Blíží se konec podpory Windows XP. Hrozí útoky virů

Podpora Windows XP začátkem dubna příštího roku definitivně skončí. Pro Microsoft přestane existovat a nevydá pro něj už ani jednu záplatu. Stejný osud potká starý Office 2003.

Osmého dubna příštího roku Microsoft definitivně ukončí rozšířenou podporu Windows XP s posledním servisním balíčkem SP3. Windows XP bude pochopitelně fungovat i nadále, Microsoft jej však již nadobro vyřadí ze svého aktualizačního systému, nebude tedy vydávat žádné bezpečnostní záplaty ani jiný druh servisu.

Odpočet.png
Na stránkách Microsoftu najdete odpočet do „soudného dne“

Software bez záplat bude lákadlem pro viry

Ukončení podpory bude problém zejména pro firmy, ale také uživatele, kteří tento systém používají na internetu, příležitosti se totiž chopí šedá zóna webu a na chabě zabezpečená XPčka se vrhnou autoři malwaru. Budou to mít snadné, na jejich nové odhalené díry v systému už totiž nebudou v Redmondu nijak reagovat.

Tržní podíly OS NetMarketShare.png
Tržní podíly OS podle NetMarketSharu v červenci

Možná by to nebylo zase tak žhavé, kdyby ovšem neměl Windows XP i dvanáct let po svém uvedení globální tržní podíl okolo 37 % (Netmarketshare) a ten český lehce pod 30 % (Rankings). Tři generace starý systém tedy i nadále používají stovky milionů uživatelů.

Rankings.cz OS.png
tržní podíly OS podle Rankings.cz v předposledním srpnovém týdnu

Definitivní a oficiální odchod Windows XP může být ale samozřejmě i příležitostí pro antivirové a další bezpečnostní společnosti, které mohou v omezené míře zastoupit Microsoft a specializovat své produkty právě na XPčka – zákaznická základna nejspíše nebude ani po tom příštím dubnu zrovna maličká.

Historický přínos Windows XP

Proč je vlastně Windows XP tak houževnatý? Na to je docela jednoduchá odpověď. Ten systém tu s námi byl jednoduše až příliš dlouhou dobu. Microsoft jej s velkou slávou dodělal na sklonku prázdnin roku 2001 a do obchodů pak zamířil podobně jako ostatní mladší verze v říjnu téhož roku.

Windows XP udělal tlustou čáru za systémy postavenými nad DOSem, ke kterým se z těch novějších tehdy řadily hlavně Windows 95 a 98, a naopak plně přijal jádro NT, které Microsoft vyvíjel samostatně pro pracovní stanice a servery.

 Windows XP.png
Windows XP s tolik typickým skinem Luna (Zdroj: Wikipedia)

Jelikož bylo jádro NT určené hlavně do podnikové sféry, bylo robustnější, propracovanější, lépe připravené na nasazení v síti a mohlo se pochlubit také vyšším zabezpečením. Příkazovou řádku samozřejmě najdete ve Windows dodnes, s DOSem jako takovým ale nemá nic společného – jen sadu standardních příkazů.

Windows XP také jako první z řady opustil strohý šedý design oken a nabídl naopak podporu grafických témat, kterým v počátcích vévodil modrý pastelkový design Luna. V následujících letech se pak roztrhl pytel s dalšími tématy, které daly základ slavným transformation packům, které celý Windows překreslily tu do barev jablečného systému, tu do barev připravovaného nástupce Longhorn (Vista) aj.

XPčka zpopularizoval hlavně čas

Hlavním důvodem popularity Windows XP a jeho obrovského tržního podílu, který se v kulminaci pohyboval okolo 90 %, je však něco mnohem prostšího – čas. Microsoft si jednoduše dával na čas a Windows Vista nakonec po několika odkladech představil až v roce 2007. Celých šest let tedy světu PC vládl vlastně jen jeden masový systém a mohl tedy bez problému neustále růst.

StatCounter OS.png
Podle StatCounteru měl Windows XP ještě na sklonku roku 2008 okolo 80 %

Podobného úspěchu se už dnes asi nedočkáme, díky rychlejšímu vývojovému cyklu totiž Microsoft představí novou verzi dříve, než ta předchozí dokáže absolutně ovládnout trh. Krásnou ukázkou je třeba Windows 7. Byl a je to velmi úspěšný systém, který překonal mnoho rekordů, nicméně přesto neprolomí 50 % trhu, poněvadž už je také za zenitem – lidé začali pomalu přecházet zase na Windows 8, i když mnohem pomalejším tempem.

No a právě Windows 7 a Windows 8 budou po osmém dubnu nejspíše nejtypičtějším cílem těch, kteří budou houfně opouštět Windows XP, i když v bohaté hody doufají i někteří výrobci linuxových distribucí, kteří se netají tím, že mají zájem hlavně o firemní klientelu.

Pokud si koupíte nový počítač s Windows 8 Pro, ale Osmičky se vám nezamlouvají, máte právo na downgrade, tedy bezplatné získání Windows 7, respektive Windows Vista.

Drahý elektronický upgrade na Windows 8

Pokud si nový počítač s OEM licencí kupovat nebudete a máte patřičnou licenci k Windows XP, můžete si na stránkách windows.cz zakoupit elektronický upgrade. V podstatě se jedná o naprosto normální kopii, kterou si můžete vypálit na DVD, nebo vytvořit instalační USB disk.

Akce levných upgradů za pár stokorun z loňského podzimu a letošní zimy už ale dávno skončily, základní a jednodušší verze Windows 8 vás tedy přijde při elektronickém upgradu na 120 eur, což po přepočtu činí asi 2 950 korun. Vyšší verze Pro je pak na českém trhu nastavena na 280 eur, což činí asi 6 820 korun. Windows 8 tedy není zrovna nejlevnější software.

Levný upgrade na Windows 8 v akci

Aby to ale nebylo tak jednoduché, upgrade si můžete koupit i na DVD a v hezké krabičce na mnoha českých e-shopech, kde je cena velmi variabilní a hlavně tržní v rámci nejrůznějších akčních nabídek. Upgrade na Windows 8 Pro z Windows 7, Vista a XP lze tedy sehnat i za cenu pod 2 000 korun, což je třikrát méně než na oficiálním webu.

Windows 8 Upgrade e-shopy.png
Na e-shopech se dá DVD s upgradem pořídit za dva tisíce

Končí také podpora stařičkého Office 2003

Společně s Windows XP skončí také rozšířená podpora stařičkého Office 2003, který byl v mezidobí nahrazen verzemi 2007, 2010 a aktuálně 2013 a předplatným 365.

Microsoft se snaží prodávat Office hlavně ve formě předplatného a to jak pro domácnosti, tak pro firmy. Domácí předplatné s pěti licencemi, které můžete přenášet, a dalšími bonusy získáte za 250 korun měsíčně, nebo 2 500 korun ročně.

Klasický Office 2013 pro domácnosti s jednou licencí stojí 3 500 korun, plná verze Pro se všemi dílčími aplikacemi pak 14 000 korun. Firemní ceníky jsou komplexnější, zde se totiž už platí za jednotlivé uživatele.

Office 2003 je nicméně natolik zastaralý software, že jej bez problému nahradí také bezplatný OpenOffice.org, LibreOffice a koneckonců i webové kanceláře Google Drive a Office Web Apps.

Windows XP osmého dubna 2014 rozhodně ze dne na den neskončí. Stejně jako Windows 2000, Windows 98 a 95 bude nadále přežívat na mnoha mašinách ještě dlouhé roky, i když je totiž zastaralý, svou práci dělá stále poměrně dobře. Tento systém se opravdu povedl.

Diskuze (126) Další článek: Novinky od Toshiby: patnáctipalcové notebooky Satellite M a U

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,