Bleskem: USA zahájily druhou válku v Iráku

Bombardováním Baghdádu zahájily Spojené Státy druhou válku proti Iráku, osm let po Pouštní bouři. Mají na to přes dvacet tisíc vojáků a stovky letadel.
Nespletli jste si web: vzhledem k mimořádné aktuálnosti zařazujeme i tuto zprávu, která bude pravděpodobně jednou z prvních v ranním českém zpravodajství, a proto vás o ni nechci připravit. USA zahájily operaci "Desert Fox" (Pouštní liška) proti Iráku podobně jako Pouštní bouři před osmi lety - bombardováním Baghdádu. V jednu hodinu ráno baghdádského času začaly útoky "masívní vojenské síly" na hlavní město Iráku, coby odveta za neustálé nedodržování sankcí a opatření vyhlášených OSN iráckým diktátorským režimem. Nad Baghdádem se spustila masívní protiletecká obrana.

USA mají v Zálivu podstatnou vojenskou sílu 24 100 vojáků - nejedná se tedy jen o leteckou flotilu, která je ovšem rovněž působivá (201 letadel, z toho 15 bombardérů B-52). Na útoku se kromě USA podílí i Velká Británie, tradiční spojenec USA ve vojenských operacích, Rusko požádalo o svolání rady bezpečnosti OSN.

V USA vyvolalo vyhlášení úderů rozporuplné reakce zejména u politických protivníků prezidenta Clintona (republikánů), neboť v těchto dnech vrcholí jejich snahy o odvolání prezidenta z úřadu kvůli aféře Lewinské; vzhledem k útoku bylo hlasování o tzv. impeachmentu odloženo. Spekuluje se, že Saddám Husajn se útoku neobával právě proto, že cítil, že Clinton bojuje doma o holý život - ukázalo se ale, že v dramatické chvíli pro USA dokázali i protivníci prezidenta okamžitě odložit zbraně a soustředit se na útok proti Iráku.

Není nyní jasné, zda bude útok pokračovat i po zemi poté, co USA (jak se všeobecně očekává) budou schopny bez problémů zničit obranné body Iráku stejně jako v Pouštní bouři před osmi lety. Všeobecně se ale očekává, že situace bude mít okamžitý účinek na světovou ekonomiku, tj. zejména na burzy, jejichž indexy (tj. hodnoty akcií významných firem) rychle poklesnou až do vyřešení krize; toto pochopitelně ovlivní zprostředkovaně i českou ekonomiku, ale pokud nebude kritická situace v Iráku trvat dlouho, pak zřejmě ne výrazně.

Váš názor Další článek: Další dva PostFixy pro Windows NT jsou na světě

Témata článku: USA, Tradiční režim, Protiletecká obrana, Blesk, President, Irák, Fox, Diktátorský režim, Útok, Masivní útok, Druh, Desert, Kritická situace, Clinton, Ble


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 65

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu