Věda | Česko | Noc vědců

Dnes je Noc vědců. Podívejte se do laboratoří a zařízení, kam běžný smrtelník jen tak nezavítá

V pátek 30. září 2022 večer proběhne na mnoha místech naší země Noc vědců. Jedná se o akci, během které se na jeden večer otevřou stovky budov a prostor, do kterých se běžný smrtelník jen tak nedostane. Tématem letošního ročníku jsou smysly – tedy hmat, sluch, čich, zrak a chuť.

Akce probíhá prakticky po celé České republicena oficiálních stránkách je připravena interaktivní mapa s vyznačenými městy, ve které snadno najdete instituce, jež nabízejí nějaký zajímavý program. K dispozici je také vyhledávač, přes který lze hledat události nejen v rámci měst a oborů, ale také podle toho, zda jsou vhodné pro děti, jestli je k dispozici překlad do českého znakového jazyka či bezbariérový přístup.

Noc vědců 2022

Paleta oborů, které letošní Noc vědců pokrývá, je skutečně široká – vedle přírodních, technických a lékařských věd nechybí ani vědy humanitní a společenské. Kromě komentovaných ukázek, výstav, diskusí, workshopů a přednášek jsou připravené také online akce a podcasty, věnované například programování, odhalování tajů mikrosvěta, výrobě domácího spektroskopu a dalším tématům.

V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě.

Uplynulé ročníky se věnovaly tématům Světlo a tma (2015), Bezpečnost (2016), Mobilita (2017), 100 let české vědy (2018), Šetrně k planetě (2019), Člověk a robot (2020) a Čas (2021). Letošní Noc vědců si klade za cíl představit vnímání světa a vesmíru prostřednictvím lidských smyslů.

Připravte si své smysly

Na letošní noci vědců se podílí 51 významných českých institucí. Kromě vysokých škol, gymnázií a knihoven se zapojí například Český hydrometeorologický ústav, Akademie věd České republiky, Hvězdárny a planetária či Centrum dopravního výzkumu.

Organizátoři připravili pro návštěvníky mobilní aplikace určené pro telefony s operačními systémy Android a iOS. V jejich rámci bude možné zobrazit si akce probíhající v nejbližším okolí v mapových podkladech i v podobě seznamu, případně si sestavit vlastní program.

Noc vědců probíhá v rámci celoevropské akce European Researchers' Night, jež se v poslední pátek v září uskuteční ve 25 zemích. Cílem je přiblížit veřejnosti výzkum a vědecké pracovníky, propagovat výzkumné projekty v Evropě i mimo ni, zvýšit zájem mladých lidí o kariéru ve vědě a výzkumu a představit dopad práce vědců na každodenní život. Evropská Noc vědců každoročně přiláká více než milion návštěvníků.

Váš názor Další článek: Francii trápí příliš levné rozesílání knih z e-shopů. Doprava bude muset stát minimálně 3 eura

Témata článku: Věda, Výzkum, Android, iOS, Evropa, Česko, Noc vědců, Člověk a robot, Interaktivní mapa, Akademie věd ČR, Smrtelník, Čas, Česká republika, Vědec, Hvězdárna a planetárium, Běžný smrtelník, Noc, Instituce, Laboratoř, Hmat, VŠB, Ostravská univerzita, Telefony s Androidem na Heureka.cz