Blíží se další .com bublina. Možná, asi, skoro určitě

Současné internetové firmy jsou podle mnohých přeceňovány a obří investice nereflektují skutečné finanční výsledky. Blíží se po 10 letech další internetová bublina?

“Jsou zde jasná znamení další bubliny,” konstatoval odstupující výkonný šéf Googlu Eric Schmidt v nedávném rozhovoru pro magazín Swiss. Ostřílený veterán ze Silicon Valley, který pomáhal vdechnout život dost možná nejúspěšnější internetové firmě všech dob, tak naráží na obrovské investice, které v posledních několika měsících proudí do prozatím soukromých a mladých internetových firem.

“Ohodnocení firem jsou ale taková, jaká jsou,” pokračuje Schmidt. “Lidé věří, že tyto firmy budou v budoucnu generovat ohromné příjmy,” což podporuje tu myšlenku, proč se nebojí menší i obrovští investoři nalévat peníze do zástupu internetových projektů.

Další devadesátá léta?

Faktem ale je, že to, že internetové společnosti začnou generovat obří zisky, si investoři a analytici mysleli také před rokem 2000. Jak se nakonec ukázalo, pouze setina z nich byla schopná dalšího života a spousty lidí tehdy přišlo o obrovské peníze. Z úst mnoha odborníků proto v současnosti zaznívají obavy, že všechny ty dnešní Facebooky, Twittery, Pandory a další firmy sice vypadají hezky, na druhou stranu ale nemusí nakonec dosáhnout takové tržní kapitalizace, na kterou jsou dnes díky štědrým investorům oceňovány.

Investiční banka JPMorgan Chase v těchto dnech oznámila, že napumpovala ze speciálního fondu investici do Twitteru, které tuto sociální síť ocenily na zhruba 4,5 miliardy dolarů. Fond, který banka vytvořila, má být údajně přístupný pouze těm nejvýznamnějším klientům a peníze z něj mají proudit pouze do technologických projektů, které mají jasně definovaný obchodní model a stabilní zdroj příjmů.

Jenže, Twitter nic z toho nemá. Technologického šéfa Evana Williamse teprve v říjnu loňského roku ve vedení firmy vystřídal finančník Dick Costolo, jehož úlohou je nyní z technologicky zabezepečeného a funkčního Twitteru udělat výnosný byznys. Experimentuje tedy s placenými účty, trendy a twíty. Vše je ale naprosto nové a inzerenti tuto platformu zkouší a experimentují s ní.

Klepněte pro větší obrázek
Technologický Nasdaq Composite už určitě není tak nadhodnocený, jako při první .com bublině a drží si stabilní hodnotu.

Tento rok by se měl stát rokem, který ukáže, zda nové internetové firmy přinesou svým věřitelům zisky, nebo opravdu splaskne další bublina. Zastánci nové vlny investování tvrdí, že už není rok 2000 a investoři jsou poučení (v Silicon Valley například není vůbec lehké získat peníze pro internetový projekt, kdežto před rokem 2000 to “šlo samo”) a investují s rozmyslem. Také technologická burza Nasdaq se za posledních 10 let nechovala nijak netradičně a i když povyrostla o více než tisíc bodů, nejde o enormní nárůst jako před koncem milénia.

Letošní rok vyzkouší firmy a trh

Životaschopnost nové éry internetového podnikání koncem loňského roku ověřily především čínské internetové firmy. DangDang a Youku sice udělaly poměrně úspěšné IPO pro prvotní investory, hodnota akcií ale krátce poté spadla a nyní se drží ve velice střízlivých vodách. Na druhou stranu je pravda, že ty vody jsou opravdu střízlivé a nedochází k pádům takřka na nulu, jak to bylo před 10 lety běžné.

Čínské internetové firmy ale nemohou úplně reflektovat chování na americkém trhu. Čína je sama o sobě úplně jiný trh, o němž zase někdy příště.

Rok 2011 proto vstupem několika .com firem na burzu ověří životaschopnost celého trhu a připraví půdu pro rok 2012, kdy se na burzu chystá Facebook. Doposud prakticky žádná sociální síť na burzu nevstoupila a nikdo nemůže pořádně odhadovat, co od takové veřejné emise očekávat.

Zde je pár amerických internetových firem, které plánují v brzké době vstoupit na burzu.

LinkedIn

Prvním, kdo by měl životaschopnost sociálních sítí otestovat, bude LinkedIn. U nás je tato síť spíše životopisem pro machrování a udělání dojmu při přijímacím řízení do zaměstnání, ve Spojených státech se ale jedná o určitý profesní standard.

