Blíží se konec Google Readeru. Toto jsou nejlepší náhrady

V pondělí se nadobro odmlčí Reader, doposud nejpoužívanější webová RSS čtečka. Zdá se, že Google své jarní rozhodnutí už opravdu nevezme zpět, nezbývá tedy než přejít jinam.

Už za pár dnů Google ukončí svou čtečku Reader. Není to nic nového, víme o tom už několik měsíců, ale přesto někteří uživatelé ve skrytu duše určitě doufali, že toto rozhodnutí Google nakonec ještě přeci jen přehodnotí. To se ale nestane, a tak nastal čas definitivně přejít.

V případě RSS čteček to není nic složitého, všechny kvalitní do jedné totiž podporují přenos dat pomocí OPML, případně se přímo spojí s Readerem přes Google účet a data automaticky synchronizují. Tento nejjednodušší přístup nabízí třeba čtečka Feedly, která synchronizuje i seznam oblíbených článků.

Zpět ale k univerzálnímu OPML. Jedná se o zkratku Outline Processor Markup Language, což je v praxi běžný XML soubor určený k ukládání stromů. No a seznam RSS zdrojů je zrovna takovým stromem, zdroje totiž máme zpravidla rozřazené do různých složek.

Jakmile z Googlu vydolujete OPML soubor Subscriptions.xml, který je součástí ZIP archivu s celou zálohou Readeru, můžete jej importovat do všech slušných RSS čteček. Pokud jej čtečka nepodporuje, je to známka toho, že toho bude pod kapotou rozbitého ještě mnohem více.

Kam přejít?

Dobrá, tolik tedy k teorii, ale teď ta praxe. Kam vlastně přejít? Pokud hledáte absolutně dokonalou kopii Readeru, musím vás zklamat, žádná taková totiž neexistuje. Budete tedy hledat kompromis. S těmito pěti exempláři by měl ale přechod bolet zdaleka nejméně.

The Old Reader: Povedená kopie

Pokud jste si oblíbili rozhraní webového Readeru, nejvíce se mu podobá asi The Old Reader. V levé části tedy objevíte strom se složkami a zdroji a v pravé části pak výpis – ať už otevřený, nebo sbalený, tedy co řádek to jeden článek. The Old Reader podporuje také přeřazování zdrojů ve složkách přetažením, což je jedna z dobrých funkcí původního Readeru.

Klepněte pro větší obrázek
The Old Reader asi nejvíce připomíná umírající Google Reader

Nechybí ani původní funkce sdílení v komunitě. Tedy ne v externí sociální síti, ale přímo uvnitř čtečky s ostatními, kteří vás odebírají. S tímto přišel původně také tým Google Readeru, funkci však později zrušil s tím, že od sdílení tu jsou přeci klasické sociální sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
The Old Reader

Tiny Tiny RSS: Pod absolutní kontrolou

TTRSS má sice v názvy dvakrát „tiny“, rozhodně ale není maličký. Na první pohled sice působí možná trošku staromódním dojmem, je to ale rozsáhlý moloch s hromadou funkcí, filtrů atp. Podporuje import zdrojů přes OPML, hlavně si ho ale můžete (rozuměj: musíte) spustit na vlastním webovém serveru, jedná se totiž o serverovou aplikaci napsanou v PHP, nikoliv o koncovou službu.

Klepněte pro větší obrázek
Tiny Tiny RSS

TTRSS lze také snadno nahodit třeba na mikropočítač Raspberry Pi, který bude připojený do domácí sítě. Bude se tedy chovat jako malý hardwarový server s nízkou spotřebou. Pokud ovšem hledáte řešení „zaregistruj se a používej“, toto asi není to pravé ořechové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tiny Tiny RSS nabízí zdaleka nejvíce konfigurace včetně tvorby pokročilých filtrů

Feedly: Jiná a zatím nejpopulárnější

O čtečce Feedly jsme toho už na Živě.cz napsali mnoho. Je jiná, vypadá jinak, chybí ji vyhledávání, funguje jen v některých prohlížečích (aktualizováno: už funguje ve všech prohlížečích), nicméně oproti opomíjenému The Old Readeru její autoři prostě chytli příležitost za pačesy a během posledních několika měsíců udělali hromadu práce. Feedly je tak dnes vnímaná jako čtečka se zajištěným provozem a příslibem, že neskončí v okamžiku, kdy vyprší roční předplatné hostingu.

Klepněte pro větší obrázek
Feedly nabízí jak strohý výpis, tak různé režimy magazínu

Feedly sice nabízí vlastní mobilní klient, nicméně autoři připravili i API pro vývojáře vycházející z Google Readeru a nabídli tak přístup skrze další oblíbené mobilní čtečky. Feedly je tedy ze všech alternativních čteček nejambicióznější a chce plně nahradit skomírající Reader a převzít roli vůdce smečky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Feedly

CommaFeed: V jednoduchosti je síla

Dalším povedeným klonem je docela neznámá čtečka CommaFeed. Je jednodušší – to je prostě diagnóza. Spartánsky tedy vypadá jak prostředí, tak funkční výbava. Nenajdete zde ale zase žádné rušivé objekty, monitor se totiž vyplní pouze obsahem, o což nakonec jde především. U těchto menších čteček bývá ale hlavní překážkou aktualizace – no prostě se nové články na RSS zdrojích neobnovují tak často, poněvadž je to velká zátěž na servery a těch tyto startupy nemají nikdy dostatek.

Klepněte pro větší obrázek
Spartánská čtečka CommaFeed

Syndifeed: Šachovnice

Ještě spartánštější než CommaFeed je čtečka Syndifeed, která sice podporuje vytváření kategorií, tedy složek, při importu z Google Readeru si však převzala pouze zdroje, což bude při větším množství docela velký organizační problém. Čtečka zobrazuje články ve formě šachovnice a více méně vlastně nic neumí.

Klepněte pro větší obrázek
Syndifeed

Vyzkoušel jsem samozřejmě ještě hromadu dalších čteček jako třeba Rolio, Taptu a Netvibes, ty už ale přeci jen fungují trošku jinak a nenabízejí pokročilejší organizaci zdrojů. Pokud tedy odebíráte desítky RSS kanálů, které máte tematicky rozdělené do složek, v těch dalších se vám nebudou číst úplně nejlépe, poněvadž třeba Rolio zobrazuje vše na jedné hromadě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rolio a Taptu

I tak ale opravdových náhrad za Google Reader zůstává dostatek a vybrat by si mohl snad každý. Pokud bych měl ze seznamu výše vybrat ty nejlepší, The Old Reader získá jedničku za co možná nejpodobnější grafické prostředí původnímu Readeru a Feedly pak za výkonné servery a stabilizované zázemí. Nakonec totiž vždy platí to, že služba samotná může být sebelepší, ale jde pouze a jedině o to, jestli ji bude chtít autor provozovat i za pár let. Ostatně Google je toho zářným příkladem. V tomto směru má Feedly asi nejjasnější strategii ze všech.

RSS čteček je celá kupa, hromadu dalších včetně komerčních tedy najdete v tomto seznamu. Používáte nějakou další, která tam chybí? Pochlubte se nám i ostatním v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Web, Tipy, Strom, Každý pár

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bandzula 11. 7. 2013 7:24:43
    Stále som neobjavil alternatívu, ktorá mi s TAKEOUT načíta aj štítky....
  • milan.jirkovsky 26. 6. 2013 16:33:58
    Zapomněli jste na Netvibes, jeden z nejpoužívanějších dashboardů/rss už v...
  • Václav Dajbych 26. 6. 2013 14:58:56
    Pro uživatele Windows 8 a Windows Phone jsem naprogramoval aplikaci Feed...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 32

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky