí létají za pomocí mávajících křídel.

Nesmí chybět ekologie, příkladem jsou dva čtrnáctiletí žáci základní školy, kteří vyrábějí powerbanky z jednorázových elektronických cigaret. Samozřejmostí jsou řemesla jako šití potahovaného klobouku s makerem Pavlem Brodským, práce s keramikou a dalšími tradičními materiály nebo výroba dřevěných kajaků od polských vystavovatelů. 

Na Maker Faire Prague bude poprvé k vidění mobilní laboratoř Škoda Auto EDU.Lab, která zábavnou formou seznamuje žáky základních škol a studenty škol středních s nejnovějšími technologiemi, jako jsou umělá inteligence, robotika, termovize, 3D tisk nebo virtuální realita v automobilovém průmyslu. 

Pozadu nezůstane ani technologie 3D tisku. Velkou událostí je uvedení nové 3D tiskárny MK4 generálního partnera festivalu Prusa Research. Na výstavišti bude k vidění v akci. Další zajímavý projekt je společensky prospěšný 3D tisk v Gambii, kde tisknou věci, které pomáhají naplňovat globální cíle udržitelného rozvoje. Věděli jste, že 3D tisk najde využití ve šperkařství nebo při výrobě dálkově ovládaného katamaránu?

Diskuze (1) Další článek: Je to dobré, o případném konci světa se dozvíme s třicetiminutovým předstihem

Témata článku: ,