Blbůstky pro volný čas II. (+vánoční software)

Povídání o malých zpestřeních pro pracovní plochu Windows vás minulý týden celkem zaujalo. Vydržte tedy něco podobného ještě jednou. Dnes se podíváme na více než tři prográmky a taky si zběžně představíme několik vánočních softwarových doplňků pro počítač.

Předem upozorňuji, že jsem se snažil vybírat především z aplikací, které se v poslední době objevily na serverech s volně šiřitelnými programy. Pokud budete znát lepší alternativy, neváhejte a dejte o nich vědět v diskuzi pod článkem.

Mona Lisa ve víru tance

Někteří programátoři a tvůrci doplňků pro Windows mají opravdu zvláštní nápady. Jeden se například zakoukal do krásky na slavném obrazu od Leonarda (da Vinciho, ne Di Capria). Nenapadlo jej nic lepšího, než ji rozpohybovat. Nyní tedy máme všichni tu možnost vidět, jak Mona Lisa tančí v rytmu Ravelova Bolera.

Jedná se o jednoduchý spořič obrazovky, který po svém spuštění zobrazí kresbu s Monou Lisou. Jakmile začne hrát zvukový doprovod, její obraz zmizí a za chvíli se kráska objeví ve zmenšené podobě, ale s celou postavou, na obrazovce. Začne se vlnit a tančit a myslím, že její ladné křivky nenechají žádného muže klidným. Souhlasíte?

Klepněte pro větší obrázek

Že by pohled Mony Lisy vybízel k tanci?

3D Mona Lisa Dances to Bolero 1.0
produkt spořič obrazovky
výrobce San Diego Screensavers
web http://sandiegoscreensavers.com/
cena 10 USD
OS Windows 9x/2000/XP

Kdypak přijde děťátko?

Zajímavý program vytvořil Dr. Lennox S. Jacob. Podle zadaných údajů dovede vypočítat, kdy přijde na svět očekávaný potomek. Pokud jste "to" tedy nedostala (případně pokud "to" vaše partnerka nedostala), přichází po těhotenském testu na řadu návštěva lékaře, nebo případná instalace tohoto programu. Je jednoduchý, zvládnou jej i rozrušené budoucí maminky. Stačí umět anglicky.

Do prázdného políčka zadáte jméno. To není nutné pro výpočet, ale pro případné uložení dalších zadaných údajů. Poté zvolíte počet dnů v cyklu. Nevíte-li, o čem je řeč, můžete být v klidu. Program zatím nepotřebujete. V nabídce si vyberte zda znáte datum začátku posledního menstruačního cyklu, případně zda byl již proveden ultrazvuk. Podle toho si buď vyberete datum v kalendáři nebo zvolíte zjištěné výsledky z ultrazvuku. Po stisku tlačítka Calculate se dozvíte, kdy máte dalšího potencionálního uživatele svého počítače očekávat.

Napadlo mě, že dříve, než budete tento program potřebovat, by se vám mohl hodit výpočet data, které je nejvhodnější pro početí chlapečka nebo holčičky. Příslušnou pomůcku hledejte na adrese www.txtester.com pod názvem Pohlaví dítěte.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý, ale v mnoha případech jistě užitečný program

PregnaCalc 2.4
produkt výpočet data porodu
výrobce Dr. Lennox S. Jacob
web www.mygyno.net
cena od 10 USD
OS Windows 9x/2000/XP

Pro více XPéčková XPéčka

S příchodem systému Windows XP došlo k mnohým změnám v uživatelském rozhraní Windows. Microsoft svůj systém více obarvil, přidal nebo vylepšil ikonky zástupců, obrázky na nástrojových lištách atd. Některé součásti systému však stále vypadají, jako by zaspaly dobu. Nejste-li spokojeni s tímto stavem, vyzkoušejte program XPize.

Asi devět megabajtů velký instalátor vymění všechny zastaralé ikony, animace a další obrázky ve vašem systému. Pro jeho spuštění potřebujete samozřejmě systém Windows XP a podporu rozhraní .NET Framework 1.1. Změny v dekoracích oken a některých dalších částech systému bych nevíce připodobnil instalaci Royale Theme for WinXP. Každopádně vyzkoušejte sami, zda se vám změny zalíbí. Pěkný názorný obrázek najdete na stránkách programu. Budete-li spokojeni, můžete instalátor spustit znovu a použít jej ke tvorbě poupraveného ISO obrazu instalačního CD Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Poupravený dialog pro ukončení práce se systémem

XPize 4.2 beta
produkt úprava vzhledu Windows
výrobce XPero
web http://xpero.msfn.org/
cena zdarma
OS Windows XP

Nechejte se zhypnotizovat

Hypnóza je sama o sobě velmi zajímavá a přiznám se bez hypnotizování, že pro mě i dosti tajemná. Vyzkoušejte sharewarový program, který chce zkusit být vaším počítačovým navozovatelem tohoto stavu. Pro jeho spuštění budete na svém počítači potřebovat podporu Javy.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení si zvolte, kým se chcete stát

Před použitím programu je dobré ho správně nastavit. Nejprve si vyberte jedno ze šesti nabízených sezení. Záleží na tom, zda chcete shodit nějaké to kilo navíc, vylepšit svůj již tak dobrý úsudek nebo zda se hodláte stát milionářem. Dále si vyberte barvu a velikost textu, interval mezi zobrazováním jednotlivých zpráv, délku jejich zobrazení a nastavte další vlastnosti.

Program má tři záložky pro nastavení. Na druhé z nich můžete upravit oblasti vztahující se k jednotlivým sezením. Měl jsem k dispozici pouze neregistrovanou verzi, ve které byla dodána jen jedna zvuková kulisa. I jejich seznam však můžete měnit. Třetí záložka slouží k úpravám různých kategorií a zpráv.

Po spuštění tlačítkem Start se zobrazí okno s vestavěným Media Playerem, ve kterém budou probíhat vizualizace přehrávané skladby a problikávat texty odpovídající vybranému sezení. Účinnost programu podrobněji otestuji přes Vánoce, uvidíme, zda poté budu psát lepší články a dostávat za ně více peněz. Bohužel na první pokus mi nefungovalo tlačítko Stop, kterým by se sezení mělo ukončit. Takže pokud budete program stejně jako já zkoušet, přizvěte si někoho, kdo ve vhodný okamžik luskne prsty a probere vás. Případně stiskněte křížek pro zavření okna.

Klepněte pro větší obrázek

Hypnodoktor v akci

Hypno-Doctor 1.0.5.1
produkt počítačová hypnóza
výrobce Hypnosis Solutions Inc.
web www.hypno-doctor.com
cena 19,97 USD
OS Windows 9x/2000/XP

Vánoce již za týden

Vánoce jsou tu co nevidět, a tak nastal čas vyzdobit si patřičným způsobem i své počítače. S blížícím se Štědrým dnem se začaly objevovat další a další spořiče obrazovky s vánoční a zimní tématikou.

Prostorový spořič se zimní krajinou najdete například zde. Nechybí v něm sněhuláci, vánoční stromeček ani zasněžené střechy venkovských chaloupek. Atmosféru dokresluje odpovídající zvukový podklad. O sněhové vločky se nebojte - najdete je tu také. Součástí spořiče je i počitadlo FPS.

Klepněte pro větší obrázek

Pěkný trojrozměrný spořič pro vánoční pohodu

Dáváte-li přednost spíše tradičním malovaným vánočním obrázkům, mám pro vás adresu www.ephotosaver.com/classic.htm, kde najdete spořič obrazovky s motivem kreslených vánočních pohlednic. Je sice také placený, ovšem k vyzkoušení máte deset dní. Nabízí více jak stovku přechodových efektů mezi jednotlivými obrázky.

Klepněte pro větší obrázek

Kreslené obrázky také potěší

Do třetice všeho dobrého, praví klasik. Přidám tedy další tip. Webová adresa http://christmas-cheer.com/software/index.htm je plná vánočních a zimních spořičů i různých dalších doplňků pro Windows. Obvyklé ikony můžete nahradit vánočními, totéž platí pro ukazatele myši. Na stránce najdete i sbírku vánočních písní.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý vánoční přehrávač

Aby vám čas zbývající do Štědrého dne lépe utíkal, pořiďte si vánoční hodiny. Nebojte, nemusíte lozit po zdi a na své kukačky lepit natrhané větvičky z jedličky. Desktop Clock Christmas Edition jsou hodiny určené na plochu systému Windows. Tato verze je zvláštní právě ve "vánoční" výbavě.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik času zbývá do Vánoc?

A to je pro dnešek vše. Jak jsem již zmínil, budu rád za další zajímavé tipy na podobné hračičky v diskuzi pod článkem.

Témata článku: Software, Windows, Čas, Volný čas, Mona Lisa, Leonardo, Lisa, Jednotlivá adresa, Clock, Christmas, Dobrý den, Vánoční stromeček, Kráska

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji