Blíží se další revoluce. Umělá inteligence nám v roce 2030 přinese 349 bilionů korun a leckomu sebere práci

  • Microsoft změnil vizi. Mobile-first vystřídala A.I.
  • PwC A.I. také věří a předvídá ji skvělé zítřky
  • Za pár let se bude velkou měrou podílet na světovém HDP

O strojovém učení a neuronových sítích – tedy o technologiích, které souhrnně nazýváme umělá inteligence, jsme už na Živě.cz popsali celé stohy, nicméně většinou spíše jen jako o fenoménu zítřka, který jednou, za pár desítek let, do základů promění každodenní život.

Z A.I. jakožto příslibu, který s trochou nadsázky vyřeší všechny neduhy světa, se tak stal plytký buzzword, pod kterým si každý představuje něco jiného. Jedni za těmi dvěma písmenky vidí potenciálního strašáka a bytost, která nás všechny ovládne, ti střízlivější především asistovanou a rozšířenou inteligenci, která zvýší naši produktivitu, no a ten zbytek hromadu exotických studií a experimentů, které jsou sice efektní, ale samy o sobě v praxi naprosto k ničemu. Do tohoto ranku patří třeba počítač, který porazil člověka ve hře go, nebo třeba algoritmus, který si představuje věci a kreslí obrázky jako po hodně silné dávce LSD.

Evoluce umělé inteligence

1. Automatizace: Strojové provádění stávajících procesů počínaje automatickým rozesíláním e-mailů a konče třeba robotickou rukou ve fabrice, která lakuje karoserii vozu.

2. Asistovaná inteligence: Pomáhá lidem provádět úkoly rychleji a lépe, ale ještě se nejedná o sebezdokonalující se systém. Patří sem různé podpůrné systémy (chytré tempomaty ve vozech, automatické parkovací systémy, analytické podnikové systémy aj).

3. Rozšířená inteligence: Pomáhá lidem dělat lepší rozhodnutí a na základě interakce s člověkem se učí a zlepšuje. Sem by mohly patřit různé asistenční technologie zítřka.

4. Autonomní inteligence: Může se starat o různé procesy bez lidského zásahu. Měla by být schopna adaptace na různé situace. Mohou sem patřit ty nejpokročilejší systémy autonomního řízení vozů, vysoce autonomní internetoví boti apod.

Ani v tomto případě se však nemusí jednat o A.I. z Hollywoodské produkce, která si uvědomuje sebe samu (a zaručeně zničí lidstvo), poněvadž nikdo vlastně netuší, co to znamená, jak toho docílit a jak to ověřit (sebeuvědomění a pouhou simulaci sebeuvědomění nelze ověřit ani žádným Turingovým testem).

Umělá inteligence už tu dávno je

Skutečnost, jak už tomu bývá, bude někde uprostřed. Tedy, ona vlastně už je a inteligentní software běžně používáme. Mnohdy o tom ani nevíme, protože si pod pojmem A.I. kvůli Hollywoodu a sci-fi povídkám pořád dokola představujeme tu nejméně praktickou implementaci – myslící bytost.

Klepněte pro větší obrázek
Není inteligence jako inteligence

Neuronové sítě přitom již roky modelují třeba chování ekonomiky, meteorologické jevy, experti na síťovou bezpečnost z brněnského GreyCortexu strojové učení používají k odhalování kybernetických útoků, Geneea zase umí analyzovat český text a generovat k němu klíčová slova, Vize můžete zdarma nebo za paušál vycvičit, aby rozpoznával vaše fotografie, pak tu jsou technologie od Googlu, Microsoftu, IBM, Amazonu… A to vše uzavírá průmysl 4.0, další buzzword, ale zároveň ukázka toho, jak inteligentní automatizace promění práci milionů lidí ve fabrikách všeho druhu.

Microsoft změnil svoji vizi. „Mobile-first“ nahradila „artificial intelligence“

A.I. tu tedy už je a její vyhlídky jsou natolik optimistické, že již přinutila i obří Microsoft, aby ve své aktuální výroční zprávě K-10 určené federální komisi pro cenné papíry SEC po dlouhých letech zcela přepsal svoji vizi.

Mottem Microsoftu v posledních letech bylo „mobile first“ a „cloud first,“ tedy v plné citaci: „Our strategy is to build best-in-class platforms and productivity services for a mobile-first, cloud-first world.“

V čerstvé zprávě však toto poselství nahradilo něco trošku jiného: „Our strategy is to build best-in-class platforms and productivity services for an intelligent cloud and an intelligent edge infused with artificial intelligence (AI).“

Klepněte pro větší obrázek
Nová vize Microsoftu ve výroční zprávě K-10

Je to jen slovní vata? Možná, ale zpráva K-10 nemá potřebu zahltit stránky obvyklým PR klišé, protože ji v celém rozsahu, ruku na srdce, čte jen málokdo. Zdá se tedy, že by se mohlo jednat o skutečně míněný směr, který bude podpořen celkovou proměnou byznysu. I ta se už dávno děje a Microsoft, ostatně stejně jako další prozíraví hráči, v relativní tichosti nakupuje jeden A.I. startup za druhým.

Umělá inteligence přinese v roce 2030 světu 15,7 bilionů dolarů

Umělé inteligence jakožto nového ekonomického fenoménu si nakonec začínají ve velkém všímat i věhlasné analytické společnosti – aktuálně třeba PwC, která se ve zprávě Sizing the prize (PDF) pokusila odhadnout, jakou skutečnou hodnotu přinese A.I. světovému hospodářství v příštích třinácti letech.

Pokud se odhady vyplní, v roce 2030 se bude na světovém HDP podílet umělá inteligence 15,7 biliony dolarů (při dnešní hodnotě USD). To po přepočtu činí 349,4 bilionů korun, díky kterým světová ekonomika poskočí o 14 %.

Klepněte pro větší obrázek
Růst ekonomického významu umělé inteligence do roku 2030

Proč k tomu dojde? Na to odpovídá časová osa výše, která znázorňuje, kde se A.I. na růstu ekonomiky podepíše nejvíce. Temně červená barva patří ohromnému skoku v produktivitě práce, která by se měla díky průmyslu 4.0 a modernizaci fabrik znásobit už v několika následujících letech. Právě sem patří zkazky o zavádění robotizace ve Foxconnu, česká experimentální Výrobní buňka 4.0, ale také nové služby, které se na scéně objeví jen díky umělé inteligenci.

„Procesor s umělou inteligencí“ není žádná magie. Tedy až na novinku od Intelu...

Vlastně nepůjde o nic nového. Podobných revolučních evolucí jsme tu měli už celou řadu. K těm posledním patří třeba internet, který taktéž zmnohonásobil produktivitu práce, otevřel cestu zcela novým byznysům a nakonec dal práci milionům lidí z celého světa.

Díky automatizaci byznysu tedy sice software a nové stroje skutečně nahradí mnohé dnešní zaměstnance, jenže fenomén A.I. technologií stejně tak vytvoří zcela nová pracovní místa, jako k tomu došlo díky nástupu počítačů a posléze internetu v minulých desetiletích.

Tu dramatickou proměnu společnosti si vlastně uvědomíme až při pohledu zpět. Seberte dnešnímu teenagerovi Twitch nebo YouTube a upadne do těžké deprese.

Umělá inteligence pomůže Číně

Asi nebude velkým překvapením, že A.I. v roce 2030 podle PwC ekonomicky nejvíce pomůže Číně (26,1 % HDP), USA a Kanadě (14,5 % HDP) a Evropě (okolo 10 % HDP dle regionu).

Klepněte pro větší obrázek
Kterým ekonomikám A.I. pomůže nejvíce?

Zajímavější je ale strukturální pohled na oblasti, kde se A.I. v příštích letech uchytí nejvíce a nejvíce tedy i pomůže v ekonomické produktivitě. Analytici se přínos pokusili vyjádřit hodnotou A.I. Impact Index.

V následujících 13 letech by měla umělá inteligence nejvíce pomocí byznysu se zdravím počínaje samotnou zdravotní péči a konče pojišťovnami. Pomůže A.I. analytika dat, s tím související lepší diagnostika, optimalizace, úspory apod. Stejně tak pomůže A.I. automobilovému průmyslu a finančním a bankovním službám.

Méně by již měla pomocí třeba spotřebním výpočetním technologiím – kam patří třeba chytré asistentky, zábava apod. Na ně bude i tou dobou ještě stále brzy, protože potřebují více lidské umělé inteligence, která je stále v plenkách. To mi potvrdí každý majitel některé z chytrých asistentek. (Autor aktuálně doma zápasí s krabičkami Google Home a Amazon Echo. Mají sice sametový syntetický hlásek, ale v podstatě jsou stejně hloupé jako chat-boti z konce 90. let.)

Praktická A.I. bude zpočátku nudná

Tato předpověď víceméně potvrzuje, co jsem napsal už v úvodu. A.I. příštích deseti let bude představovat především inteligentní analytiku, automatizaci mnoha procesů ve firmách a postupnou robotizaci ve fabrikách. Nicméně na křemíkovou inteligenci, se kterou si budeme večer povídat u sklenky vína a která za nás bude nakupovat docházející potraviny v lednici – tedy na spotřební A.I., jak nám ji ve svých šotech představují snad všichni technologičtí titáni od Googlu po Apple, si budeme muset ještě počkat.

Roboti ovládnou nejen továrny, ale i další profese:

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, Budoucnost, Technologie, Byznys, YouTube, Umělá inteligence, Statistiky, USA, IBM, Strojové učení, Amazon Echo, Čína, Neuronová síť, Evropa, Celý stoh, Ekonomický význam, Kybernetický útok, Každodenní život, Federální komise, Nová vize, Automatické rozesílání, Vize, Ekonomika

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 146

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji