Blíží se Juno. Jeden z nejhezčích Linuxů pro normální lidi

  • Ubuntu a Fedora patří k nejpopulárnějším linuxovým OS pro desktop
  • A pak je tu zástup dalších nebo jejich odvozenin
  • Jedním z nich je Elementary OS, který se brzy dočká novinek

Která linuxová distribuce je nejhezčí? Jistě, tato otázka byla zodpovězena už nejméně tisíckrát a Google na tento dotaz dohledá také nepřeberné množství vláken z Redditu, jedna linuxová distribuce se však přeci jen vymyká. Elementary OS.

Její autoři si na počátku stanovili několik pravidel, které jakoby šly proti filozofii Linuxu samotného:

  • Stručnost
  • Bez konfigurace
  • Minimální dokumentace

Cílem totiž nebylo sestavit jen další linuxový desktopový systém v řadě, ale věnovat maximální důraz na jednoduché GUI a funkční UX, přičemž platí, že to, co je stručné a s minimem konfigurace, většinou uživatel ani nedokáže zmrvit a prostě to jen používá.

Ostatně Elementary OS má i svoji oficiální paletu základních barev a jejich odstínů, které by měli dodržovat všichni vývojáři aplikací třetích stran – zejména při přípravě ikon a dalších vizuálních prvků.

Hezký Linux

Postupem času se zrodilo desktopové prostředí Pantheon, které dává Elementary OS základní tvář inspirovanou jablečným desktopem s dokem při spodním okraji, a sada programů pro základní práci počínaje brouzdáním na webu a konče poslechem hudby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současný Elementary OS 0.4 Loki

Všechny vizuální prvky mají jednotnou podobu a všechny hlavní předinstalované programy dodržují štábní kulturu – není to kočkopes, což byl před lety problém nejedné velké linuxové distribuce, která v sobě integrovala aplikace různých podob.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Prostředí Elementary OS: Hlavní menu, miniaturní kalendář a katalog aplikací k instalaci

Poslední verzi Elementary OS, 0.4 Loki, vývojáři představili prakticky přesně před rokem a sklidila povětšinou pozitivní ohlasy, i když se najdou i zlí jazykové, podle kterých autoři pouze kopírují zmíněný Apple, což není nic objevného. Možná je to pravda, nicméně to funguje a není to jen jeden z mnoha faceliftů, které poněkud krkolomným způsobem přetapetují Windows, Linux a další systémy do barev Applu.

Co nevidět tu bude Juno

V každém případě, po roce se pomalu chýlí k závěru vývoj další verze s kódovým označením Juno. Zatímco Canonical své Ubuntu pojmenovává po zvířatech a Google svůj Android po cukrovinkách, Elementary OS se inspiruje v antickém a severském božstvu.

Elementary OS Juno 5.0 nabídne hromadu chytrých vylepšení grafického prostředí. To se skládá z hlavní horní lišty a doku. Systém nově upraví téma horní lišty podle tapety. Když tedy zvolíte tmavou, ikony v průhledné liště se zobrazí ve světlém odstínu, a když zvolíte světlou tapetu, zobrazí se naopak v tmavém odstínu.

Klepněte pro větší obrázek
Tmavé pozadí a tedy světlé téma horní lišty
Klepněte pro větší obrázek
Světlé pozadí a tedy tmavé téma horní lišty

Drobnost? Možná, ale právě tato drobná vylepšení vypovídají o tom, jestli autoři linuxových desktopů myslí UX opravdu vážně.

Klepněte pro větší obrázek
A ještě jednou tmavé pozadí a semi-transparentní horní lišta
Klepněte pro větší obrázek
A světlé pozadí a semi-transparentní lišta

Jednou z integrálních aplikací Elementary OS jsou Photos – správce a prohlížeč fotografií, který ve verzi Juno přechází na tmavé téma tolik typické pro většinu současných fotoeditorů. A vylepšení se dočkal i hudební přehrávač Music.

Klepněte pro větší obrázek
Tmavé téma správce a prohlížeče fotografií s prostým názvem Photos
Klepněte pro větší obrázek
Vylepšený vestavěný hudební přehrávač

Na barevné styly pamatuje i nedílná součást každého linuxového systému – terminál. Ten v Junu nově umožní nastavit světlé, střední a tmavé téma a také velikost písma.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tři barevné styly linuxového terminálu

Windows 10 se loni na podzim naučily nastavit noční odstín barev, který šetří oči a Juno to bude umět také. Míru teplých nočních barev budete moci nastavit na posuvníku a zároveň určíte, jestli se má noční odstín nastavovat automaticky podle časů západu a východu Slunce, nebo v ručně zadaný čas.

Klepněte pro větší obrázek
Noční barvy umí nejen Windows 10, ale také Elementary OS (a další)
Klepněte pro větší obrázek
Na noční režim pamatuje i stavová ikona v horní liště

Každý OS má hromadu klávesových zkratek, které zrychlí práci. Platí to i o Junu, které nově zobrazí jejich přehledný seznam při stisknutí superklávesy (Win). V novém dialogu zároveň stačí klepnout na ozubené kolečko a klávesové zkratky změnit. Mimochodem, samozřejmě lze změnit i chování superklávesy, která může stejně jako na Windows otevřít hlavní menu.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud klepnete na WIN, zobrazí se seznam klávesových zkratek

Povedená odnož Ubuntu

Drobných vylepšení bude v Junu mnohem více, prohlédněte si tedy galerii snímků obrazovky Juno i konkrétních programů. Vývojáři například zapracovali na podpoře displejů s velmi vysokým rozlišením, lepší práci s Bluetooth nebo dialogem pro hlášení chyb, pokud některá aplikace spadne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Juno a správce souborů, hledání Bluetooth zařízení, textový editor a vylepšený katalog aplikací včetně podpory placení za ty komerční

Elementary OS 5.0 Juno bude postavené nad Ubuntu 18.04 a podle prezentovaných novinek jasně cílí na běžné smrtelníky, kteří hledají bezplatný operační systém, který v prvé řadě dobře vypadá a rok od roku má propracovanější UX.

Diskuze (71) Další článek: ELONOVINKY: Sen o hyperloopu se stává skutečností, dělá na něm několik firem

Témata článku: Google, Software, Apple, Windows, Operační systémy, Linux, Android, Open source, Slunce, Fedora, Ubuntu, Reddit, Bluetooth, Medium, Prezentovaná novinka, Krkolomný způsob, Desktopové prostředí, Loki, Poslední verze, Tmavé téma, Běžný smrtelník, Přehledný seznam, Tmavý odstín, Aplikace, Základní barva


Určitě si přečtěte

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

PrusaLab a FutLab: Praha se dočkala špičkových komunitních dílen pro hackery

** Nejprve svoji velkou dílnu otevřelo Brno ** Letos se přidala i Praha ** Nabízí malé 3D tiskárny i velké průmyslové stroje

Jakub Čížek | 11

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

Velká jarní aktualizace Windows 10: Co přináší April 2018 Update

** Po necelém půl roce je tu další aktualizace Windows ** Přináší časovou osu nebo sdílení souborů jako na mobilu ** A také Application Guard, který umí virtualizovat Edge

Jakub Čížek | 143


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?