LinkedIn za prvních 9 měsíců v roce 2010 vygeneroval příjmy ve výši 161 milionů dolarů, což je oproti stejnému období v roce 2009 nárůst o 100 %. V roce 2010 se navíc firma poprvé dostala do zisku, z hrubých příjmů byl 10 milionů zisk. V papírech pro americkou komisi pro cenné papíry ale zástupci LinkedIn uvádí, že v roce 2011 plánují hodně investovat a že nepředpokládají, že by tento rok měl být pro firmu ziskový. LinkedIn má po celém světě přes 90 milionů uživatelů.

Pandora

Pandora nabízí poslech internetové hudby pro uživatele ze Spojených státůch a letos chystá IPO ve výši 100 milionů dolarů. Služba ale stále není zisková. Za prvních 9 měsíců v roce 2010 tvořily příjmy 90 milionů dolarů, což je sice meziroční nárůst o 30 milionů, ale v konečném důsledku byla firma v mínusu 328 tisíc dolarů. Vyhlídky nejsou špatné, za stejné období v roce 2009 ztráta činila 18 milionů.

Pandoru ve Spojených státech používá okolo 80 milionů lidí a zisky z předplatného každoročně rostou. Firma se snaží vyvíjet aplikace, aby bylo dostupná na co největším počtu platforem a zařízení. Investoři službě celkově věří, veřejné emise akcií se chytly banky Morgan Stanley a JPMorgan.

Klepněte pro větší obrázek
Pandora chce být všude možně a doufá, že na skomírajícím trhu s hudbou dokáže ještě něco vydělat.

Groupon

Groupon by pro investory mohl být veliká věc. IPO chce stihnout ještě v tomto roce a rád by do té doby dosáhl tržní kapitalizace ve výši 15 až 20 milard dolarů. Firma přitom nedávno byla oceněna na 4 miliardy. Groupon má v tomto hledisku velikou šanci dostihnout nebo porazit Google, který byl v roce 2004, kdy vstupoval na burzu, oceněn na 23 miliard.

Groupon nemá žádné problémy s příjmy a zisky, neustále totiž velice rychle roste. Firma extrémně rychle vyrostla hned při startu a dala lidem nový způsob nakupování. Groupon se stal novodobým slevovým letákem a zejména také inspirací pro podnikavce v jiných zemích. Velikost trhu ukazuje například tuzemský Slevomat, který v loňském roce dokázal vygeneroval 130 milionů korun a v letošním roce by rád otočil 400 milionů. O Groupon měl vážný zájem Google, který za odkup nabízel 5 miliard dolarů. Vzhledem k vyhlídkám na IPO je ale logické, že se podílníci této nabídky vzdali.

Klepněte pro větší obrázek
Od Grouponu si investoři hodně slibují. Vytvořil nový trh, rekordně rychle začal generovat obří příjmy a plánuje expanzi na další trhy. Chystá se uspět zejména v Číně, kde se spolčil s tamním internetovým gigantem Tencent, a podle posledních informací chce zamířit také do České republiky, odkud by byl snažší vstup na další východoevropské trhy.

Skype

O Skypu se toho z hlediska byznysu v minulosti namluvilo mnoho. Bylo to jako na houpačce, eBay tuto službu koupil za rekordní sumu, aby pak zjistil, že nevydělává tolik, kolik si představoval, a nakonec ji opět osamostatnil. Od té doby se Skypu poměrně daří a chtěl by se dostat na burzu.

Skype byl soukromými investory oceněn na velmi slušnou částku 2,5 miliardy dolarů a na burzu by rád ještě do konce tohoto roku. Do podzimu tohoto roku chce firma povyrůst o 100 milionů dolarů v příjmech.

Investice do Skypu je pro investory skutečné dobrodružství. Jak už se dříve ukázalo, Skype sice obsluhuje obrovské množství uživatelů, většina z nich ale nechce platit za služby navíc. Do firmy proto nedávno přišel nový výkonný ředitel z komunikačního giganta Cisco. Ten má nyní na starost, aby se z firmy stal také významný hráč v oblasto firemní VoIP komunikace, kde už je peněz podstatně více.

Klepněte pro větší obrázek
Se Skypem jsou jenom starosti. Byl prodán za vysokou částku eBayi, ale nevydělával, kolik měl. Byl tedy osamostatněm a chce se zaměřit na firmy.

Okolo Skypu se také točí akviziční nabídka právě ze strany Cisca. To údajně mělo nabídnout odkupní částku kolem 5 miliard dolarů. Vzhledem k vyhlídce zajímavého primárního úpisu cenných papírů z odkupu nejspíše sešlo. I když hlavoun dosazený z Cisca pořád přiživuje teorie spekulantů.

Rok 2012 rokem Facebooku, Twitteru a Zyngy

Groupon by sice mohl být veliký, všichni ale stejně čekají na rok 2012, kdy se na burzu chystají velikáni Zynga, Twitter a zejména Facebook.

O Twitteru už byla řeč, ten své obchodní já teprve hledá a kdo ví, zda ho dokáže najít v jiné formě, než by bylo poslední řešení – klasická inzerce. 200 milionů uživatelů (počet celosvětově neustále roste) rozhodně není málo a mediální pozornost má rovněž velikou.

Twitter také mimo jiné začal podnikat tažení proti svým “parazitům”, tedy zejména společnostem, které vytvářejí vlastní nástroje postavené nad API s vlastním zdrojem příjmů. Nedávno proto odstřihnul například produkty společnosti UberMedia (Echofon, TweetDeck, UberTwitter a další). I když zástupci Twitteru tvrdí, že nejde o likvidaci možné konkurence, poměrně nešikovně se proflákli. Když zakázali přístup z aplikace UberTwitter z BlackBerry, okamžitě nasadili reklamu na vlastního oficiálního Twitter klienta pro tu samou mobilní platformu.

Klepněte pro větší obrázek
Nové internetové firmy mají mnohdy mnohem rychlejší finanční růst. A na malé, těžko výdělečné projekty investoři kašlou. S argumentací ohledně bubliny to tedy nemusí být až tak jednoznačné. Zdroj: Wall Street Journal

Co dočinění s parazitováním má také Zynga – firma, která provozuje hry jako FarmVille a CityVille běžící nad Facebookem. Hraní samotné je zadarmo, pomocí mikroplateb se ale platí různé prvky ve hře (například nové domečky atp.), z čehož Zynga žije. A jak se ukazuje, žije z toho velice dobře. Mikroplatby, jejichž výše uživatel často na svém účtu ani nepocítí, dokázaly z 300 milionů uživatelů v roce 2010 vytáhnout přes 850 milionů dolarů. Zynga je ale až příliš závislá na Facebooku a jeho uživatelích. K platbám musí a bude muset využívat měnu Facebook Credits, vždy tedy bude muset odvádět desátky nadřazenému Facebooku. Firma se nicméně snaží být dostupná také co nejvíce mimo prostředí webového Facebooku. FarmVille je možné hrát například také na iPadu. I zde je ale nutné přihlášení k největší sociální síti světa tvorba aplikací je tak spíše prostředek, jak ke hraní dotáhnout uživatele také v době, kdy zrovna nesedí u počítače a klasického webového prohlížeče.

V největším očekávání jsou investoři Facebooku, kteří by se IPO měli dočkat v roce 2012. Agentura Bloomberg sice tvrdí, že je současná hodnota Facebooku drasticky nadhodnocena, někteří investoři si ale myslí přesný opak. Hodnota Facebooku je přes 50 miliard dolarů, příjem za loňský rok měl přitom být 2 miliardy a zisk pak na hranici okolo 500 milionů. Tržní hodnota firmy je tak zhruba stokrát vyšší a nereflektuje skutečná čísla.

Zastánci Facebooku ale věří, že této sociální síti patří budoucnost. Takové nadhodnocení má pouze reflektovat další rychlý růst díky rozšíření služby do celého internetu, výraznému posílení v oblasti internetové reklamy a také příjmy z vlastní měny Facebook Credits. Pomocí ní se na Facebooku platí v produktech třetích stran, třeba Zyngy. Facebook dostává 30 % z plateb.

Přeceňování, ale ne investování do propadáků

Je nesporné, že investoři své zlaté koně přeceňují a nadhodnocují. Na druhou stranu je ale jasné, že všechny produkty, o kterých se v současné době mluví, dokáží generovat nemalé peníze a mohou se v budoucnu udržet při životě. Na internetu samozřejmě vzniká spousta projektů, které nemají šanci na finanční úspěch, do nich ale nikdo svůj rizikový kapitál necpe. V tomto ohledu jsou investoři devadesátými léty hodně poučení a hrnou se pouze do věcí, které mají šanci na úspěch.

Diskuze (31) Další článek: Dnes bude opět den Applu, očekává se premiéra iPadu 2

Témata článku: Facebook, Byznys, Internet, Twitter, Eric Schmidt, Nemalá částka, Mediální pozornost, Evan Williams, Burza, Technologický gigant, Linkedin, Příjem, COM, Chase, Obrovský příjem, Stanley, Obrovské peníze, Pandora, SKO, Bublina, Schmidt, Enormní nárůst, Zynga, Dick, Technologická firmaVyčnívá z davu. Herní speciál Lenovo Legion Duel 2 dostal aktivní chlazení

Vyčnívá z davu. Herní speciál Lenovo Legion Duel 2 dostal aktivní chlazení

** Herní Lenovo Legion Duel 2 je mobilní unikát ** 90W dobíjení docílíte zapojením dvou nabíječek současně ** Hráči ocení spoustu herních ovladačů i aktivní větráček s životností 50 tisíc hodin

Martin Chroust
Aktivní chlazeníHerní mobily
Poskytovatelé internetu už nezlobí. Většina z nich uvádí rychlosti v souladu s předpisy
Lukáš Václavík
Český telekomunikační úřad (ČTÚ)Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu