Fotografii bezejmenné louky dokáže identifikovat možná více lidí než autora Mony Lisy. Motiv Windows XP ale není jediný, za připomenutí stojí i Pyramidové jezero v Nevadě.
Když jsme včera publikovali krátkou zprávičku o zcela bezvýznamném kalifornském návrší, které proslavila oficiální tapeta Windows XP, řekl jsem si, že se podívám i po dalších světoznámých pozadích, které zná každý čtenář.
Bliss
Tou nejznámější tapetou ale skutečně dodnes zůstává právě ona magická zelená louka ze světa Windows XP, která ironií osudu dnes už ani neexistuje. Pokud jste včerejší bleskovku nečetli, jen připomenu, že se nachází na severním cípu San Francisco Bay a fotograf Charles O’Rear ji takto zachytil už v roce 1996. Dnes byste zde namísto pastviny pro dobytek našli rozsáhlé vinice po obou stranách Freemont Drive v okresu Sonoma. Kopeček se nachází asi deset kilometrů severně od pobřeží zátoky San Pablo Bay, která tvoří severní část San Francisco Bay.

Louka poblíž městečka Napa a Sonoma severovýchodně od San Francisca. Fotografie získala název Bliss, tedy rozkoš, ráj nebo třeba nebe. Tak je tomu ale pouze na stylizované fotografii. Návrší si ve skutečnosti dnes vůbec nevšimnete a pokrývá ho ke všemu všudypřítomná vinice.
Fotografie zůstala dalších několik let v šuplíku, než se dostala do výběru designérů Windows XP a stala se symbolem grafického rozhraní Luna. To z dnešního úhlu pohledu tvoří vlastně jakýsi předěl mezi původním designem a barvami Windows a současnou podobou Windows Aero.

Scenérie jménem „Bliss“ si ve Street View prakticky nevšimnete
Motiv ostrého kontrastu mezi zelenou loukou a modrým nebem nakonec přejalo i mnoho dalších platforem a designérů. Ve světě Linuxu se sice zelenkavý kopec stal vděčným (a věčným) tématem parodie, ale došlo i na skutečnou inspiraci.

Na webu najdete desítky a možná i stovky variací na původní téma (Zdroj: různí autoři, internet)
To nejlepší nakonec. O’Rear dodnes tvrdí, že fotografii digitálně nikterak neupravoval a obraz v této podobě pořídil jeho středoformátový fotoaparát s příslušnými filtry a expozicí.
Pyramid Lake
Takzvaný Bliss (název fotografie louky) ale není jediným svého druhu. Zářným příkladem je totiž třeba i první generace tabletu iPad. I ta ve výchozím stavu a na krabici používala přírodní motiv tapety tabletu. Je to přesně to jezero po západu Slunce, které se skvělo i na prvním iPadu při prezentaci Steva Jobse na jaře roku 2010. I když druhá generace tabletu už ve výchozím stavu používala jiné téma, jezero se stalo jasným symbolem, a pokud dnes na jeho fotografii narazíte, bude vám to prostě připadat povědomé.

První generace iPadu proslavila motiv jezera po západu Slunce. Tuto fotografii si každý včetně vyhledávače spojí právě s prvním masovým tabletem.
Autorem této fotografie je pro změnu Richard Misrach a snímek pořídil na pobřeží nevadského jezera Pyramid Lake. Okolo fotografie se zároveň vedly určité autorské spory, kdy se části blogosféry zdálo, že nebyl fotograf dostatečně oceněn. A něco na tom možná bude, z vcelku běžné noční fotografie se totiž stal během několika příštích týdnů a měsíců po zahájení prodeje iPadů stejně symbolický motiv jako kalifornská louka ve Windows XP.

Původní fotografie Richarda Misracha...

A podobný úhel záběru tak, jak jej pořídilo auto Googlu pro snímky Street View
Aurora
A u Applu nakonec i zůstanu, jelikož tato firma dala skrze tapetu tvář i svým desktopovým systémům. Stalo se tak s příchodem Mac OS X Leopard. Verze 10.5 vyšla na podzim roku 2007 a byla to pravděpodobně nejvýraznější aktualizace, která významně proměnila i celé grafické prostředí. Apple zároveň přešel z abstraktních a spíše modrých motivů „aqua“ k polární záři a odstínům fialové a růžové. Právě tyto kombinace evokují přítomnost jablečného počítače dodnes, jakkoliv nejnovější Lion přichází s tapetou barevně už spíše konzervativnější galaxie Andromeda.

Právě nadbytku charakteristické jablečné fialové si mnozí všimli i v případě linuxového Ubuntu. Tato distribuce se už nějaký pátek stylizuje do jakéhosi bezplatného zrcadla Mac OS X a ještě markantnější je tomu tak v posledních verzích (už od verze 10.04), kdy hnědá barva ustoupila právě odstínům fialové a růžové. V tomto případě tedy měla tapeta Applu takovou moc, aby se v ní začala inspirovat i konkurence.

Historická barva Ubuntu je hnědá, od podzimu 2009 se však začíná rozhraní stále více podobat Mac OS X a tapetě Aurora: postupně Ubuntu 8.04, 9.10, 10.04 a současná verze 11.04 (Zdroj: Wikipedia)
Většině operačních systémů dnes vládne spíše abstraktní výchozí tapeta. Windows má sice těch přírodních v zásobě celou plejádu, žádná z nich už ale nedosáhla ohlasu slavné zelenkavé louky. Přesto, pokud jsem na některou tolik charakteristickou legendu zapomněl, určitě mi dejte vědět v diskuzi pod článkem.